vlak na vodík - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu vlak na vodík, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
V rámci snahy o snížení emisí skleníkových plynů se globální pozornost stále více upírá k vodíku. Plánuje se nejen jeho široké využití v dopravě, ale také jakožto záložního zdroje elektrické energie či k dekarbonizaci průmyslu. Panují přitom obavy, že Evropa si vytvoří tak striktní podmínky pro jeho využívání nebo je bude ladit tak dlouho, že světové vodíkové závody prohraje. Hrozí, že její vodíkový průmysl převálcují americké dotace, a především levná výroba elektrolyzérů v Číně.
Bývalý premiér Mirek Topolánek se rozhodl kandidovat na prezidenta Svazu průmyslu a dopravy, jehož dosavadní šéf Jaroslav Hanák po více než deseti letech končí. Profesní organizaci čeká podle Topolánka spousta práce směrem k vládě, sociálním partnerům i směrem do zahraničí. „Svaz je účastník tripartity, jako bývalý předseda vlády s tím mám zkušenosti. Jsem schopen vyjednávat s jakoukoli politickou reprezentací. A po odchodu z politiky jsem se věnoval především zahraničnímu obchodu,“ říká. Protože ...
INFO.cz| Říjen bude patrně nejteplejší měsíc v historii Evropy. V krajně napjaté situaci se zásobováním plynem je to požehnání; nezbytných úspor, ke kterým EU nabádá všechny občany Unie, dosáhneme docela bez námahy. S teplým počasím a zaplněnými zásobníky se napětí na trzích s plynem snížilo a jeho cena klesá. To je jedna strana mince. Z druhé strany se asi málokdo zbaví jistého mrazení v zádech: takové teplo v říjnu, to není normální, asi přeci jen s tím klimatem něco není v pořádku.
Vodíku se i přes značné technologické překážky daří prosazovat v roli všeobecně uznávaného paliva budoucnosti. Jak řada podniků, tak uhelné kraje jsou připraveny do této technologie investovat v souhrnu miliardy korun. Překážkou je však nevyhovující legislativa, shodli se účastníci konference H-2 fórum 2022 – příležitost pro transformaci, které je deník E15 mediálním partnerem.
Válka na Ukrajině vyvolala na mezinárodních trzích mnoho nejistoty zejména v oblasti energetiky. Důvodem je dlouholetá závislost řady evropských zemí včetně Česka na dodávkách ropy a zemního plynu z Ruské federace. Současná krize však může být podle expertů zároveň jedinečnou šancí, jak se zbavit ruských fosilních paliv rychleji a přejít na obnovitelné zdroje energie.
České dráhy (ČD) čelí větší krizi než obvykle. O miliardy korun se jim propadly tržby a naopak navýšily náklady, především ty za trakční elektřinu. V březnu zvolený nový generální ředitel drah Michal Krapinec si přesto klade ambiciózní cíl: dostat celou skupinu, ale i dlouhodobě ztrátovou osobní dopravu do zisku. Během deseti let mají dráhy proinvestovat sto miliard korun do nových vlaků s maximální rychlostí až 230 km/h. „Rychlost po nás požadují zahraniční partneři, například Německo. Aby ty naše staré ...
O miliardy korun nad plán platí České dráhy za zdražující trakční elektřinu a naftu v době, kdy těžce prodělávají a plánují masivní investice. Společnost si proto předjednává externí financování, kterým chce mimořádně rychle rostoucí výdaje také pokrýt.
Evropský plán „RePowerEU“, poprvé představený veřejnosti na začátku března v reakci na ruskou agresi vůči Ukrajině, zmiňuje řadu řešení k zajištění energetické nezávislosti kontinentu, především pak rychlého odbourání závislosti na ruském plynu: vítr, solární fotovoltaika, zelený vodík, tepelná čerpadla, úspory energie, diverzifikace dodávek prostřednictvím zkapalněného zemního plynu (LNG), bioplyn. Úloha jaderné energie, která dnes dodává čtvrtinu elektřiny EU a víc než polovinu té nízkoemisní, nebyla ani...
Brněnský byznysmen a patriot Igor Fait v rámci své investiční společnosti Jet Investment spouští už třetí fond, tentokrát zaměřený na zelené technologie. Ve spolupráci se Siemensem chce také začít vyrábět vodíkové elektrárny. „V Německu vidíme, že jde tento byznys skokově dopředu. S ukrajinskou krizí trend ještě akceleroval,“ konstatuje miliardář.
Takzvané taxonomii, která je jakýmsi návodem pro banky a další finanční instituce, jak mají posuzovat udržitelné investice, jsem se v poslední době věnoval v několika textech. Materie je to ovšem tak komplexní, že s přibývajícím časem otázek přibývá, a odpovědí nikoli. Pokusil jsem se tedy dát dohromady přehled těch, které jsou možná kontroverzní, ale zůstávají stranou hlavního proudu nicneříkajících zpravodajských článků.