vlaky šumavské lokálky - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu vlaky šumavské lokálky, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
V Česku dnes začal platit nový jízdní řád na železnici. České dráhy zrychlí spojení z Prahy do Plzně a dalších měst na západě Čech i z Brna do Hodonína a Jihlavy, nově zavedly víkendové noční vlaky vyjíždějící z Prahy a Brna. Státní dopravce ale také zdražil jízdenky v průměru o dvě procenta. Dopravu na takzvaných šumavských lokálkách začne místo Českých drah zajišťovat firma GW Train Regio.
Jihočeská část Šumavy přijde od příštího roku o atrakci v podobě parních vlaků. České dráhy totiž na místních lokálkách přestanou po pětadvaceti letech pořádat akci zvanou Šumavské léto s párou, která představuje nejrozsáhlejší nabídku jízd historickým vlakem v tuzemsku.
Společnost GW Train ze skupiny Jihotrans už v neděli naruší monopol Českých drah v dotované rychlíkové dopravě. Na trať Plzeň – Most vyjede s původně německými motoráky řady 628, které prošly rozsáhlou modernizací v dílnách společnosti CZ Loko.
Dopravní společnost Arriva bude od prosince v rámci nového jízdního řádu vypravovat mezi Prahou a Slovenskem čtyři expresní vlaky týdně místo dosavadních dvou. Jeden z nových spojů bude pokračovat z Trenčína až do Nitry a směrem do Prahy zastaví vlaky nově i v Kolíně.
V šumavském Novém údolí pár kilometrů za Stožcem funguje unikátní atrakce. Turisté se tam mohou svézt replikou parní lokomotivy po 105 metrů dlouhé železniční trati, která překračuje hraniční čáru s Německem. Údajně jde o nejkratší mezinárodní železnici na světě.
Železniční dopravce chce zahustit jízdní řád na trati Praha–Benešov a pustit se dál do jižních Čech. Společnost se po letech přešlapování na místě pustila do rozšíření tuzemského vozového parku. K jediné motorové jednotce přidá další čtyři, které v těchto dnech vozí z Německa po loni obnovené trati Selb–Aš. Vlaky kupuje od své „babičky“ Deutsche Bahn, poslední dva přijedou tento týden.
Za více peněz méně muziky. Tak by se dal shrnout přístup krajů k veřejné dopravě, především na železnici. Dotace na regionální vlaky podle neziskového spolku akademiků IODA loni vzrostly meziročně o tři procenta na 9,3 miliardy, i když se provoz mírně utlumil. Podle předsedy spolku Jana Tichého ale nelze jednoznačně vinit nenasytného dopravce, kterým je v drtivé většině případů státní firma České dráhy.
Nebývale suché počasí v posledních dnech téměř zastavilo tradiční letní provoz parních vlaků na české železnici. Srpen přitom bývá měsícem, kdy je parních jízd nejvíce. České dráhy se proto snaží nahlášené akce nerušit, místo páry se ale příznivci železniční historie dočkají dieselů.
Ředitel a spolumajitel Jindřichohradeckých místních drah Boris Čajánek je mnohými příznivci železnice vnímán jako zlý muž, pod kterým firma zrovna nevzkvétá. On sám je přesvědčen, že je třeba udělat jediné: přemluvit kraje, aby zvýšily platby za provoz veřejné dopravy na úzkokolejce. Po dobrém či skrze soud. „Nevím, zda si kraje dostatečně uvědomují svou odpovědnost,“ říká Čajánek.
Dosud největší soutěž o vlakové dotace se dostala do patové situace. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dnes zakázal předběžným opatřením Jihočeskému kraji uzavřít smlouvu s firmou GW Train Regio. Ta se s nejnižší cenou umístila na prvním místě v soutěži o provoz na šumavských lokálkách. Informaci serveru E15.cz potvrdil mluvčí ÚOHS Martin Švanda.