vlastnosti grafenu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu vlastnosti grafenu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Nejpevnější materiál na světě - grafen - má nové využití: lze jej použít při čištění půdy k absorpci a záchytu radioaktivních částic. Na překvapivý způsob využití přišel tým českých vědců ze společnosti Toseda, Ústavu anorganické chemie AV ČR, Ústavu jaderného výzkumu Řež a společnosti Rokospol, v jejíchž provozech se nyní nový materiál vyrábí. Vývoj probíhal posledních několik let.
Vědcům z jihokorejské vědecké a technologické univerzity, která leží ve městě Tegu, se podařil průlom. Vynalezli nový typ průhledné baterie, která je schopna vyrábět i energii. Technologie by se mohla v budoucnu využít k výrobě průhledných telefonů, chytrých hodinek nebo dalších zařízení.
Neuplyne kvartál, aniž by vědci neobjevili novou možnost využití supertenké formy uhlíku: grafenu. Tentokráte s překvapivou inovací přišli chemici z Robert R. McCormick School of Engineering and Applied Science v americkém Illinois, kteří experimentovali s grafenem jakožto barvou na vlasy. A uspěli.
Dvě vrstvy grafenového filmu se v okamžiku aplikace síly nečekaně mění na film pevnější než diamant. Vědci věří, že díky tomu vznikne nová generace balistických ochranných prostředků.
Nový systém umožní vytvářet hedvábná vlákna z pavouků zesílená grafenem nebo uhlíkovými nanotrubicemi. Výsledná vlákna mají rekordní pevnost. Výroba probíhá biologicky pomocí pavouků.
Desetinásobek pevnosti oceli při pěti procentech její hustoty. Tak skvělé vlastnosti vykazuje známý, ale nově uspořádaný materiál.
Chemikům se nejspíš podařilo vytvořit unikátní materiál, který doposud existoval jen „na papíře“: jde o stanen. Ten se, stejně jako jeho slavnější kolega grafen, skládá pouze z jediné souvislé vrstvy atomů, na rozdíl od grafenu však nepatří uhlíku, ale cínu. Stanen by teoreticky měl přinést revoluci do vedení elektřiny - modely odhadují, že by při jeho využití nemělo docházet k tepelným ztrátám, a to ani při pokojové teplotě.
Ve světě běží na plné obrátky firemní výzkum grafenu (zvláštní forma uhlíku) – materiálu, který může změnit svět. Patenty se počítají na tisíce. V Česku zatím není ani jeden. Změnit to může výrobce automobilových dílů a elektronických zařízení Tesla Blatná. Jako první česká firma letos podepíše s Technologickou agenturou České republiky smlouvu o grantu na výzkum aplikací tohoto revolučního materiálu v elektronických zařízeních.
Ve světě vrcholí boj o vítěze příští „průmyslové revoluce“. Firmy a vědecké ústavy se předhánějí v patentování objevů a aplikací, které souvisejí s využitím grafenu.
Dle oficiálního žebříčku je na světě několik stovek superpočítačů. Na co se využívá jejich výkon a co vlastně běžně počítají?