vojenská výroba - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu vojenská výroba, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Indická armáda, která je čtvrtá největší na světě, vybrala v mezinárodním tendru českou radarovou techniku. Pardubická firma T-CZ, kterou ovládá technologicko-zbrojařský L.P.P. Holding, společně se svým indickým partnerem Data Patterns dodá indickému letectvu a námořnictvu dalších osm radarových systémů. První zařízení z celkových devíti je už od loňského července na letecké základně v Arakkonamu. Cena zakázky dosahuje stovek milionů korun. Přesná částka s ohledem na citlivost zakázky nebyla zveřejněna.
Čínský prezident Si Ťin-pching pravděpodobně hodlá se svým ruským protějškěm Vladimirem Putinem příští týden osobně probrat schémata obcházení protiruských sankcí. Uvádí to ve své poslední zprávě americký Institut pro studium války. Důvodem má být podpora prodeje a poskytování čínského vojenského vybavení Rusku. Klíčovým prostředníkem mezi oběma zeměmi má být Bělorusko. Institut už dříve uvedl, že čínský prezident na počátku března uzavřel v tomto duchu balík dohod s běloruským prezidentem Alexandrem ...
Předpoklad, že ruská agrese na Ukrajině vyvolá globální závody ve zbrojení, se začíná potvrzovat. Dovoz vojenského materiálu do Evropy v letech 2018 až 2022 vzrostl o 47 procent v porovnání s předchozími pěti lety. Ukrajina se loni stala třetím největším dovozcem zbraní, jak vyplývá z analýzy Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI). Americká dominance v tomto obchodu se upevňuje, zatímco Rusko ztrácí trhy.
Švýcarská neutralita se v poslední době opět dostala na mezinárodní pranýř. Nelibost vyvolávají jak přístup země k ruským financím, tak její neochota umožnit reexport zbraní švýcarského původu na Ukrajinu. List Neue Zürcher Zeitung (NZZ) navíc informoval o tom, že Bern aktuálně vyřazuje ze služby britské systémy protiletadlové obrany Rapier, které by napadený stát ještě mohl využít. Švýcarsko je ale podle něj nemá v úmyslu poslat Kyjevu na obranu před ruskými útoky, v plánu je jejich likvidace.
Americký prezident Joe Biden se projevil jako dokonalý chameleon. Mnozí očekávali, že se po enfant terrible Donaldu Trumpovi v Bílém domě usadí mírně senilní dědeček, který bude Evropě posílat bonbony, občas zahrozí prstem směrem k Číně, ale hlavně bude pospávat a tím udržovat status quo. V půlce Bidenova funkčního období je však zřejmé, že tam sedí zkušený a chladnokrevný šéf klanu, který drží spojence zkrátka a neváhá využít jejich potíží, aby Spojeným státům vrátil technologický lesk.
Blíže neupřesněný počet starších tanků Leopard 2 chce od Švýcarska koupit Česká republika, uvedla podle agentury AFP švýcarská ministryně obrany Viola Amherdová. Ty jsou v současné době v alpské zemi uskladněny. O odkup zakonzervovaných tanků Leopard 2 z 80. let minulý týden požádalo i Německo. „Měli jsme žádost z Německa a od té doby jsme obdrželi také žádost z České republiky,“ řekla Amherdová veřejnoprávní televizi SRF.
Tchaj-wan při své obraně před případným čínským útokem nesází pouze na mocné spojence, ale také na svou nepostradatelnost v oblasti polovodičového průmyslu. Jeho slévárny na špičkové čipy jsou dokonce přímo v oblasti možné invaze. Jenže tato páka ostrova na velmoci, přezdívaná křemíkový štít, slábne s jejich snahou se osamostatnit a zajistit si domácí výrobu. Obavy vyvstaly zejména v souvislosti s výstavbou továren TSMC na vyspělé čipy v Arizoně.
Nejen rekordní tržby a jistý byznys na pět až deset let dopředu, ale i nedostatečné výrobní kapacity a konkurenční boj o vstupní materiály. Roční bilance války na Ukrajině, která akcelerovala poptávku po zbraních, munici či po elektronických systémech v Evropě i jinde ve světě, je pro český obranný a bezpečnostní průmysl pozitivní. Dřívější konflikty v Iráku nebo Afghánistánu měly pro tuzemské firmy pouze okrajový význam, větší zakázky jim navzdory očekávání nepřinesly.
Ačkoliv Západ poslal na Ukrajinu vojenské vybavení v hodnotě desítek miliard eur, stále to není dostatečné množství. Proto se instituce a státy Evropské unii nyní snaží přijít na mechanismus, díky kterému by mohly zajistit větší přísun financí pro ukrajinskou armádu. Ve hře je v současné chvíli také nástroj, který EU využila při nákupu vakcín během covidové pandemie.
Německé firmy z indexu DAX si udržely téměř rekordní zisky Dohady po čtyřech měsících končí, Praha má nové vedení Odbory Škody Auto bojují o přežití závodů Spojené státy poskytnou Česku 200 milionů dolarů za pomoc Ukrajině Dobré ráno! Je 48. den roku, svátek má Miloslava. V tento den před patnácti lety vyhlásila Kosovská republika svou nezávislost na Srbsku. Přečtěte si nejdůležitější zprávy posledních hodin.