volby magistrát praha 2018 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu volby magistrát praha 2018, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Konečné výsledky v Praze jsou známé, povolební situace v hlavním městě je ale značně nejasná. Zvítězila středopravicová koalice Spolu tvořená ODS, TOP 09 a lidovci s 19 mandáty. Druhé je hnutí ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti si udrželi svých 13 mandátů, čtvrtá Praha sobě získala 11 zastupitelských křesel. Starostové mají pět zastupitelů a SPD tři mandáty.
O primátorský řetěz se v Praze hlásí několik kandidátů, nikoli však nových tváří. Pravděpodobně největší šance má exprimátor Bohuslav Svoboda, který do komunálních voleb povede koaliční uskupení Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL). Svůj mandát by rád obhájil současný primátor Zdeněk Hřib (Piráti), do čela pražského magistrátu bude kandidovat také šéf uskupení Praha sobě Jan Čižinský, poslanec Patrik Nacher (ANO), urbanista Petr Hlaváček (STAN) nebo bývalá ombudsmanka Anna Šabatová (Soliadarita).
Letos na podzim se budou tradičně po čtyřech letech konat komunální volby, tedy volby zástupců do menších a malých celků územní samosprávy, to znamená do zastupitelstev obcí, měst či městských obvodů. Letošní termín pro komunální volby připadá na 23. a 24. září 2022.
Starosta Prahy 7 Jan Čižinský chce potřetí otestovat svou popularitu. Při posledních volbách na magistrát získal lídr uskupení Praha sobě zdaleka nejvíce preferenčních hlasů ze všech kandidátů v metropoli. Jedním z hlavních slibů je zvýšení podílu městských bytů na trhu v Praze ze čtyř na deset procent. A to během čtyř volebních období. „Kdo slibuje v rámci čtyřletého cyklu zlepšení bytové situace, tak je podvodník,“ řekl Čižinský v rozhovoru pro E15.
V nadcházejících komunálních volbách se pokusí pražský náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček resuscitovat značku STAN, která v Praze značně utrpěla kauzou Dozimetr. Hlaváček trvá na tom, že o počínání exnáměstka Petra Hlubučka neměl potuchy. „Jsem stále fascinovaný těmi, kteří říkají, že to věděli. A přitom nic neudělali. Já jsem věděl, že s ním budu mít v lidsko-odborné rovině problém, ale vůbec mě nenapadlo, že přijde něco takového. Já mám svědomí čisté,“ říká v rozhovoru pro deník E15.
Řešení bytové krize, která se navzdory slibům stran za poslední čtyři roky ještě více prohloubila, nespočívá na bedrech developerů, míní pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Máme rekordní množství povolených bytů, ale jejich ceny stoupají. Je to proto, že nejsme nijak schopni ovlivnit poptávkovou stranu. Musíme masivně stavět městské nájemní bydlení,“ říká.
Ani po 23 letech nebude mít Praha nový územní plán. Rok 2023, který byl už několikátým termínem pro vstup připravovaného Metropolitního plánu v platnost, se po zaslání tisíců připomínek k návrhu tohoto klíčového dokumentu stává opět nereálným. V rámci takzvaného veřejného projednání se do konce letošního června ozvalo s výhradami dohromady ještě více občanů, městských částí či organizací než v prvním kole připomínkování v roce 2018. Vypořádání připomínek tehdy zabralo čtyři roky.
Pražané si už léta povzdychují nad tím, že od tunelového komplexu Blanka hlavní město nic velkého nepostavilo. Ani současná koalice vedená Zdeňkem Hřibem (Piráti) neinvestovala zdaleka tolik, kolik si každý rok naplánovala. Radní věnovali čas zejména přípravě nových projektů, příští vedení metropole má zdědit investice za desítky miliard. Opozice kritizuje nedostatek rozvoje v dopravě či bydlení.
Zásadní dokument plánování Prahy překročil další milník. Metropolitní plán se dostal do veřejného projednání a Pražané mají možnost svými připomínkami ovlivnit jeho podobu. Obsáhlý dokument složený z řady výkresů, textové části a z obsáhlé legendy nasměruje rozvoj Prahy novým směrem. Co všechno ještě stojí v cestě jeho schválení, kdy má začít plán platit nebo jak podat přípomínku se dočtete v článku.
V Centru architektury a městského plánování začíná výstava To je plán, která veřejnosti představí podobu nového územního plánu Prahy. Metropolitní plán určí, jak se bude v příštích letech stavět v hlavním městě, a nyní jde do druhého veřejného projednání, v jehož rámci může veřejnost podávat své připomínky až do konce června. Nově k tomu může využít i Portál Pražana, který by měl značně urychlit následné třídění a vyhodnocování.