volby podle měst a obcích 2018 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu volby podle měst a obcích 2018, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Letošní leden se nesl ve znamení voleb, po pěti letech jsme si volili prezidenta republiky. Možnost využít své volební právo budeme mít i v dalších letech. Až v roce 2027 se poprvé uskuteční volební prázdniny – samozřejmě za předpokladu, že vše půjde podle plánu a nebude zapotřebí vyhlásit předčasné volby. Co všechno nás až do roku 2032 čeká? Projděte si podrobný volební kalendář.
Jsou všichni voliči Miloše Zemana voliči Andreje Babiše? A jak se Česko proměnilo od posledních prezidentských voleb? Deník E15 v jednom z posledních předvolebních textů podrobně srovnává zisky vítěze prvního kola prezidentské volby v roce 2018 Miloše Zemana a vítěze prvního kola voleb letošních – Petra Pavla. Z analýzy vyplývá, že se mu podařilo získat přes 1300 obcí, kde původně vítězil Zeman – což je zhruba čtvrtina Zemanových zisků. Absolutně nepřijatelný není ani pro voliče ANO.
Primátoři dvou největších měst na Slovensku, Bratislavy a Košic, stejně jako většina hejtmanů osmi samosprávných krajů obhájili v sobotních komunálních a krajských volbách své funkce. Vyplývá to z předběžných výsledků hlasování, které zveřejnil slovenský statistický úřad. Komunální a krajské volby se v zemi poprvé konaly ve stejném termínu.
Úspěch. To je lídry vládních i opozičních stran nejčastěji skloňované slovo po komunálních volbách a po prvním kole souboje o třetinu Senátu. O úspěchu hovoří šéf ANO Andrej Babiš, jehož hnutí si oproti minulému hlasování o obecních zastupitelstvech mírně polepšilo. Má také nejvíce postupujících finalistů do druhého kola senátních voleb. Nadmíru spokojena může být SPD Tomia Okamury s novými zastupiteli v Praze a v řadě dalších měst a obcí. Mezi poraženými jsou komunisté a především v senátním klání hnutí ...
Voliči si vybrali nové složení obecních a městských zastupitelstev. Analýza celkových výsledků ukazuje, že ze sněmovních stran nejvíce propadlo hnutí STAN, které přišlo dohromady téměř o třetinu svých zastupitelů – a to především v nejmenších obcích. Naopak lehce si polepšilo hnutí ANO nebo SPD. Patrný je zároveň pokračující strmý pád levice, která přišla dohromady o další dva tisíce mandátů. Podrobná datová analýza webu E15 shrnuje zisky a ztráty jednotlivých stran.
Letos na podzim se budou tradičně po čtyřech letech konat komunální volby, tedy volby zástupců do menších a malých celků územní samosprávy, to znamená do zastupitelstev obcí, měst či městských obvodů. Letošní termín pro komunální volby připadá na 23. a 24. září 2022.
Snaha opozičních uskupení ANO a SPD proměnit nadcházející komunální a senátní volby v test spokojenosti s vládou Petra Fialy bude částečně úspěšná v největších městech. V menších obcích však stranické dresy proti kandidátům, jež lidé znají, moc nezaberou. Předpokládají to politologové, které oslovil deník E15. Celostátně podle nich hnutí Andreje Babiše v souboji o zastupitelstva dosáhne maximálně na třetí příčku, v Senátu může mírně posílit.
Česko se chystá na komunální volby v pátek a sobotu 23. a 24. září. Za méně než dva měsíce si tak lidé zvolí nová vedení svých obcí a měst. Z analýzy webu E15 vyplývá, že se komunální politika v posledních čtyřech letech významně stabilizovala. Zatímco po komunálních volbách v roce 2014 se koalice rozpadla v každém třetím okresním městě, v končícím volebním období to bylo pouze v každém pátém. Při sestavování vládnoucích koalic se také o něco méně obcházeli vítězové voleb, a to jen zhruba v šestině případů...
Prezidentský kandidát Tomáš Zima zdůrazňuje, že je proti extrémům v politice i životě. Podle něj musíme vytvářet větší prostor a příležitosti pro lidi, kteří jsou ochotni se domluvit na společných rozumných řešeních. „Zabránit nárůstu extrémních postojů považuji za mnohem důležitější než spekulovat o tom, co uděláme, až se něco stane,“ říká bývalý rektor Karlovy univerzity.
Pražská radnice má do komunálních voleb v příštím roce vyměnit stovky přístřešků na zastávkách MHD a dalšího vybavení firmy JCDecaux. Šéf její české pobočky Pavel Slabý to za současného stavu považuje za nereálné. „Magistrát by měl raději vysoutěžit úplně nový projekt na patnáct až dvacet let. Pražané by na tom vydělali,“ říká. Společnost od roku 1994 dodávala a provozovala městský mobiliář, výměnou za to profitovala z reklamy. Na stejném principu podniká i v jiných zemích.