volby preference - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu volby preference, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Volby do Evropského parlamentu neboli eurovolby se konají každých pět let. Své zastupitele v EU si zvolíme již na jaře roku 2024. Kdy se dozvíme přesné datum voleb a jakým způsobem můžete hlasovat pro kandidáty na europoslance?
Jeho vítězná řeč po květnových prezidentských volbách byla vším možným, jen ne smířlivým gestem vůči opozici. Zkraje sice Recep Tayyip Erdoğan poděkoval všem Turkům, kteří k volbám přišli, tedy i stoupencům opozice. Již v dalších větách ale politické rivaly nařkl ze spolupráce s militantními Kurdy, se kterými se v zemi zachází jako s teroristy. A ujistil obyvatele chudého vnitrozemí, že pouze oni – a ne obyvatelé bohatých přímořských měst – jsou po jeho znovuzvolení nadále jedinými pány Turecké republiky.
Slovensko na podzim čekají předčasné parlamentní volby, ve kterých se budou o přízeň voličů ucházet dobře známé i nově vzniklé politické subjekty. Ty zatím poslední v roce 2020 vyhrálo hnutí OĽaNO a premiérem se stal Igor Matovič. Jeho preference ovšem prudce klesly a do rolí favoritů se stavějí jiní kandidáti. Kdo se o post premiéra uchází a co říkají aktuální volební průzkumy?
Slovensko má svou první úřednickou vládu v historii, která by měla rozhádanou zemi dovést k volbám 30. září. Prezidentka Zuzana Čaputová ke krajnímu řešení nepolitického kabinetu přistoupila poté, co se vláda bez důvěry pod vedením Eduarda Hegera (Demokrati) zhroutila a už technicky nebyla schopna vládnout. Chaosu využívá obrozený veterán tamní politiky Robert Fico i nástupci fašistů, kteří ovládli sociální sítě. Slovensko směřuje k volbám, po kterých nebude lehké vládnout.
Potřebujeme napravo novou stranu? Tahle otázka se objeví vždy, když roste nespokojenost s „vlajkovou lodí pravicové politiky“ – s ODS. Neoslabila v pětikoalici? Má ještě nějakou ideologii? Nedělá levicové reformy a nesklání se před „radikálně liberálním“ Zeleným údělem?
Celostátní sněm Pirátů, který se v sobotu koná v Liberci, je nevolební. Přesto lze čekat skládání účtů vedení strany za propadák v předloňských sněmovních volbách. Piráti jsou – i když to neodpovídá jejich preferencím – se svými čtyřmi poslanci zdaleka nejslabší stranou ve sněmovně. O souvislostech jsme mluvili s politologem.
Těsně vedle politiků a úřadů se začínají stále častěji objevovat influenceři a vlivné mediální projekty. Vazby, které dříve byly mezi novinářem a politikem nemyslitelné, se dnes stávají běžnou realitou. Hledání nových hranic ukazuje, že tradiční média ztrácejí vliv ve veřejném prostoru a zdatně jim konkurují noví hráči.
Válka na Ukrajině se stala jedním z velkých témat nedávných prezidentských voleb v Česku. Silně přitom zarezonovala slova náčelníka generálního štábu Armády ČR generálmajora Karla Řehky o tom, kdy by bylo nutné mobilizovat. Prohlášení, byť vytržené z kontextu, vyvolalo vlnu kritiky. Jak tedy náčelník generálního štábu uvažuje o mobilizaci? Jak mají Češi k možnému nebezpečí válečného konfliktu přistupovat? To vysvětluje Karel Řehka ve své eseji pro magazín Reflex.
Nadšení voličů z nové vlády je pryč, přichází vystřízlivění a konfrontování předvolebních slibů s realitou. Důvody k nespokojenosti mají přitom nejen ti, kteří svůj hlas dalí opozici, ale i voliči vládnoucí koalice, myslí si politoložka Eva Lebedová. Kabinet totiž nezvládá naplňovat svůj program a své kroky navíc špatně komunikuje. Otevírá se tak prostor pro opozici. Podívejte se na celý rozhovor.
Slovenský politolog Marek Rybář v rozhovoru pro INFO.CZ podrobně popisuje politickou situaci na Slovensku několik měsíců před parlamentními volbami a rok před volbami prezidentskými. V jaké kondici se v tomto klíčovém období nachází slovenská politika a slovenská společnost? Jak jsou na tom jednotlivé politické strany? Kdo má šanci ve volbách uspět a co by pro vývoj Slovenska znamenal návrat Roberta Fica k moci?