volby preference - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu volby preference, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Léto špatných zpráv zažívá letos Německo. Ekonomika pořád neroste, jak by si všichni představovali, a to se odráží i na popularitě extrémních částí politického spektra. Alternativa pro Německo (AfD), která začínala jako protiimigrační a protiislámská strana, je dnes hlavním ekonomickým kritikem vlády. A lidé jí stále více věří, přestože její hospodářský program mnoho reálného nenabízí.
Neziskové organizace zaměřené na posílení občanské společnosti čelí po odchodu Miloše Zemana a stažení Andreje Babiše do opozice novým výzvám. Je pro ně obtížnější najít silná politická témata, která by lidi mobilizovala k větší aktivitě a dodala peněžní příspěvky na provoz. Například hnutí Milion chvilek pro demokracii po posledních parlamentních volbách zaznamenalo výrazný odliv drobných dárců.
Když už se uprostřed léta, které příliš politického vzruchu nenabízí, bavíme o možném přeskupení poněkud zatuchlého rybníčku do voleb v roce 2025, o možné koalici ANO s ODS a o tom, že by to přineslo šanci na růst některé z dnes menších stran, nemůžeme pominout sociální demokracii, ať už si dnes ta strana říká jakkoli.
Průzkumy volebních preferencí jsou krásná hra pro dvacítku politických stran, kterou vždycky vyhraje ANO, abychom parafrázovali slavný fotbalový výrok Garyho Linekera. A v níž je stejně po volbách všechno jinak. Z nedostatku jiné letní zábavy, zejména proto, že ještě nedorazila tradiční americká puma a z berlínské lvice se vyklubalo obyčejné prase, se na chvíli zastavíme u nejnovějšího průzkumu Medianu.
Obranná smlouva s USA prošla parlamentem nad očekávání hladce. Neblokovalo ji totiž opoziční hnutí ANO. Jeho předseda Andrej Babiš tak ukázal více rozumu než kdysi Jiří Paroubek, který za sociální demokraty urputně bojoval proti umístění amerického radaru. Vše bylo tak rychlé i proto, že se změnila mezinárodní situace a rovněž díky vyspělosti českých občanů. Článek původně vyšel na Info.cz.
Konzervativní strana Nová demokracie (ND) bývalého premiéra Kyriakose Mitsotakise podle předběžných výsledků drtivě zvítězila v nedělních parlamentních volbách v Řecku se ziskem 40,4 procenta hlasů. To by vzhledem k výsledkům ostatních stran stačilo na 157 křesel ve 300členném legislativním sboru. Na druhém místě skončila krajně levicová SYRIZA, ovšem s rozdílem více než dvaceti procentních bodů oproti vítězné straně.
Konec Čaputové přichází mnohem dříve, než se předpokládalo, není to ovšem zánik slovenské liberální politiky a demokracie. Oblíbená prezidentka, která v úterý oznámila, že v dalších prezidentských volbách příští rok už nebude obhajovat mandát, nebyla všemocná, ačkoli do ní tuto vlastnost projektovala řada českých i slovenských intelektuálů. Ukazuje se, že pro favorita průzkumů a bývalého premiéra Roberta Fica není příliš mnoho velkých protivníků, znechutit dokáže i ty nejvytrvalejší.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se rozhodla, že v příštích prezidentských volbách nebude kandidovat. Čaputová do úřadu nastoupila v roce 2019. Pětiletý prezidentský mandát jí skončí v červnu 2024.
Přesně před deseti lety jsem stál v ulici U Prašné brány před sídlem společnosti Rittig & Partners a sledoval zakuklence, jak odnášejí krabice a tašky s listinnými důkazy. Razie proti kmotrům, politikům a zneužívání moci tehdy probíhala celý den na několika místech. Přesně popsat, co se v Česku děje, nebylo v tu chvíli plné všeobecného chaosu úplně jednoduché. O třináct dní později Andrej Babiš koupil Mafru a vše už bylo o trochu jasnější.
Jeho vítězná řeč po květnových prezidentských volbách byla vším možným, jen ne smířlivým gestem vůči opozici. Zkraje sice Recep Tayyip Erdoğan poděkoval všem Turkům, kteří k volbám přišli, tedy i stoupencům opozice. Již v dalších větách ale politické rivaly nařkl ze spolupráce s militantními Kurdy, se kterými se v zemi zachází jako s teroristy. A ujistil obyvatele chudého vnitrozemí, že pouze oni – a ne obyvatelé bohatých přímořských měst – jsou po jeho znovuzvolení nadále jedinými pány Turecké republiky.