volební kandidátky do komunálních voleb - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu volební kandidátky do komunálních voleb, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Letošní leden se nesl ve znamení voleb, po pěti letech jsme si volili prezidenta republiky. Možnost využít své volební právo budeme mít i v dalších letech. Až v roce 2027 se poprvé uskuteční volební prázdniny – samozřejmě za předpokladu, že vše půjde podle plánu a nebude zapotřebí vyhlásit předčasné volby. Co všechno nás až do roku 2032 čeká? Projděte si podrobný volební kalendář.
Třináct krajů si v příštím roce zvolí své zastupitele, ty pak čeká čtyřletý mandát. Vítězství bude obhajovat hnutí ANO, které v posledních volbách získalo nejvíc hlasů hned v deseti krajích. Výsledné koalice se bez něj ovšem ve většině případů obešly. Kdy budeme znát přesný termín dalších voleb, jak si zažádat o voličský průkaz a proč se krajší zastupitelé nevolí v Praze?
O hlasy voličů v lednových prezidentských volbách chtějí usilovat celkem dvě desítky osobností, jako o favoritech se ale mluví o trojici kandidátů. Nakonec všechno může být jinak, jak v rozhovoru pro INFO.CZ upozorňuje analytik Centra pro výzkum veřejného mínění Jan Červenka. „Zatím jsou naměřené preference mělkou záležitostí,“ říká s tím, že lidé zatím volby příliš neřeší. „Kampaň zkrátka může všechny tyhle výchozí pozice silně zpřeházet a rozmetat.“
Uchazeči o post prezidenta měli v úterý poslední možnost k podání kandidatury do přímých voleb. Ke kandidatuře na prezidenta republiky se ministerstvu vnitra přihlásilo 21 zájemců, podobně jako před pěti lety. Do bojů o Hrad nezasáhne bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, která přihlášku nepodala. Naopak do voleb chce zasáhnout podnikatel Karel Janeček sesbíral pro svou prezidentskou kandidaturu přes 73 tisíc podpisů občanů, či Karel Diviš, který získal přes 60 tisíc podpisů, ...
Sotva se voliči otřepali z komunálních a senátních voleb, začínají na ně ze všech stran shlížet kandidáti na prezidenta. Až hnutí ANO v pondělí oznámí svého kandidáta na nejvyšší ústavní funkci, dá se čekat, že marketingové týmy jednotlivých kandidátů roztočí ostrou fázi kampaně. Zvláště když se rozhodne kandidovat expremiér Andrej Babiš. Zatím vystupují uchazeči o Pražský hrad spíše nekonfliktně a pozitivně, uvedl marketingový odborník Ondřej Tyleček z agentury Fairy Tailors, který kampaně zhodnotil.
Vnímat výsledky komunálních a senátních voleb jako důkaz nespokojenosti s vládou je přehnané a pošetilé, říká politolog Tomáš Lebeda. Vláda podle něj nicméně musí být i tak ve svých krocích velmi opatrná, protože získaná podpora visí na vlásku. Zda se jí vládním stranám podaří udržet, bude záležet na tom, jak bude vypadat nadcházejících krizová zima a jak vláda zvládne s voliči komunikovat, dodává Lebeda. Poslechněte si celý rozhovor v pořadu Prostor X.
Když pomineme všechny marketingové triky, jako je ono údajné referendum o vládě, které ovšem platilo jen pro první kolo, dokud se vyhrávalo, nebo snaha zviditelnit salám Vysočina, je hlavní zpráva letošních senátních voleb prostá. Pomalu končí éra Andreje Babiše, nikoli však hnutí ANO nebo ultrapopulistů jako takových. Mohlo by se nám to líbit, pokud by to s sebou neneslo některé nebezpečné jevy.
Vládní strany ovládly druhé kolo senátních voleb a udrží si většinu v horní komoře. Občanští demokraté, lidovci a TOP 09 – na řadě míst sdružení v koalici Spolu – si dohromady připsali dvacet vítězství. V ostře sledovaném souboji přemohl dosavadní šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) svoji soupeřku Janu Nagyovou (ANO), která je obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Starostové a nezávislí naopak pohořeli, ze šesti obhajovaných obvodů uspěli jen v jednom. Opět se také potvrdilo, že hnutí ANO se nedaří prolomit prokletí...
Volby 2022 jsou u konce. Kromě komunálních voleb volili čeští občané i do třetiny Senátu. Senátoři jsou v Česku voleni na šest let, senátní volby se konají každé dva roky. Letos se volilo celkem do 27 volebních obvodů. Jak vypadá složení Senátu na příští dva roky vám ukáže naše infografika.
Hned v neděli začalo v hlavním městě napjatě očekávané povolební vyjednávání o složení pražského magistrátu. Primátorský řetěz už na svém krku vidí lídr koalice Spolu Bohuslav Svoboda (ODS), musí si však vyjednat podporu dalších stran. Nejpohodlnější většinu by sestavil s hnutím ANO, proti čemuž se ovšem staví celostátní vedení koaličních stran. Hlavní vyjednávání tak povede se třetími Piráty a pátými Starosty a nezávislými, tedy na půdorysu vládní koalice.