volební preference do europarlamentu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu volební preference do europarlamentu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Na Slovensku je v plném proudu ostrá fáze kampaně před předčasnými parlamentními volbami, které se uskuteční 30. září. Průzkumům už několik měsíců vévodí Směr-SD s někdejším trojnásobným premiérem Robertem Ficem a dotáhnout se ho snaží Progresivní Slovensko (PS) s místopředsedou europarlamentu Michalem Šimečkou. Důležitější než vítězství ale bude nakonec schopnost dát dohromady parlamentní většinu. Do Národní rady se může dostat zhruba desítka stran, z nichž se poměrně dost pohybuje kolem hranice ...
Přímá prezidentská volba získala ve třetí repríze v Česku pomalu parametry reality show, je to taková lepší nebo horší Stardance, podle obsazení. A lid, který během sametové revoluce nebo pozdějších protibabišovských a protizemanovských protestů proslul recesí a jemným humorem, si nenechává v této estrádě ujít příležitost se opět dobře pobavit.
Stejný příběh jako před pěti lety. Ve druhém kole francouzských prezidentských voleb se spolu opět setkají Emmanuel Macron a Marine Le Penová. Šéfka krajné pravicové strany Národní sdružení v roce 2017 se současným prezidentem drtivě prohrála, ale letos je souboj daleko vyrovnanější. Le Penová ztrácí na soupeře necelých pět procentních bodů.
V květnu proběhly na školách po celé České republice Studentské volby do Evropského parlamentu. Tento projekt uspořádal již pojedenácté Jeden svět na školách pod záštitou organizace Člověk v tísni. Celkově se zúčastnilo 246 škol a 18 758 studentů starších 15 let. Cílem Studentských voleb je seznámit středoškoláky s volebním systémem, základními demokratickými principy a v neposlední řadě podpořit zájem prvovoličů a mladých lidí o skutečné volby. Doteď se zvedla účast na řádných volbách u studentů, kteří ...
Bylo by nespravedlivé považovat volby do Evropského parlamentu jen za sofistikovanější průzkum volebních preferencí, jakkoliv tak trošku tímhle způsobem fungují. Zvlášť v hektickém hlasovacím cyklu, kterým nyní česká politika prochází. O to víc je zajímavé sledovat, co všechno tyto volby – přeceňované i podceňované – mohou také způsobit.
Volby do Evropského parlamentu se blíží a s tím jsou spojené i předvolební průzkumy. V tuzemsku je provádí hned několik agentur, patří mezi ně Median, Kantar TNS, CVVM a STEM. Zveřejňují také stranické preference nebo sofistikovanější volební modely. Agentury však vzhledem k možnosti ovlivnění voleb musí dodržovat určitá pravidla. Například už tři dny před volbami nemohou zveřejnit žádný předvolební průzkum.
Nejsilnější stranou je Hnutí pěti hvězd, nejvíce křesel však zřejmě dá dohromady pravicová aliance.
Němečtí sociální demokraté (SPD) mají tři měsíce na to, aby dohnali náskok křesťanských demokratů (CDU) kancléřky Angely Merkelové před parlamentními volbami. Během nedělního sjezdu se snažili voliče přesvědčit o tom, že v zemi zajistí sociální spravedlnost. Experti však ve volební zvrat příliš nevěří.
O vzniku Pirátské strany se její dnešní místopředseda, sedmadvacetiletý Jakub Michálek, dozvěděl jako student prvního ročníku Matfyzu. Jak sám říká, nechtěl vstupovat do žádné z „kartelu zkorumpovaných stran“, především mu vadila tehdy vládnoucí ODS a ČSSD. „Komunální politika mě ale tehdy vůbec nezajímala,“ tvrdí předseda zastupitelského klubu Pirátů na pražském magistrátu, „zajímaly mě problémy státu, který byl tehdy například loutkou filmových producentů, a světového obchodu,“ říká v rozhovoru pro ...
Hnutí ANO, které v loňských sněmovních volbách obsadilo za ČSSD druhou příčku, v těchto dnech ovládlo všechny průzkumy a stalo se tak jednoznačným favoritem pro nadcházející volby do Evropského parlamentu. Možná i proto se šéf hnutí a ministr financí Andrej Babiš začal hlásit k většinovému volebnímu systému, z něhož by mohly vzejít silné vládní garnitury.