volební preference median - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu volební preference median, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Druhé kolo prezidentské volby se odehraje již příští týden. Volební průzkum pro druhé kolo prezidentských voleb přinesly agentury Median, Ipsos, STEM, Data Collect a Kantar. Agentury zkoumaly aktuální preference Petra Pavla a Andreje Babiše. Jak budou vypadat výsledky voleb? Jak průzkumy odhadovaly výsledky voleb před prvním kolem? Jak se liší volební preference, volební model a volební potenciál?
Kandidát na prezidenta Andrej Babiš na svém facebookovém profilu sdílel smyšlenou podporu od premiéra Petra Fialy (ODS) a předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09). Na příspěvek, který doprovodil smějícím se emotikonem, reagovala šéfka dolní komory nadsázkou, že šlo o diskrétní podporu a že po jejím zveřejnění své rozhodnutí změní ve prospěch dalšího kandidáta Jaroslava Bašty. Na jeho podporu vedou mezitím kampaň někteří odpůrci Babiše. Doufají tak, že šéfa ANO oslabí.
O hlasy voličů v lednových prezidentských volbách chtějí usilovat celkem dvě desítky osobností, jako o favoritech se ale mluví o trojici kandidátů. Nakonec všechno může být jinak, jak v rozhovoru pro INFO.CZ upozorňuje analytik Centra pro výzkum veřejného mínění Jan Červenka. „Zatím jsou naměřené preference mělkou záležitostí,“ říká s tím, že lidé zatím volby příliš neřeší. „Kampaň zkrátka může všechny tyhle výchozí pozice silně zpřeházet a rozmetat.“
Když vyjel expremiér Andrej Babiš na jaře se svým obytným vozem po republice, měli jeho političtí příznivci i oponenti jasno – nehledě na podzimní soud v kauze Čapí hnízdo půjde šéf hnutí ANO do boje o Hrad. Souboj by to byl jistě atraktivní, pro jeho vyzyvatele strategicky přímočarý. Obavy z porážky ve druhém kole prezidentské volby, kterou předvídají průzkumy, ovšem v Babišově týmu sílí. Hnutí by mělo o svém volebním lídrovi rozhodnout do poloviny října, přednost může dostat i jiný z čelných ...
Výsledky voleb do Sněmovny se letos výrazně liší od volebních průzkumů. Piráti získali mnohem méně hlasů, než předpovídaly agentury. Koalice Spolu naopak předčila očekávání. Volební průzkumy takřka nepočítaly, že se do Sněmovny nedostane KSČM.
Letos 8. a 9. října se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, a to znamená, že výzkumné agentury sypou jeden volební průzkum za druhým. V Česku se předvolebním průzkumům věnují společnosti Kantar CZ, CVVM, STEM nebo Median. Výsledkem je velké množství různých předvolebních průzkumů, které se ale mnohdy svými výstupy od sebe liší. Samotná problematika těchto průzkumů je totiž složitější, než se na první pohled může zdát. Pokud například ve volebním průzkumu získá nejvíce hlasů hnutí ANO, neznamená to nutně...
Předseda Pirátů Ivan Bartoš má několik posledních dnů na to, aby Čechy přesvědčil, že právě on bude lepším premiérem než Andrej Babiš nebo Petr Fiala. V posledních měsících se mu to příliš nedařilo - klesly preference koalice Pirátů a Starostů i samotná Bartošova obliba u voličů. Příčinou je podle šéfa Pirátů také antipirátská kampaň premiéra Babiše. „To, že mě někdo natírá za program, to je v pohodě, ale že vám volají lidé a bojí se, že přijdou o barák, to je strašné,“ říká Bartoš.
Média se už několik měsíců plní průzkumy, které ukazují volební preference. Na podzim, konkrétně 8. a 9. října, se totiž budou konat volby do Poslanecké sněmovny. Průzkumům, které sledují, kdo by letos mohl vyhrát volby, se věnují agentury jako Data Collect, Kantar CZ, Median nebo STEM. O první příčku u většiny průzkumů v tuto chvíli bojují koalice Pirátů a STAN, koalice SPOLU a hnutí ANO.
Občas se stává, že jednotlivému průzkumu se dostane nebývale vysoké pozornosti. Tak se to stalo volebnímu modelu agentury Median, který v úterý přistál v médiích.
Do hlasování o složení slovenského parlamentu zbývá padesát dní. Kdyby ústavní soud země nepozastavil platnost zákona o prodloužení moratoria na zveřejňování předvolebních průzkumů, voliči už by se do konce února nedozvěděli, jak si strany stojí. Situace na politické scéně je přitom napínavá. Šetřením veřejného mínění sice vévodí vládní Smer-SD, mezi dalšími uskupeními jsou ale malé rozdíly. Zemi hrozí politický pat a opakování hlasování či úřednická vláda.