volební preference median - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu volební preference median, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Občas se stává, že jednotlivému průzkumu se dostane nebývale vysoké pozornosti. Tak se to stalo volebnímu modelu agentury Median, který v úterý přistál v médiích.
Do hlasování o složení slovenského parlamentu zbývá padesát dní. Kdyby ústavní soud země nepozastavil platnost zákona o prodloužení moratoria na zveřejňování předvolebních průzkumů, voliči už by se do konce února nedozvěděli, jak si strany stojí. Situace na politické scéně je přitom napínavá. Šetřením veřejného mínění sice vévodí vládní Smer-SD, mezi dalšími uskupeními jsou ale malé rozdíly. Zemi hrozí politický pat a opakování hlasování či úřednická vláda.
V květnu proběhly na školách po celé České republice Studentské volby do Evropského parlamentu. Tento projekt uspořádal již pojedenácté Jeden svět na školách pod záštitou organizace Člověk v tísni. Celkově se zúčastnilo 246 škol a 18 758 studentů starších 15 let. Cílem Studentských voleb je seznámit středoškoláky s volebním systémem, základními demokratickými principy a v neposlední řadě podpořit zájem prvovoličů a mladých lidí o skutečné volby. Doteď se zvedla účast na řádných volbách u studentů, kteří ...
Volby do Evropského parlamentu se blíží a s tím jsou spojené i předvolební průzkumy. V tuzemsku je provádí hned několik agentur, patří mezi ně Median, Kantar TNS, CVVM a STEM. Zveřejňují také stranické preference nebo sofistikovanější volební modely. Agentury však vzhledem k možnosti ovlivnění voleb musí dodržovat určitá pravidla. Například už tři dny před volbami nemohou zveřejnit žádný předvolební průzkum.
Volební průzkumy podle mnohých expertů mohou ovlivnit volby a pro politiky tak jsou agentury, které je vytváří, často terčem kritiky. Samotné agentury v průzkumech připouští určitou statistickou odchylku, ta může být jen půl procentního bodu, ale i mnohem více. Záleží přitom na tom, kolik lidí se průzkumu účastní a do jaké míry jsou respondenti o svých odpovědích přesvědčeni.
Jaroslav Faltýnek se v Otázkách Václava Moravce (1. 7.) během debaty o nominačním zákoně zeptal předsedy Poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka na to, kolik je mu roků a svou tirádu zakončil oduševnělým tvrzením, že není možné, aby „takový chlapec tady říkal tyto věci jako“. Proč je dnešní politika natolik určována generačním střetem?
Andrej Babiš má své jisté. Je pravda, že po jasném vítězství v parlamentních volbách zatím nedokázal sestavit vládu. Nicméně víra jeho voličů, že je mužem na správném místě, zůstává pevná. Nejnovější volební model společnosti Kantar TNS dokládá, že případné volby by vyhrálo hnutí ANO s 29,5 procenta hlasů.
Stávající hlavě státu Miloši Zemanovi by v přímé volbě prezidenta dalo hlas nejvíce lidí, a to 32 procent. Vyplývá to z prosincového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš na druhém místě by dostal 21,5 procenta hlasů. Na třetím místě by s větším odstupem skončil podnikatel a textař Michal Horáček s 10,5 procenta. K volbám by přišlo 69 procent voličů.
Průzkumy volebních preferencí možná zadělají na napínavý průběh prezidentských voleb 2018. Favoritem je současný prezident Miloš Zeman, jeho protikandidáti se nicméně většinou výrazně stylizují do role "antizemana". Hlasy voličů se tak podle prvotních odhadů v součtu dělí na dvě přibližně stejně silné množiny: jedna podporuje Zemana, druhá z principu jeho vyzyvatele.
Svobodné volby jsou jedním z hlavních předpokladů demokracie. S blížícími se parlamentními volbami bych se proto rád zaměřil na to, co ovlivňuje náš proces rozhodování. Nemyslím tím neustávající chrlení bizarních volebních hesel a nemalého počtu absurdních slibů, ale princip, který nás nutí často přehodnotit konečné rozhodnutí a volit „menší“ zlo. Zaměřím se na důsledky, které s sebou přináší důležitá součást českého volebního systému – uzavírací klauzule.