volební program komunální volby - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu volební program komunální volby, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Třináct krajů si v příštím roce zvolí své zastupitele, ty pak čeká čtyřletý mandát. Vítězství bude obhajovat hnutí ANO, které v posledních volbách získalo nejvíc hlasů hned v deseti krajích. Výsledné koalice se bez něj ovšem ve většině případů obešly. Kdy budeme znát přesný termín dalších voleb, jak si zažádat o voličský průkaz a proč se krajší zastupitelé nevolí v Praze?
Jeden exprimátor primátorem, druhý exprimátor náměstkem. Uskupení Spolu, Piráti a STAN podepsali den před ustavujícím jednáním zastupitelstva koaliční smlouvu. Praha tak bude mít vedení na vládním půdorysu, do pozice primátora se vrátí poslanec Bohuslav Svoboda (ODS). Dosluhující primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se stane náměstkem pro dopravu.
Praha by v polovině února mohla mít novou vládní koalici. Zástupci Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), Pirátů a STAN se dohodli na podobě koaliční smlouvy. Dohodu nyní musí chválit jednotlivé strany, podepsat ji mají ještě před jednáním zastupitelstva 16. února, které má zvolit nové vedení Prahy v čele s Bohuslavem Svobodou (ODS).
Ze sedmadvaceti statutárních měst chybí po zářijových komunálních volbách nový primátor už jen na dvou místech – v Hradci Králové a Praze. V ostře sledovaném hlavním městě se vítězné koalici Spolu pod vedením Bohuslava Svobody (ODS) stále nedaří složit koalici na vládním půdorysu, tedy s Piráty a hnutím STAN. Spory prohloubil nový požadavek Pirátů, kteří chtějí s ostatními partnery jednat jedině v tandemu s Prahou sobě. Širokou koalici, ve které by uskupení Spolu skončilo v menšině, Svoboda zásadně odmítá.
Rostoucí napětí mezi pražským blokem Spolu a Pirátskou stranou, především končícím primátorem hlavního města Zdeňkem Hřibem, stále více oddaluje sestavení koalice na vládním půdorysu. Mezi politiky se v posledních dnech začalo spekulovat o menšinové radě ODS, TOP 09 a lidovců tolerované ANO. Hnutí skončilo v komunálních volbách na druhém místě za Spolu, jehož celostátní špičky si přímou spolupráci s uskupením Andreje Babiše nepřejí.
Bratislava před třemi roky získala svůj Metropolitní institut Bratislavy (MIB), obdobu pražského Institutu pro plánování a rozvoj (IPR). Slovenské hlavní město, jehož rozvoj se do té doby vyznačoval překotným vývojem podle vize aktuálního politického vedení, získává poprvé ucelenější vizi. Měnit se začínají veřejná prostranství, město jedná s developery a staví byty. Na to vše mu ale chybí peníze. Podobně jako Praha má problém s lidmi nepřihlášenými k trvalému pobytu. „Hlavním příjem samospráv na Slovensku...
Hned v neděli začalo v hlavním městě napjatě očekávané povolební vyjednávání o složení pražského magistrátu. Primátorský řetěz už na svém krku vidí lídr koalice Spolu Bohuslav Svoboda (ODS), musí si však vyjednat podporu dalších stran. Nejpohodlnější většinu by sestavil s hnutím ANO, proti čemuž se ovšem staví celostátní vedení koaličních stran. Hlavní vyjednávání tak povede se třetími Piráty a pátými Starosty a nezávislými, tedy na půdorysu vládní koalice.
Tento týden začne povolební vyjednávání v řadě měst a obcí. Podle politologa Petra Jüptnera z Univerzity Karlovy je může ovlivnit nečekaný úspěch SPD, které se dostalo do řady městských zastupitelstev. „V některých městech nebude možné sestavit koalici bez SPD nebo bez jeho tiché podpory. Z toho důvodu se může objevit tlak na spolupráci ODS a ANO,“ domnívá se politolog.
O primátorský řetěz se v Praze hlásí několik kandidátů, nikoli však nových tváří. Pravděpodobně největší šance má exprimátor Bohuslav Svoboda, který do komunálních voleb povede koaliční uskupení Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL). Svůj mandát by rád obhájil současný primátor Zdeněk Hřib (Piráti), do čela pražského magistrátu bude kandidovat také šéf uskupení Praha sobě Jan Čižinský, poslanec Patrik Nacher (ANO), urbanista Petr Hlaváček (STAN) nebo bývalá ombudsmanka Anna Šabatová (Soliadarita).
Evropské unii dochází trpělivost s jejím nejvzdorovitějším členem. Dlouholetý konflikt mezi Bruselem a Budapeští o dodržování demokratických hodnot nabral v posledních dnech na intenzitě. Podle expertů může být Maďarsko ještě letos potrestáno odebráním prostředků z evropských fondů. Takzvaný huxit neboli vystoupení této země z evropského bloku naopak příliš pravděpodobný není.