voličský průkaz evropské volby - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu voličský průkaz evropské volby, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Česko čeká hlasovací maraton. Až do roku 2027 se každý rok uskuteční volby. Teprve potom, pokud půjde vše podle plánu, nastanou „voličské prázdniny“. Jaké volby Česko čekají? Přehled voleb do roku 2030.
Voliči, kteří chtějí volit ve volbách do Poslanecké sněmovny parlamentu 2021, ale nemohou se dostavit do svého volebního okrsku podle místa bydliště, mohou využít voličský průkaz. Nově je možné žádost o voličský průkaz zaslat i datovou schránkou.
Lidovci se o víkendu rozhodli „vystoupit z davu opozice“. Za tím se skrývá vcelku racionální úvaha o tom, že pro běžného voliče dnes není snadné zorientovat se ve změti opozičních stran, které se více či méně hlásí k pravému středu. Recepty Mariana Jurečky však budí pochybnosti.
Až půjdou příště obyvatelé Česka k volebním urnám, budou si patrně muset zvyknout na řadu zásadních změn. Ministerstvo vnitra připravilo návrh nového zákona o správě voleb, který má sjednotit pravidla u všech druhů hlasování. Návrh je nyní v připomínkovém řízení a poté ho posoudí vláda.
Po lednových prezidentských volbách si český volič příliš neodpočine, v říjnu ho čekají volby do obecních zastupitelstev a u třetiny obvodů se budou volit i senátoři. První kolo senátorských voleb se koná ve stejném datu jako komunální volby, tedy 5. a 6. října, druhé kolo pak o dva týdny později.
Druhé kolo prezidentských voleb proběhne 26. a 27. ledna. Současný prezident Miloš Zeman v prvním kole obdržel 38,56 procent hlasů a zvítězil ve všech krajích České republiky kromě Prahy. Druhou příčku obsadil akademik Jiří Drahoš s 26,6 procenty hlasů. V čem se shodují a v čem se liší jejich názory? Který z kandidátů je názorově blízký vám? Víte, jaké má prezident pravomoci nebo jak si zajistit voličský průkaz? V kampani je mnoho slibů překračujících pravomoci prezidenta. Jak je ústava vymezuje?
Horké téma posledních let, které vykrystalizuje při každých volbách a pak se opět vytratí – volby ze zahraničí. Ačkoli už několikrát bylo schválení korespondenční volby na stole, dosud k němu nedošlo. Češi v zahraničí, kteří touží využít své aktivní volební právo i za hranicemi republiky, musí vhodně skloubit několik věcí: především včasnou žádost o vydání voličského průkazu a dopravu k volební urně. Mluvíme-li o studentech, může právě druhá položka výrazně omezit jejich možnost volit. Cesta k volbám je ...
Čeští i slovenští voliči potřebují v předvolební kampani slyšet, o co politikům jde, cítit naději a jistotu, vzhledem k ekonomickým rozdílům však na voliče v obou zemích fungují jiná témata. U příležitosti blížícího se 25. výročí uzavření dohody o rozdělení Československa to řekl Adam Znášik, spolumajitel slovenské agentury Komplot, která pracuje na letošní kampani pro ODS. Češi a Slováci se podle Znášika také výrazně liší v názorech na NATO a Evropskou unii.
Většina hlavních politických stran slibuje ve svých volebních programech armádě růst jejího rozpočtu, nákup nové techniky a další rozvoj. S výjimkou KSČM a SPD také nezpochybňují členství v NATO. Vyplývá to z programů stran, kterými chtějí oslovit voliče před říjnovými volbami do Sněmovny.
Ani letos nebudou moci lidé volit elektronicky nebo korespondenčně, jak je běžné v řadě evropských zemí.