volný pohyb osob koronavirus - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu volný pohyb osob koronavirus, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Ministři energetiky evropských zemí dál hledají nástroje, kterými by zmírnili následky energetické krize a její dopady na životní úroveň lidí i na konkurenceschopnost evropského průmyslu. Pokud ceny energií neklesnou, lze očekávat další vlnu deindustrializace – přesný opak toho, o co Evropská unie usiluje. Paradoxně by to mělo negativní klimatické dopady. Elektřina je jinde ve světě sice levnější, ale její výroba produkuje v průměru více emisí než při výrobě v Evropě.
Rakousko po rekordních počtech nových nákaz koronavirem spustí od pondělí plošnou uzávěru a od 1. února zavede povinné očkování pro všechny obyvatele. Dnes to oznámil kancléř Alexander Schallenberg. Omezení se budou týkat i naočkovaných proti covidu-19, dosud v zemi platily restrikce jen pro neočkované. Lockdown bude trvat nejméně deset dní, maximálně 20, řekl kancléř. Podle portálu cestovního ruchu Austria.info během uzávěry nebudou možné turistické cesty do Rakouska. Úřady v pátek ohlásily téměř 16 tisíc...
Dovolená na Slovensku zůstává pro Čechy díky geografické a kulturní blízkosti, turistickým možnostem a příznivým cenám lákavou možností. Letos k těmto přednostem přibyl snadný přístup, tedy vstřícná pandemická pravidla pro očkované, lidi po prodělané nemoci a pro děti. Výhodou malého Slovenska je, že nabízí jak skalnaté štíty s blízkostí luxusních hotelů a vyžitím pro děti, tak kopcovité divočiny s pralesy, kde návštěvník nemusí potkat ani živáčka.
Nocí z neděle na pondělí končí nouzový stav v Česku. Poslední nouzový stav trval celkem 188 dnů. Podle premiéra Babiše (ANO) se už prodlužovat nebude. Země tak bude postupovat podle krizového zákona.
Kvůli zhoršující se epidemické situaci a přetížení nemocnic se od 1. března na tři týdny zpřísnila pravidla pro volný pohyb osob v Česku. Musejí zůstávat ve svém okresu, platí ale výjimky. Pro cestu do práce potřebujete potvrzení od zaměstnavatele. K lékaři, na úřad nebo pro cestu za členem rodiny, o kterého pečujete, stačí čestné prohlášení. Kde najít vzor pro čestné prohlášení a jak ho vyplnit?
V Česku ode soboty platí nový nouzový stav, plynule navázal na předchozí. Kvůli epidemii nemoci COVID-19 ho v pátek vyhlásila vláda na dobu 30 dní do 28. března. Výrazně se omezil volný pohyb osob. Zpřísnění oproti dosavadním opatřením má platit tři týdny. Za porušení zákazů lidem hrozí pokuty až 20 tisíc korun. Kromě policie bude nasazena i armáda.
Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele, pro cesty k lékaři či na úřady mimo okres pak čestné prohlášení nebo formulář s místem, časem a cílem cesty. Nákupy budou možné pouze v rámci okresu, a to v nezbytném počtu osob. Vláda o tom rozhodla na pátečním zasedání. Současně také asi na polovinu zredukovala výjimky pro maloobchod a služby a opětovně zavřela školy i pro první a druhé ročníky základních škol.
V takzvaném pandemickém zákonu chce Senát navázat protikoronavirové restrikce na pandemickou pohotovost, kterou bude moci ukončit nebo obnovit Sněmovna. Předlohu s touto a některými dalšími úpravami dnes vrátila horní komora k novému posouzení poslancům. Zamítnutí senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz) neprosadil. Dolní komora se k zákonu sejde s největší pravděpodobností v pátek. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) změny schválené Senátem podpořil.
Snaha opozice přimět vládu k výraznému změkčení koronavirových zákazů a omezení zřejmě skončí nezdarem. Pokud Poslanecká sněmovna kabinetu nevyhoví a neprodlouží nouzový stav, vyhlásí ministerstvo zdravotnictví co nejvíce opatření podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Řekl to vicepremiér a šéf rezortu vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Takový postup však loni na jaře osekaly soudy.
Opatření proti šíření koronaviru jsou nově od 16. listopadu 2020 zaváděna podle nového protiepidemického systému pod zkratkou PES. Protiepidemický systém České republiky vznikl pro lepší orientaci v opatřeních, která mohou nastat, nebo ze kterých stát může naopak ustoupit. Od 6. ledna 2021 se také částečně změnil výpočet Indexu rizika.