vraceni emisnich povolenek - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu vraceni emisnich povolenek, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Stavební sektor čeká náročný rok. Do úzkých ho bude tlačit drahé financování, slabá poptávka i nadále zdražující vstupy včetně energií. Nejen cena, ale i dostupnost jsou zásadními katalyzátory diskuzí o recyklaci materiálů i o možných substitutech. Energeticky méně náročné materiály budou potřeba a stavebnictví se bude muset alespoň v některých oblastech v tomto smyslu transformovat, míní experti. Pokud ho k tomu dosud nedonutily válkou narušené dodavatelské řetězce, dokoná to energetická krize.
Obhajoba stavby temelínské elektrárny měla v průběhu času hned několik podob. Nejprve, což si jako Jihočech osobně pamatuji, se argumentovalo tím, že jižní Čechy budou mít za „strpění“ reaktorů na svém území levnější elektřinu. Druhý argument spočíval v ochraně životního prostředí a slibu ČEZ, že po dokončení Temelína odstaví odpovídající výkon ve svých „špinavých“ uhelných elektrárnách. A konečně třetím a hlavním argumentem, používaným jak za socialismu, tak po sametové revoluci, byla hrozba akutního ...
Válka na Ukrajině či energetická krize vyvolávají dojem, že poměrně podstatná část Evropské unie se probudila a začíná konat. Minimálně takto lze chápat mediální obraz, jemuž jsme v posledních měsících vystavováni. Najednou lze v energetice tu a tam postupovat racionálně, dramaticky omezit závislost na ruském plynu, najít jednotu v dříve nepředstavitelných otázkách. Přesto bych byl s těmito závěry opatrný. Existuje celá řada dějinných paradoxů, jichž jsme nyní svědky a které nechávají velkou část ...
Energetický trh zažívá krušné časy. Kromě možného zastavení dodávek ruského plynu je velkým tématem i Green Deal a obecně přechod k energii z obnovitelných zdrojů. S tím souvisí růst cen, který s obavami sledují nejen domácnosti, ale také firmy. K turbulentnímu období se v našem rozhovoru vyjadřuje Petr Švec, generální ředitel EP ENERGY TRADING (epet).
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.
Válka na Ukrajině dělá starosti energeticky náročným výrobcům hnojiv z holdingu Agrofert. Ti sice mohou na trhu prodávat své výrobky dráž, přesto museli kvůli vysokým cenám plynu několikrát snížit výrobu. „Od loňského podzimu jsme nevyráběli naplno asi 30 dní. U výroby hnojiv jsme zjednodušeně řečeno přišli o zhruba desetinu tržeb,“ vypočítává Petr Cingr, místopředseda představenstva Agrofertu, který má v holdingu na starosti právě divizi hnojiv, paliv, olejů a obnovitelných zdrojů.
Evropské ocelářství loni zažilo velmi atypický rok. Před rekordním zdražováním ho zachraňovala neutuchající poptávka. Nadcházející roky ale tak pozitivní být nemusí, varuje šéf Třineckých železáren Jan Czudek, který kritizuje energeticko-klimatickou politiku Evropské unie. „Pokud chce Evropská komise vodík v ocelářství, musí si uvědomit, že celá výroba Temelína padne na naše provozy,“ řekl.
Energetická společnost ČEZ v úterý od státu obdržela 1,484 miliardy korun. Jde o úrok z prodlení ve sporu o firmou zaplacenou darovací daň z emisních povolenek za roky 2011 a 2012. Příjem zvýší čistý zisk podniku za letošní čtvrté čtvrtletí.
Současná energetická krize, se kterou se potýká nejenom Česká republika a Evropa, ale celý svět, má několik příčin. Za rostoucí ceny energií může oživení ekonomiky po pandemii, zdražení emisních povolenek i tenčící se zásoby plynu. Jak se z ní ale dostat ven?
Solární sektor v Česku vybral na poslední chvíli ostrou zatáčku hrozící pádem do finančních temnot. Senát schválil pozměňovací návrhy k novele zákona o podporovaných zdrojích, které na rozdíl od sněmovní verze solárníkům přisuzují vyšší podporu do roku 2030 a možnost účastnit se nadcházejících soutěží o provozní podporu. Změny navržené horní komorou parlamentu podle deníku E15 nakonec schválí i Poslanecká sněmovna, která o novele bude hlasovat zřejmě v září.