vrácení pětadvacítky - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu vrácení pětadvacítky, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Kšeftaření s kompenzačními bonusy, podvodné účetnictví i prosté administrativní chyby stojí za stovkami milionů korun, které museli v uplynulém roce vrátit živnostníci a firmy z koronavirové pomoci. Vrácením peněz to přitom leckde nekončí, Finanční správa už podala 103 trestních oznámení kvůli podezření z podvodu.
Deficit českého státního rozpočtu dosáhl v právě skončeném roce 367 miliard korun, což je s přehledem nejhorší výsledek v moderní historii. Je to rozpočtová hrůza nebo akceptovatelný výsledek v pandemickém roce?
První pracovní den roku 2021 měl být zátěžovým testem nového režimu po definitivním odchodu Británie z Evropské unie. Na březích Lamanšského průlivu však zatím situace není nijak dramatická. Může to být dáno i tím, že řada firem s přepravou zboží raději vyčkává. Velkou výzvou pro ně bude i obchodování se Severním Irskem. Už o víkendu se ukázalo, že občané Spojeného království mohou mít problémy s cestami do sedmadvacítky.
Finanční správa začíná přijímat žádosti o kompenzační bonus pro poškozené OSVČ, společníky malých s.r.o. a osoby pracující na DPČ a DPP v rámci programu navazujícího na úspěšnou Pětadvacítku známou z jarních měsíců. Žádosti je možné podávat i přesto, že dosud nebyl dokončen legislativní proces a zákon nenabyl účinnosti. Důvodem je skutečnost, že Finanční správa v posledních týdnech dostávala enormní množství vadných žádostí na neaktuálních formulářích.
Cestu předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan iniciovaly Spojené státy, cesta uškodí zájmům České republiky a ublíží jejím vztahům s Čínou. Napsal to list Global Times čínské komunistické vlády. Noviny se odvolávají na experta z Čínské akademie sociálních věd (CASS) Lü Cchun-čchenga.
Doba se uklidnila a firmy se zamýšlejí, zda bylo výhodné od státu přijmout peníze z protikrizových programů. Více než tisícovka živnostníků a několik desítek firem se rozhodly, že peníze vrátí. V případě živnostníků jsou to nízké desítky milionů, u firem zatím odhady nejsou. Důvodů vracení je několik, kvůli neslučitelnosti s jinými podpůrnými programy, chybám, kontrolám a obavám z nich i z altruismu.
Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (41, ČSSD) hájí spolustranici a šéfku rezortu práce Janu Maláčovou před kritikou premiéra Babiše i nákup ochranných pomůcek z Číny. „Koncem února jsme vypsali výběrové řízení na ochranné prostředky pro policisty a hasiče. Poptávali jsme desítky tisíc kusů. Řízení jsme museli zrušit, protože se do něj nikdo nepřihlásil,“ řekl v rozhovoru pro Blesk.cz s tím, že v pondělí 8. června na Bezpečnostní radě státu představí nástřel novely upravující krizovou legislativu.
Příspěvek pro osoby samostatně výdělečně činné, takzvaný kompenzační bonus neboli pětadvacítku, momentálně vyplácí finanční úřady žadatelům za období od 12.3.2020 do 30.4.2020. Za každý den tohoto období, kdy byla jejich živnost utlumena epidemií koronaviru dostanou 500 korun.
Desítky tisíc firem a statisíce živnostníků, které využily v době koronavirové krize speciální vládní programy na podporu podnikání, by se měly připravit na kontroly ze stran úřadů. Ty budou zkoumat, zdali měli podnikatelé a firmy na podporu opravdu nárok a zda splňují podmínky. Zatímco u kompenzace pro živnostníky budou probíhat kontroly jen v případě daného podezření, u kurzarbeitového programu Antivirus zkontrolují úřady úplně všechny.
Web E15 přináší přehled důležitých témat, která by vám dnes neměla uniknout.