vrt trat - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu vrt trat, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Kompletní výstavba vysokorychlostních tratí (VRT) v Česku by při zohlednění stávajících cen stála asi jeden bilion korun. V rozhovoru pro deník E15 vyjádřil aktuální odhad celkové výše investic ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státní kasu by tak tratě vyšly až několikanásobně dráž oproti předpokladům z minulých let. Od let 2026 či 2027 by měl stát vynakládat okolo padesáti miliard ročně. Pro srovnání: letos a loni nakládala Správa železnic (SŽ) s rozpočtem ve výši 50 a 60 miliard včetně prostředků na ...
Za dvacet let vybudoval firmu s desetimiliardovým obratem a dominantním postavením na tuzemském trhu. Než odejde do penze, chce v Česku vyjet s autonomními vlaky, které řídí počítač a člověk spíše zpovzdálí dozoruje. „První vyjedou na regionálních tratích, kde potřebujeme úspory. Cestující svezou za dva až tři roky. Musíme však vlaky naučit různé scénáře, třeba srážku se srnou či prasetem,“ říká spolumajitel a generální ředitel AŽD Praha Zdeněk Chrdle, sám stále aktivní strojvedoucí.
Vlakový dopravce RegioJet bude ode dneška vypravovat jeden vlak denně z Prahy k polsko-ukrajinským hranicím. Až šest set palet humanitárního nákladu, který obstará Člověk v tísni, pak od hranic do samotného Kyjeva přepraví ukrajinský státní dopravce. „Vlaky budou jezdit, dokud to bude potřeba,“ říká majitel RegioJetu Radim Jančura. Vedle potravin, léků a dalšího humanitárního nákladu vlaky nabídnou také kapacitu až pro 400 cestujících. Své vlaky vypravují i České dráhy.
Velkou výzvou pro Prahu je řešení kritické dopravní situace ve městě. „Zásadní roli hrají nashromážděné opravy ulic a obava lidí z nákazy koronavirem v hromadné dopravě. Musíme budovat kvalitní infrastrukturu, aby se do ní lidé začali vracet,“ říká náměstek pražského primátora pro oblast územního rozvoje Petr Hlaváček. Praha nyní zažívá renesanci železnice, na budování nových koridorů už ale nejsou kapacity. V současnosti se zpracovává studie proveditelnosti pro pražský železniční uzel, který mimo jiné ...
Německá studie ekonomické výhodnosti plánované rychlé tratě mezi Prahou a Drážďany dopadla ve prospěch stavby. Na nedávném jednání mezinárodní pracovní skupiny to oznámili zástupci německého ministerstva dopravy české straně, uvedl dnes na železničním veletrhu Raildays v Ostravě ředitel strategie Správy železniční dopravní cesty Radek Čech.
Bývalý náměstek ministra dopravy Petr Šlegr se dlouhodobě (a zatím marně) snaží prosadit v tuzemsku vysokorychlostní tratě (VRT), zároveň patří k největším kritikům poměrů, které při plánování železniční výstavby panují. Zakladatel Centra pro efektivní dopravu odpovídal čtenářům serveru E15.cz. „Kombinace malosti, šlendriánu a zájmů konkrétních firem jednajících skrze konkrétní lidi,“ shrnuje důvody zaostalosti české železnice.
Ještě na podzim při návštěvě na správě železnic bylo možné premiéra Sobotku podezřívat, že si snad chce udělat z vysokorychlostní železnice (a její absence v českých zemích) předvolební téma. Nebylo by to od věci, neboť Čechy je možno vedle jiných přívlastků označit i za národ železniční. A slova o urychlení výstavby VRT se tak hezky poslouchají.
První místo v závodech o vybudování první vysokorychlostní železniční tratě v USA možná získá Texas. Do roku 2021 se zde má otevřít dráha, která spojí více než 380 kilometrů vzdálená města Dallas a Houston do hodiny a půl. Celá stavba má vzniknout bez jediného dolaru od americké vlády. Mezi jinak soukromými investory má být pouze jedna státní instituce - japonská vláda.
Ministerstvo dopravy a jemu podřízená Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) si nevědí rady s penězi, které jim přidělili poslanci na přípravu vysokorychlostních tratí (VRT). Jak zjistil server E15.cz, správa železnic pro letošek vrátila téměř 54 milionů určených pro tento účel, což představuje přes tři čtvrtiny přiděleného rozpočtu. Na studie k takzvaným vrtkám tak zbylo pouhých 16 milionů.
Příliš nízké ambice, nebo reálné zhodnocení možností státu? Taková debata aktuálně s nebývalou intenzitou víří mezi politiky, odborníky a stratégy ministerstva dopravy nad plány vysokorychlostních tratí (VRT). Podle zjištění deníku E15 povede první takzvaná vrtka z Prahy do Lovosic, hotova bude do roku 2030 a vyžádá si na 30 miliard korun. V budoucnu by měla pokračovat dále na Ústí nad Labem a do Drážďan. Rychlost vlaků zde bude vyšší než 200 kilometrů v hodině.