vrtulník viper - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu vrtulník viper, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Armádní vrtulníkové letectvo zřejmě čeká další zásadní změna. Po amerických víceúčelových a bojových strojích Venom a Viper mohou být zavedeny do výzbroje další americké helikoptéry – ikonické CH-47 Chinook, které byly nasazeny v mnoha ostrých akcích. Poprvé je Spojené státy použily během války ve Vietnamu.
Česko získá od Spojených států amerických zdarma osm vrtulníků, z toho šest bojových a dva transportní. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) to řekla v České televizi. Převod strojů potvrdila na twitteru ambasáda USA v Praze. Česko podle ní zaplatí pouze za transfer a modernizaci vrtulníků. Již dříve si česká armáda objednala od americké společnosti Bell 12 vrtulníků Viper a Venom za 14,6 miliardy korun. Armáda ČR tak bude mít 20 amerických strojů.
Do státního podniku LOM Praha nastoupil Jiří Protiva loni v únoru jako krizový manažer. Firma zaměřená především na komplexní opravy a modernizace ruských vrtulníků platformy Mi a také na výcvik pilotů začíná chytat dech. Za loňský rok měla poprvé po několika letech kladný hospodářský výsledek. Dařit by se jí mělo i letos. „Po agresi Ruska proti Ukrajině si mnozí začali uvědomovat, že existuje český podnik s potřebnými kompetencemi, na nějž se mohou obrátit,“ říká Protiva. Vedle české armády patří mezi ...
Agrese Ruska proti Ukrajině vyvolala nebývalou poptávku po zbraních, kterou Evropa od studené války nezažila. Po rozpadu bývalé Varšavské smlouvy podceňovaly výdaje na obranu s výjimkou Polska a Pobaltí všechny země východní Evropy. Ze „starých“ členů Evropské unie má mezery i Německo, nejsilnější ekonomika sedmadvacítky. Ve srovnání se Spojenými státy jsou podinvestované ozbrojené síly drtivé většiny zemí EU. Celková částka podle odborníků dosahuje bilionů korun. Dokládá to vnitřní dluh středně velké ...
... a bojových vrtulníků Venom a Viper americké firmy...
Jen několik týdnů po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu objednalo Polsko 250 tanků za více než sto miliard korun. Velké zbrojní nákupy plánují i další evropské země.
Evakuace z Kábulu, likvidace následků tornáda na Moravě nebo pomoc při covidové pandemii. To jsou příklady z nedávné minulosti, které ukázaly, že česká armáda dokáže velmi rychle a profesionálně zasáhnout. S její výzbrojí je to však až na několik málo výjimek tristní.
Válka na Ukrajině nutí řadu evropských zemí nakupovat zbraně jako o život, říká ministryně obrany Jana Černochová (ODS). „Pokud nalezneme rychle dostupnou techniku, nebudeme váhat. Šlo by o systémy a prostředky, které armáda potřebuje a má je v plánech. Pouze bychom urychlili akvizice,“ dodává s tím, že vláda přislíbila potřebné miliardy korun uvolnit.
Trojice zahraničních zbrojovek, jež usiluje o dodávku 210 bojových vozidel pěchoty za více než padesát miliard korun, může dál soutěžit. Zakázka nekončí a nikdo nebyl vyřazen, potvrdilo deníku E15 ministerstvo obrany. Pro firmy a jejich tuzemské partnery je to vítaná zpráva, neboť nemusejí odepisovat nemalé peníze, které do tendru zahájeného před pěti lety investovaly. Jeho zastavení by výběr dodavatele ještě více oddálilo a přidělalo práci nové ministryni obrany Janě Černochové (ODS), jež by musela ...
Budování těžkých mechanizovaných brigád jako příspěvku ke kolektivní obraně NATO, náhrada zastaralé techniky z dob bývalé Varšavské smlouvy a větší napětí na východě Evropy. To jsou důvody, proč některé státy Visegrádské skupiny v posledních letech masivně investují do svých armád.