vrtulníky pro českou armádu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu vrtulníky pro českou armádu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Největší českou školu pilotů F Air čeká velmi náročný rok. Zahraniční studenti kvůli pandemii sice nedorazili, ale brutální osekávání nákladů jako jinde v letectví se nekoná. „Až krize skončí, musíme být připraveni. Návrat k normálu byl v minulosti vždy velmi rychlý,“ říká ředitel a spolumajitel firmy Michal Markovič. Nedostatek frekventantů ve výcviku profesionálů zatím alespoň částečně vyvažují hobby letci, kterých v pandemii výrazně přibývá.
Desetimiliardový škrt ve financování ministerstva obrany, který při projednávání letošního státního rozpočtu prosadila KSČM, neovlivňuje naplánované nákupy bojových vozidel pěchoty či francouzských děl ráže NATO. Projevuje se v účtech, na kterých jsou peníze na platy vojáků, civilních zaměstnanců a také na výcvik. Premiér Andrej Babiš (ANO) sice armádě slíbil, že hned na začátku ledna dostane peníze zpátky, závazek však dodržel jen z poloviny.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil ministerstvu obrany pokutu 550 milionů korun za chyby při zakázce na armádní vrtulníky. Ministerstvo je za 17 miliard koupilo od americké firmy Bell. Úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Pokuta není pravomocná, ministerstvo oznámilo, že proti ní podá rozklad k předsedovi úřadu. Na uložení pokuty upozornil server Novinky.cz.
Park těžkých a lehkých obrněných kolových vozidel české armády mají rozšířit nové typy střední hmotnosti. Spolu s transportéry Pandur a vozy Titus a Iveco LMV by tak vojsko provozovalo několik platforem. Výhledově by nové obrněnce zřejmě měly nahradit právě LMV, která mají za sebou deset let služby v zahraničních misích.
Nad řadou chystaných armádních zakázek visí otazník. Přestože se blíží konec listopadu, ministerstvo obrany stále neví, s kolika penězi bude napřesrok hospodařit. KSČM trvá na desetimiliardovém škrtu, jímž podmiňuje souhlas se státním rozpočtem.
Česko jako první země visegrádské skupiny založí pod ministerstvem obrany zvláštní agenturu, která výrobcům vojenské techniky, zbraní, softwaru či bezpečnostních systémů umožní prodávat na mezivládní úrovni. Oproti jiným státům dosud české firmy takovou politickou podporu, jejíž součástí jsou finanční záruky nebo užší spolupráce armád, neměly. To je oproti zahraniční konkurenci znevýhodňovalo.
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj zamítl rozklad společnosti Leonardo kvůli zakázce ministerstva obrany na nákup vojenských vrtulníků z USA. Na twitteru to dnes oznámil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Bylo tak potvrzeno původní rozhodnutí antimonopolního úřadu z letošního srpna, které povolilo ministerstvu pokračovat v nákupu vrtulníků od firmy Bell z USA za 17 miliard korun i přes chyby, kterých se během výběru dodavatele dopustilo.
Na egyptském Sinajském poloostrově spadl vrtulník mnohonárodnostních sil. Jednou z osmi obětí nehody je česká příslušnice mise, rotmistryně Michaela Tichá, oznámila armáda. Příčinou nehody byla technická porucha. Tělo české vojačky přiveze v pátek do vlasti vojenský speciál.
Česko bude dál patřit mezi země, které neplní alianční závazek NATO vydávat alespoň dvě procenta HDP na obranu. Čelní představitelé státu sice v posledních letech opakovaně vyjádřili ambici dosáhnout této mety k roku 2024, po jednáních o podobě státního rozpočtu na příští rok je ale jasné, že se tak nestane.
Arméni a Ázerbájdžánci se vzájemně obvinili z útoků v oblasti Náhorního Karabachu, etnicky arménské separatistické enklávy v Ázerbájdžánu. Podle místních sil bylo zabito 16 karabašských vojáků a více než stovka jich byla zraněna.