vše o vesmíru - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu vše o vesmíru, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Brutální česká inflace je pro svět investic příliš silná káva. Porazit se s přijatelnou mírou rizika nedá a pokoušet se o to je životu nebezpečné. Stejně tak jako odvěká, leč utopická investorská ambice správně načasovat vstup na trh. Objektivně vhodný okamžik ovšem může nastat, až se na nejvýznamnější světové burze uklidní současná bouře ve sklenici vody. „Když se díváte na statistiku a sledujete, jak v minulosti rostly akciové trhy, tak pokud minete za posledních deset let těch třeba patnáct klíčových ...
Deník E15 přináší ve spolupráci s fondem J&T Arch Investments třetí díl ankety s výraznými osobnostmi tuzemského byznysu, které odpovídají na otázku, zda je vytváření nové hodnoty a bohatství stále v kurzu.
Více než tři dekády v USA vyrábí satelity, sondy a jejich pohonné systémy. Jeho společnost Stellar Exploration dodává komponenty a plní zakázky od NASA, SpaceX či Blue Origin. „Náš nejlepší marketing je ten, že znám skoro všechny v oboru malých družic a sond,“ říká emigrant, inženýr a tak trochu geek Tomáš Svítek. V Česku loni založil pobočku firmy, aby díky globálnímu boomu létání do vesmíru na práci na kosmických aparátech nalákal tuzemské inženýrské talenty. Netrvalo dlouho, a přišel nový byznys: výroba...
Majitel Twitteru Elon Musk zpřístupnil třem vybraným novinářům interní komunikaci bývalých zaměstnanců. Žurnalisté mají zdokumentovat, jak americké úřady zasahovaly do moderování obsahu na prominentní sociální síti. Kauza je obzvláště komplikovaná, konzervativci ji zpravidla označují za obdobu Watergate, názory z druhé strany spektra se snaží věc zlehčovat.
Týden od startu mise Artemis I k Měsíci je v okolí tohoto souputníka Země živo. Vedle série excelentních snímků a dobrých zpráv o průběhu letu – mezi nimiž vyniká třeba včerejší průlet jen 130 kilometrů nad povrchem Měsíce – a také misí většiny stopujících cubesatů (drobných satelitů), se ale zpět „domů“ dostaly i první špatné zprávy.
Někteří lidé začali hledat alternativu Twitteru bez Elona Muska a narazili na Mastodona. Ten podle obrázků vypadá jako sociální síť s modrým ptáčkem ve znaku, ale v jádru jde o úplně jinou filozofii, jak propojovat lidi a jejich názory. Musk rád Twitter přirovnává k velkému digitálnímu náměstí. Mastodon je pravý opak. Spíš by šel přirovnat k ostrůvkům, které se navzájem propojují optickými kabely a mosty. Kdokoliv si může vytvořit vlastní ostrov a zavést na něm svá pravidla. Vítejte v něčem, co se nazývá ...
V kavárnách a restauracích v Silicon Valley servírujících až otravně zdravé a nutričně vyvážené pokrmy se aktuálně vypráví následující vtip: „Elon Musk v posledních dnech běhá po chodbách sídla Twitteru a shání se po nějakém panu Jenkinsovi. Prý má na starost veškeré překlápění zdrojových kódů do produkčního nasazení a Musk ho nemůže nikde najít.“ Pointa je v tom, že Jenkins je název populárního programátorského nástroje používaného právě pro nasazování vyvinutého kódu.
Kolik stojí dobývání Měsíce? Více než roční provoz České republiky. Za roky plánování se celková cena, kterou Spojené státy vložily do snahy vrátit po padesáti letech člověka na Měsíc, vyšplhala na astronomických 93 miliard dolarů, což je zhruba 2,3 bilionu korun. Vše má ovšem smysl, návrat člověka na Měsíc je podle experta Petra Boháčka z české kosmické firmy TRL Space pro lidstvo důležitým milníkem. „Lunární ekonomika bude největší další ekonomikou, kterou rozvineme,“ vysvětluje pro deník E15 Boháček.
Vesmírná agentura NASA opět odložila vyslání rakety Space Launch System (SLS) s modulem Orion k Měsíci. Start mise nazvané Artemis z floridského mysu Canaveral byl tentokrát zrušen kvůli úniku paliva. Modul NASA bez posádky má v plánu obletět Měsíc a vrátit se zpět na Zemi, dvouhodinové časové okno pro start se mělo otevřít ve 20:17 našeho času. Mise Artemis I stojí na začátku nového programu NASA, který má ambice po půl století vrátit člověka na Měsíc.
Česko bude mít své oko do vesmíru. Přední vědci a firmy z oboru začali pracovat na družici, která bude jedním z mála svého druhu, které lidstvo poslalo na orbitu. Hlavním cílem projektu Quvik bude sledování srážek neutronových hvězd, případně neutronové hvězdy a černé díry. Pokud vše půjde podle plánu, mise s odhadovanou hodnotou 15 milionů eur odstartuje v roce 2026.