vtm casopis - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu vtm casopis, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Schopnost vnímat magnetické pole Země – vlastnost známou jako magnetorecepce – je dobře zdokumentována u mnoha zvířat. Vědcům se podařilo dokázat, že (někteří) lidé také disponují touto schopností.
Švédští psychologové upozornili na zvrácenou logiku, jíž se řídíme při ochraně životního prostředí. Máme pocit, že „hříchy“ proti životnímu prostředí je možné napravit „dobrými skutky“. Následky „hříchů“ tím ale nezmizí a navíc k nim přibydou následky „dobrých skutků“.
Vědci přečetli kompletní genom slavného „velkého bílého“ žraloka. Odhalili recepty, jimiž evoluce zajistila tomuto tvorovi nezranitelnost či odolnost k nádorům. Obávaný zabiják se proměnil v knihu, v které vědci hledají návod na prodloužení lidského života.
Vědci objevili gigantickou dutinu, která se vytvořila v ledovci Thwaites v Západní Antarktidě. Masivní jeskyně je velká asi jako okresní město (cca 45 km2) a její výška dosahuje až 300 metrů. Objev je součástí studie ledovce, prováděné pod patronátem NASA.
Smažení červi nebo pečení cvrčci už si hledají cestu na naše stoly. Velkochovy hmyzu se mají za ekologicky šetrnou produkci potravin. Nejnovější poznatky ukazují, že nad jejich ekologičností je řada otazníků.
S technologií rozpoznávání tváře se již nějaký ten pátek můžeme setkávat v chytrých telefonech, kde slouží k ověření uživatele a odemykání zařízení. V našich životech však možná v budoucnosti bude hrát podstatně důležitější roli. S pomocí umělé inteligence dokáže zjistit, zda snímaná osoba má, nebo nemá vzácnou genetickou poruchu.
Vědci vylepšili fotosyntézu a zvýšili tak tvorbu organické hmoty rostlinami o 40 %. Stačila k tomu výpůjčka několika málo genů provedená metodami genového inženýrství. Prosadí se takto vylepšené rostliny na polích a pomohou nasytit lidstvo?
Vědci ani zemědělci zatím nevyhodnotili rizika spjatá s hromadným chovem hmyzu určeného pro lidskou spotřebu.
Vědci z technologického institutu v New Jersey přišli s nečekaným způsobem, jak vyrábět elektřinu bez použití fosilních paliv: houbami pokrytými bakteriemi. Takzvané „bionické houby“ představili v odborném časopise Nano Letters. Objev získal pozornost především díky své „šílené kreativitě“.
Hliníkové baterie mají řadu výhod, jejich nepřítelem je ale koroze. Vědci objevili způsob, jak korozi zabránit – elektrolyt nahrazují olejem. Takové baterie by byly lehčí, kompaktnější a levnější.