výbuch jaderné elektrárny - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu výbuch jaderné elektrárny, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Absence velkých jmen a snímků je na filmovém festivalu v Benátkách poznat nejen tak, že v ulicích ubylo běžných návštěvníků a lovců autogramů. Zmizela i skandální uvedení, na nichž by diváci vyjadřovali rozhořčení nebo přímo v hojných počtech opouštěli promítací sály. Jedním z filmů, které alespoň zvedly vzrušenou debatu, byl nejnovější snímek polské režisérky Małgorzaty Szumowské s lyrickým názvem Sněžit už nikdy nebude.
„Jste první, koho od půlky března vezu na letiště,“ říká mi taxikář při cestě z centra Prahy na Letiště Václava Havla. V duchu jeho slov se nesl i celý pobyt na vyhlášeném řeckém ostrově Kos. Ten, stejně jako celá země, otevřel své brány turistům s prvním červencovým dnem.
Bezprostředně po výbuchu jaderné elektrárny v Černobylu v roce 1986 proběhla evakuace města Pripjať. Po ní se do něj už nevrátil žádný z původních padesáti tisíc obyvatel. Podívejte se na současnou Pripjať a sarkofág čtvrtého reaktoru, jak je zachytila kamera dronu E15 (po povolení od místních úřadů).
Požár, který o víkendu propukl v blízkosti černobylské elektrárny, se hasičům stále nepodařilo uhasit. Podle ukrajinských úřadů hořící les v okolí místa někdejší jaderné havárie neznamená zvýšené zdravotní riziko. Některá svědectví z místa ale upozorňují na nárůst radiace.
Japonská Fukušima, oblast spojená s druhou největší jadernou katastrofou v historii, se má do roku 2040 stát centrem výroby obnovitelné energie. Upozornil na to britský deník The Guardian.
Ukrajina zpřístupnila velín Černobylského reaktoru čtyři, epicentra nejhorší jaderné katastrofy v historii. Právě zde v dubnu 1986 sovětští inženýři v rámci testu zavřeli chladicí čerpadla, což způsobilo neřízenou reakci, výbuch a požár, který zabil nejméně 54 lidí a stovky tisíc obyvatel vystavil radioaktivnímu záření.
Jadernou elektrárnu Fukušima 11. března roku 2011 spláchla obří tsunami vyvolaná zemětřesením o síle devíti stupňů Richterovy stupnice, která ochromila chladící systémy a umožnila tak výbuch vodíku a roztavení jader tří reaktorů. Fotografka Natalia Sobańska oblast zdevastovanou jadernou havárií navštívila v roce 2018 a svůj zážitek nyní zprostředkovaně sdílí prostřednictvím webu deadinside.eu.
V Černobylu, kde před třiatřiceti lety došlo k nejhorší jaderné havárii historie, se stále vyrábí elektřina. Tentokrát ji ale místo jaderných reaktorů vyrábí fotovoltaická elektrárna.
V Česku se rodí koncept malého modulárního jaderného reaktoru, který by v budoucnu mohl poskytovat energii k výrobě vodíku, odsolování mořské vody nebo k vytápění oblastí daleko od civilizace. Vědci z Centra výzkumu Řež dali dohromady zkušenosti z více než deseti let experimentů s různými technologiemi jaderných zařízení a vytvořili během uplynulého roku projekt malého reaktoru chlazeného roztavenou solí s názvem Energy Well.
Z jaderné elektrárny na západě Francie byl dopoledne ohlášen výbuch, při kterém se podle místních úřadů lehce zranilo pět lidí. Incident byl do hodiny vyřešen a obešel se bez úniku jaderného materiálu. Elektrárna je na pobřeží u města Flamanville.