výdajové paušály pro rok 2018 - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu výdajové paušály pro rok 2018, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Za většinu zaměstnanců plní daňové povinnosti zaměstnavatel, pro osoby samostatně výdělečně činné jsou však daně, resp. odevzdání daňového přiznání jedním ze základních úkolů.
Finanční paušál jako alternativa stávajícího systému stravenek, který navrhuje ministerstvo financí, vzbudil silné reakce všech, kterých by se případná změna mohla týkat.
Pro splnění daňové povinnosti za rok 2018 lze použít dvoustránkový či čtyřstránkový daňový formulář. Současně je však nutné doručit i některou z daňových příloh. Podívejme se na nejčastější daňové přílohy.
Daňovou povinnost za rok 2018 snižují nezdanitelné položky a daňové slevy. Podívejme se v praktických příkladech na několik situací, kdy nesprávné daňové rozhodnutí znamená zbytečně vyšší roční daň z příjmu fyzických osob.
Investice do nemovitosti za účelem jejího pronájmu může přinášet zajímavý pravidelný pasivní příjem. Tento příjem je však nutné uvést do daňového přiznání, přestože může být daňová povinnost nulová. Podívejme se na praktické příklady.
Vklady na smlouvu o životním pojištění, penzijním připojištění a doplňkovém penzijním spoření snižují při splnění zákonných podmínek daňovou povinnost. Méně na daních za rok 2018 zaplatí i ti, kteří uplatní odpočet u hypotéky.
Živnostníci se mohou radovat, ušetří na daních 1,5 miliardy korun ročně. Změna limitů by měla platit už pro zdaňovací období roku 2019.
Z pasivního příjmu z pronájmu se platí nižší daně než z hrubé mzdy ze zaměstnání nebo ze zisku ze samostatné výdělečné činnosti.
Povinnost podat daňové přiznání neplatí jen pro podnikatele. Pozor by si měli dát zejména ti, kteří si k zaměstnání přivydělávají. Začínající podnikatelé, kteří jsou současně i zaměstnanci, mají sice povinnost daňové přiznání odevzdat, zálohy na sociální a zdravotní pojištění však často odvádět nemusí. Přivýdělek na živnostenský list se tak v mnoha případech vyplatí víc než uzavírání dohod o provedení práce nebo o pracovní činnosti.
V tuzemsku je okolo 2,4 milionu starobních důchodců. Řada z nich si při penzi přivydělává, ať již formou zaměstnaneckého poměru, nebo jako osoby samostatně výdělečně činné. I na ně se tak může vztahovat daňová povinnost. Kdy a jak podává penzista daňové přiznání?