vyhodne pausaly osvc - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu vyhodne pausaly osvc, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Vládní důchodová reforma a konsolidační balíček jsou souhrnem těžkých kompromisů, přiznává ministr práce a sociálních věcí a šéf lidovců Marian Jurečka. „Člověk cítí tlak z různých stran, jako KDU-ČSL jsme samozřejmě na své partnery také tlačili,“ říká. Za jeden z úspěchů lidovců považuje zachování výchovného pro důchodkyně, byť do budoucna zanikne. Dalším reformním terčem by se mohly stát podle Jurečky příliš vysoké výdajové paušály živnostníků. Na celý rozhovor se můžete podívat ve videu výše.
Zavedení paušální daně od roku 2021 přivítalo hodně OSVČ, které chtějí minimalizovat svoji povinnou daňovou administrativu a snadno plánovat své cash-flow. Od roku 2023 se rozšíří počet OSVČ, které mohou do paušálního režimu vstoupit. Jak vysoká bude měsíční paušální daň?
OSVČ si mohou daňové povinnosti usnadňovat uplatněním paušálů. Výdajový paušál mohou využívat již dlouho, od roku 2021 je možné vstoupit i do daňového paušálního režimu. Hlavními výhodami jsou daňová úspora, srozumitelnost a nenáročnost. Od roku 2023 dojde u paušální daně navíc k významným změnám.
Jednou z oblíbených investic je pořízení nemovitosti za účelem jejího pronájmu. Příjem z nájmu však nepatří mezi daňově osvobozené příjmy a pojí s ním tedy i povinnost ho zdanit. Jak je to s daňově uznatelnými výdaji, jak postupovat při společném jmění manželů, a co změnily daňové novinky?
Na dani z příjmu fyzických osob za celý kalendářní rok 2021 zaplatí všichni daňoví poplatníci méně než za rok 2020. Nově si polepší rodiče s dvěma a více dětmi. Rozdíly mohou být značně. Podívejme se na praktické příklady.
Pouze 70 tisíc podnikatelů se loni přihlásilo k paušální dani. Je to o polovinu méně, než byl původní odhad Ministerstva financí. A to ministryně Alena Schillerová dokonce v médiích vyjádřila odhad, že by na ni mohlo dosáhnout až 408 tisíc z celkového 1,06 milionu OSVČ. Potvrdila se naopak pochybnost odborníků i samotných podnikatelů, že jde o plácnutí do vody, jehož reálný význam bude minimální. Důvodů, proč byl o paušální daň tak malý zájem, existuje hned několik.
Od letoška se mohou živnostníci přihlásit k daňovému paušálu. Znamená to pro ně konec podávání daňového přiznání, povinné odvody vyřeší jednou měsíční platbou, nemusí se starat o kontroly z finančního úřadu. Zjednodušení administrativy a úspory na daních byly hlavní benefity, na které vláda OSVČ lákala. A pro mnohé je paušál skutečně výhodný. Komplikace ale mohou přijít později, když budou živnostníci žádat například o hypotéku nebo jiný úvěr.
OSVČ s ročním příjmem do milionu korun se mohou přihlásit k platbě tzv. paušální daně, a tím si výrazně snížit daňovou administrativu, respektive daňově ušetřit. K případné účasti na paušální dani je potřeba se přihlásit do 11. ledna 2021.
Paušální daň úspěšně prošla Poslaneckou sněmovnou. Budou ji moci uplatnit osoby samostatně výdělečně činné, kteří nejsou plátci DPH a mají roční příjem do milionu korun. Původní návrh počítal s částkou 800 tisíc korun. Zákon nyní musí ještě posoudit Senát.
Dokud se ekonomice dařilo, dalo se to přežít a jako tak velký problém to nevypadalo.