výhody paušální daně - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu výhody paušální daně, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Daňové přiznání vyplňují OSVČ, někdy i zaměstnanci, důchodci nebo studenti. Do kdy podat daňové přiznání za rok 2022? Jak ho vyplnit? Jak vyřídit daně online? Jaké termíny dodržet, když chcete přiznat daně elektronicky anebo na písemně? Jak se liší dodatečné a opravné daňové přiznání? Čtěte níže a stáhněte si potřebné formuláře online.
Termín pro podání daňového přiznání se kvapem blíží. Deník E15 vytvořil soubor článků s daňovou tematikou pro rok 2023. Dozvíte se v nich nejen například to, jaký termín podání dodržet, kdy a jak daňové přiznání podat, co platí pro podnikatele, zaměstnance nebo pro studenty, ale i jak danit investice nebo kryptoměny. Stáhnout si můžete formuláře pro daňové přiznání.
Na dani z příjmu zaplatí za rok 2022 OSVČ méně než za rok 2021, neboť se zvýšila sleva na poplatníka. Polepší si i OSVČ s vysokými zisky, neboť se zvýšila hranice zdanitelného příjmu podléhajícího základní patnáctiprocentní sazbě daně z příjmu. Kolik zaplatí OSVČ na dani z příjmu? Jak se liší výpočet daně při hlavní a vedlejší činnosti?
Zavedení paušální daně od roku 2021 přivítalo hodně OSVČ, které chtějí minimalizovat svoji povinnou daňovou administrativu a snadno plánovat své cash-flow. Od roku 2023 se rozšíří počet OSVČ, které mohou do paušálního režimu vstoupit. Jak vysoká bude měsíční paušální daň?
OSVČ si mohou daňové povinnosti usnadňovat uplatněním paušálů. Výdajový paušál mohou využívat již dlouho, od roku 2021 je možné vstoupit i do daňového paušálního režimu. Hlavními výhodami jsou daňová úspora, srozumitelnost a nenáročnost. Od roku 2023 dojde u paušální daně navíc k významným změnám.
Ministryně financí Alena Schillerová neprosadila do programu hnutí ANO svůj návrh na snížení odvodů zaměstnavatelů. „Nevzdávám se toho a budu o to usilovat, ale v komplexu celého daňového mixu," říká v rozhovoru pro deník E15. Šéfka státní kasy za stranu, která zodpovídá za české finance posledních sedm let, označuje aktuální daňový mix za zastaralý. K vyrovnaným rozpočtům se chce vrátit nejpozději do sedmi let. Za současnými historicky nejvyššími deficity si stojí.
Pandemická situace v loňském roce přinesla jeden pozitivní trend – vyšší zájem domácností vyrábět si vlastní elektřinu s využitím fotovoltaických systémů. Důležitým parametrem při hledání vhodného řešení je, jak bude zajištěn výkup přebytků. Tedy elektřiny, kterou vyrobíte a ve své v domácnosti nestihnete spotřebovat.
Od letošního ledna skončila část živnostníků s vedením daňové evidence a přihlásila se u svého finančního úřadu k paušálnímu režimu. Jde v podstatě o zúžení tří plateb do jedné paušální, která podnikateli pokryje povinnou měsíční platbu na zdravotní a sociální pojištění a také daň z příjmů. Nabízí se otázka, jak budou dokládat příjem při žádosti o hypotéku.
Daňové přiznání v praxi nepodávají pouze OSVČ, ale mnohdy i zaměstnanci, studenti nebo penzisté. Termín pro odevzdání daňového přiznaní v roce 2021 je v souvislosti s vládními opatření stanoven na 3. května.
Pouze 70 tisíc podnikatelů se loni přihlásilo k paušální dani. Je to o polovinu méně, než byl původní odhad Ministerstva financí. A to ministryně Alena Schillerová dokonce v médiích vyjádřila odhad, že by na ni mohlo dosáhnout až 408 tisíc z celkového 1,06 milionu OSVČ. Potvrdila se naopak pochybnost odborníků i samotných podnikatelů, že jde o plácnutí do vody, jehož reálný význam bude minimální. Důvodů, proč byl o paušální daň tak malý zájem, existuje hned několik.