Vyhoštění ruských diplomatů - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu Vyhoštění ruských diplomatů, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Rusko v pátek oznámilo vyhoštění tří diplomatů Švédska, Polska a Německa kvůli údajné účasti na nezákonných akcích v Moskvě a Petrohradu. Tento krok důrazně odmítly všechny tři země a také šéf unijní diplomacie Josep Borrell, který je právě v Rusku. Za „nezákonné akce“ Moskva označuje nepovolené protesty proti uvěznění opozičního politika Alexeje Navalného, při nichž policie zadržela již více než 10 tisíc lidí.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil nynější rusko-české vztahy za zkalené. Kontakty s českým vedením se podle něj v nejbližší době neplánují.
Rusové to považují za odvetu, česká strana za „symetrickou reakci“. Podobně je na to možné nazírat i z jiných úhlů. Vyhoštění dvojice českých diplomatů z Moskvy je logické… i nelogické.
V nedělním leteckém spoji společnosti Aeroflot z Prahy, který by měl podle plánů přistát v Moskvě ve 23:50 tamního času, jsou oba diplomaté vyhoštění Českou republikou v souvislosti s kauzou údajné hrozby českým komunálním politikům jedem ricin. Uvedl to ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD). Rusko vyhoštění hodnotí jako vážné poškození vztahů.
Česko vyhostilo dva ruské diplomaty v souvislosti s kauzou údajné hrozby českým komunálním politikům jedem ricin. Kauza byla smyšlená a byla důsledkem sporů mezi pracovníky ruského velvyslanectví v Praze, když jeden z nich zaslal českým tajným službám falešné informace. Moskva hrozí za vyhoštění svých lidí odplatou.
České republice není ve vztazích s Ruskem co vyčítat, řekl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na pražských Olšanských hřbitovech poté, co uctil památku padlých ve druhé světové válce. Poukázal na to, že vztahy v poslední době neprocházejí nejlepším obdobím. Česká republika si v pátek státním svátkem připomíná 75 let od konce druhé světové války.
Bezpečnostní informační služba (BIS) podala trestní oznámení kvůli úniku informací v kauze ruského agenta, který údajně přicestoval do Prahy vybavený jedem ricin. Napsal to server Lidovky.cz, podle nějž začalo masivní vyšetřování okolností, na základě kterých se informace objevila v médiích.
Kontrarozvědka v dokumentu mimo jiné zopakovala varování před pozvánkami do Číny na školení, semináře či poznávací zájezdy. Tyto příležitosti podle ní využívají čínské zpravodajské služby k oslovení pro spolupráci a vyvolání dojmu u dotčené osoby, že Číně „něco dluží“. Problémem je podle BIS i naddimenzovaná velikost ruské ambasády v Česku, která vystavuje občany hrozbě, že budou čelit kontaktu s ruskými zpravodajci.
Rakousko spěje k předčasným parlamentním volbám. Jejich vypsání v sobotu navrhl prezidentovi Alexanderu Van der Bellenovi kancléř Sebastian Kurz poté, co vypověděl koaliční smlouvu své Rakouské lidové strany (ÖVP) se Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ). Van der Bellen návrh podpořil a sdělil, že o dalších krocích bude s premiérem hovořit v neděli. Vládní krizi způsobil skandál kolem vicekancléře a šéfa FPÖ Heinze-Christiana Stracheho.
Ruská tajná služba FSB oznámila, že zadržela v Moskvě amerického občana, kterého podezírá ze špionáže. Oznámily to tiskové agentury. Američanovi, který byl podle FSB přistižen při činu, hrozí za výzvědnou činnost deset až dvacet let za mřížemi.