vyjímečný stav egypt - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu vyjímečný stav egypt, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí podepsal kontroverzní protiteroristický zákon, který umožňuje ukládat vysoké pokuty novinářům píšícím o teroristických útocích v rozporu s oficiálními informacemi. Organizace na ochranu lidských práv označují přijetí normy za návrat k pořádkům, které v zemi panovaly v době vlády autoritářského prezidenta Husního Mubaraka.
Radikálové z organizace Islámský stát kontrolují celé historické město Palmýra v Sýrii. Provládní síly se z místa stáhly po středečních bojích, při nichž padlo na straně syrské armády sto lidí. Oznámili to ochránci lidských práv, kteří situaci v Sýrii sledují z exilu. Podle nich má IS pod svou kontrolou nyní už více než polovinu území Sýrie, ale jde o spíš o řídce obydlené oblasti. U ruské ambasády v Damašku zabil granát jednu osobu, diplomaté jsou ale v pořádku.
V bojích proti radikálům v severovýchodní Sýrii přišlo od pondělka o život na 170 členů skupiny Islámský stát (IS). Oznámili to syrští ochránci lidských práv, podle nichž se bojuje v kurdské provincii Hasaká a kurdským oddílům pomáhá mezinárodní letecká koalice vedená Spojenými státy. Památkám ve městě Palmýra, do něhož bojovníci IS už pronikli, hrozí ničení, proto byly odvezeny stovky historicky cenných soch.
Egypt vyhlásil v části Sinajského poloostrova tříměsíční výjimečný stav poté, co v této oblasti zahynuly zhruba tři desítky vojáků v důsledku útoků na kontrolní stanoviště egyptské armády. Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí prohlásil, že páteční útoky byly financovány ze zahraničí, a slíbil tvrdá opatření proti ozbrojencům. K útokům nedaleko hranic s Pásmem Gazy a Izraelem se zatím nikdo nepřihlásil.
Egyptská vláda podporovaná armádou rozhoduje, jak zúčtovat se stoupenci svrženého prezidenta Muhammada Mursího. Po krvavých zásazích proti islamistům v ulicích a káhirské mešitě zvažuje premiérský návrh na zákaz Muslimského bratrstva.
Při krvavých srážkách v Egyptě mezi vládními oddíly a přívrženci svrženého prezidenta Muhammada Mursího podle egyptského ministerstva zdravotnictví zahynulo 638 lidí a na 4000 bylo zraněno. První oběť má také turistická Hurghada. Muslimské bratrstvo navíc na dnešní den připravuje další mohutné protesty.
Nepokoje v Egyptě mají také své ekonomické důsledky. Cena severomořské ropy Brent se během včerejšího obchodování vyšplhala na čtyřměsíční maximum nad 111 dolarů za barel. Důvodem jsou právě obavy investorů z výpadků dodávek z Blízkého východu a severní Afriky.
V Egyptě vyhlásili na měsíc výjimečný stav a zákaz nočního vycházení. Prezidentský úřad také nařídil armádě, aby podpořila ministerstvo vnitra při zajištění bezpečnosti.
Tuzemské cestovní kanceláře kvůli vyhlášení výjimečného stavu v Egyptě zruší nebo přesunou poznávací zájezdy plánované na září, pobytové zájezdy neruší. Cestovní kanceláře také pozastavily organizování fakultativních výletů z preventivních důvodů. Ministerstvo zahraničí nedoporučuje turistům opouštět resorty a cestovat do severní části Sinajského poloostrova.
Neutuchající napětí v Egyptě, zemi na Suezském průplavu, posiluje obavy, že by se mohl zadrhnout příliv černého zlata na mezinárodní trhy.