výkupní ceny zemědělských komodit - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu výkupní ceny zemědělských komodit, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Ceny potravin trhají rekordy i v Německu. Od března do března vyskočila cena základních potravin v tamním nákupním košíku téměř o čtvrtinu. Po poklesu ceny energií, a zejména pohonných hmot zůstávají právě potraviny největší inflační zátěží. A tak se nejen politici, ale také oborové podnikatelské svazy podobně jako v Česku ptají, kdo za to může a proč ceny neklesají tak, jak by vyplývalo z „logiky trhu“.
S prezidentem Agrární komory České republiky Janem Doležalem jsme v detailním rozhovoru probrali příčiny vysokých cen potravin. Jak se to má s naší soběstačností, jsou na tom lépe velcí, anebo spíše malí zemědělci? A jak český trh s potravinami ovlivňuje zemědělská politika Evropské unie, všelijaké dotační politiky, válka na Ukrajině nebo vysoké ceny energií?
Ministři energetiky evropských zemí dál hledají nástroje, kterými by zmírnili následky energetické krize a její dopady na životní úroveň lidí i na konkurenceschopnost evropského průmyslu. Pokud ceny energií neklesnou, lze očekávat další vlnu deindustrializace – přesný opak toho, o co Evropská unie usiluje. Paradoxně by to mělo negativní klimatické dopady. Elektřina je jinde ve světě sice levnější, ale její výroba produkuje v průměru více emisí než při výrobě v Evropě.
Firma rodiny Šimonkových se stará o rozsáhlé polnosti a lesy, ve kterých se nyní silně těží kvůli kůrovcové kalamitě. Rodina vlastní i tři historické nemovitosti, zámky Lobeč a Stránov a hrad Housku. „Když rodina vlastní majetek delší dobu, tak to bereme tak, že jsme právě na řadě, že je v tom díl tradice, která nás vede k tomu, abychom se o odkaz starali. Tak se staráme a máme rodové historické nemovitosti rádi, říká Zuzana Pavlík Šimonková s tím, že ředitelé hospodářských divizí příliš rádi nejsou, že to...
Obchodní řetězce generují podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) příliš vysoké marže, v průměru kolem 40 procent. „Všechno svádět na růst cen vstupů úplně nejde a nárůst koncových cen je někde opravdu extrémní. Chceme se zaměřit na marže u několika klíčových komodit - másla, kuřecího a vepřového masa a pečiva. Pokud zjistíme, že v těchto čtyřech segmentech došlo k nějakému nekalému výkyvu, tak přijmeme opatření,“ varuje obchody Nekula.
Jeden z nejbohatších českých podnikatelů Petr Paukner se v rámci ústupu od uhlí chystá vstoupit do nového byznysu. Do pár let chce patřit k největším obchodníkům s biomasou v zemi a ročně se v tomto sektoru dostat nad miliardu tržeb. „Věřím, že ostrý start spustíme na přelomu roku. Nájezd ale bude pozvolný. Nechci nikomu nic slibovat, aniž bych měl nasmlouváno dost surovin,“ říká majitel holdingu Carbounion Bohemia, největšího obchodníka s uhlím v Česku.
Pokud vláda stihne včas schválit potřebnou legislativu, stane se rok 2021 zlomem, po kterém uhelné energetické zdroje začnou přepouštět své postavení modernějším technologiím. Shodli se na tom největší energetičtí hráči, které v anketě oslovil deník E15.
Řada českých podnikatelů prodala svoje firmy a část peněz chce investovat do obnovitelných zdrojů. „Většinou se jejich zájem soustřeďuje na Evropu. Ještě před pár lety se přitom dívali po destinacích jako Kazachstán nebo centrální Afrika, které slibují vysoký výnos. Teď už se investoři spokojí s nižší výnosností, ale chtějí do bezpečných zemí,“ říká Aleš Spáčil, spolumajitel poradenské společnosti Greenbuddies.
..., především vlivem nízkých výkupních cen zemědělských komodit, zároveň celý evropský...
Hlavně díky dotacím z Evropské unie se agrárníci pohybují od vstupu do unie v roce 2004 v zisku. Předtím byli každoročně ve ztrátě. Letos pak tuzemští zemědělci podle prvních odhadů dosáhnou za celý obor zisku zhruba 11,7 miliardy korun.