výpadek elektřiny dnes - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu výpadek elektřiny dnes, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Rok 2023 je zatím z energetického hlediska ve znamení stabilizace. Stoupající ceny energií znervózňovaly odběratele již v roce 2021, koncem února 2022 vystřelily strmě vzhůru. Spouštěčem bylo především vypuknutí války na Ukrajině, následné sankce uvalené na Rusko a s nimi související ruské kroky. Nakonec došlo i na obávané přerušení dodávek. Česká republika i další evropské státy proto musely začít řešit nejen možné zastropování cen, ale také svou závislost na ruském plynu. Jednu z možností představuje ...
Jestli Kreml věřil, že budou evropské země v podpoře Ukrajiny rezervované kvůli své závislosti na ruských energetických zdrojích, pak zažívá hořké zimní zklamání. Starému kontinentu se daří částečně dobrovolně, částečně pod tlakem a také s nemalou dávkou štěstí zbavovat se uhlí, ropy, nafty i zemního plynu od agresora. Může se navíc těšit z toho, že ceny plynu po přechodném dramatickém růstu poklesly a dostaly se na úroveň před zimou 2021.
Nová masivní vlna investic do fotovoltaických elektráren překlápí další solární obor do miliardového byznysu. Distributoři solárních komponentů rozšiřují svá portfolia o stále nové součástky a meziročně rostou o vyšší desítky až stovky procent. V rychlejším rozvoji je brzdí například pomalé připojování elektráren do sítě nebo také české specifikum – měření elektřiny po fázích.
O tom, jak v budoucnu vyrábět cihly, vedou odborníci vášnivé diskuze. Bez plynu to totiž zatím nejde. O jeho dovoz mají ale výrobce stavebních materiálů obavy. A tak se největší tuzemský výrobce cihel Wienerberger rozhodl pojistit se proti výpadkům dovozem zkapalněného plynu (LNG) v tancích ze zahraničí. „Dlouhodobě to není udržitelné. Tohle řešení by výrobní náklady navýšilo do té míry, že by produkty nebyly prodejné, ale krátkodobě, v krizi, to pomůže výrobu udržet,“ říká generální ředitel Wienerbergeru ...
Žádné palivo na světě není pro světovou ekonomiku tak důležité jako nafta. Pohání nákladní a osobní auta, autobusy, lodě a vlaky, ale také stroje ve stavebnictví, výrobě a zemědělství. Používá se také při vytápění domácností a vzhledem k vysoké ceně zemního plynu se na některých místech používá k výrobě elektřiny. V nejbližších měsících ale bude téměř každý region na této planetě bojovat s nedostatkem nafty, a to v době, kdy krize v zásobování téměř všech světových trhů s energie zhoršila inflaci a ...
Dodávky ruské ropy ropovodem Družba z Ukrajiny na Slovensko jsou kvůli výpadkům elektrického proudu přerušeny, uvedla Barbora Putzová ze společnosti Mero, která je vlastníkem a provozovatelem české části ropovodu Družba. Česko podle ní nyní čerpá z operativních zásob na Slovensku.
Tohle Němci nezažili sedmdesát let! Růst cen už přeskočil desetiprocentní hranici a vyhlídky nejsou o moc lepší. Na příští roky německý statistický úřad odhaduje cenový růst sedm procent, což není vzhledem k prudkému letošnímu skoku příliš optimistické. Období „normální“, prakticky nulové inflace, se tedy hned tak nevrátí.
Stojící reaktory v době energetické krize se stávají pro Francii noční můrou. Přestože na pomoc s opravami přijeli pracovníci z USA a Kanady, slábnou naděje, že bude jaderná flotila společnosti EDF na zimu v obvyklém nasazení. Tradiční exportér elektřiny tak hledá cesty, jak zvýšit výkon vodních a větrných elektráren a také dovoz energií. Úřady i tak varují, že riziko zimních výpadků roste.
Válka na Ukrajině způsobila Evropě zcela zásadní problémy v oblasti dostupnosti zemního plynu. Omezení dodávek z Ruska výrazně dopadlo na některé země. Právě Česko patří k těm, které jsou na dodávkách z Ruska nejvíce závislé. Vlivem zmíněných problémů od začátku ruské invaze raketově vzrostly ceny energií. EU přitom stále nepřekonala rozpory okolo možného omezení cen plynu, který zdražuje výrobu elektřiny. Část zemí navíc hrozí vetem krizového balíku. Jak se situace dál vyvíjí a jaké má Evropa možnosti? ...
V lepším případě si připlatí, v horším nezatopí. Domácnosti či průmyslové firmy, které odebírají teplo z tepláren závislých na uhlí, čeká náročná zima. Kvůli potížím na železnici a vysoké poptávce po uhlí se řadě tepláren nedostává dostatek paliva. Přestože je letošní říjen velmi teplý, zásoby uhlí, které si teplárny vytvořily přes léto, už v řadě případů zmizely. Reálně tak hrozí, že budou muset buď přejít na násobně dražší záložní zdroje, nebo omezit, či dokonce zastavit dodávky tepla.