výpadky elektřiny - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu výpadky elektřiny, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Z vývoje v letecké dopravě a v letectví obecně by se v posledních letech jednomu zamotala hlava. Aerolinky nejdříve vyčerpal covid, nyní se pro změnu jejich zaměstnanci moc nevyspí, když se musejí vypořádat s návalem obnovené poptávky. Mnohé investory, kteří před lety vsadili na výrobce dopravních letadel, teď asi trápí nepěkné žaludeční obtíže… I takové symptomy má pásmová nemoc neboli jet lag. Nyní souhrnně v novém přehledu ze světa letecké dopravy na e15.
Česká republika směřuje k přísnější regulaci venkovního osvětlení, což by mělo přinést nejen úsporu energií, ale také snížení negativních dopadů světelného smogu na lidské zdraví a životní prostředí. Shodli se na tom řečníci na druhém ročníku konference Město a světlo. Nová pravidla se podle nich dotknou i byznysu, jenž k nadměrnému a rušivému svícení v noci významně přispívá.
Už přes rok a půl Ukrajina úspěšně vzdoruje ruské invazi, a před několika měsíci dokonce zahájila rozsáhlou protiofenzivu. Ačkoli se boje nyní odehrávají výhradně v jižní a východní části země, válečné následky pociťují lidé na celém ukrajinském území. Třeba i ve Lvovské oblasti, kam se aktuálně vypravil redaktor deníku e15.
Zatímco Západ se snaží o ústup od fosilních paliv a spotřebu uhlí v EU dramaticky nezvedla ani energetická krize, v Asii poptávka po něm roste. Čína urychluje plány na výstavbu nových uhelných projektů a ve vedrech vyrábí z tohoto zdroje rekordní množství elektřiny. Rychle se od něj zřejmě neodpoutá ani Indie, podle odborníků v současnosti plánuje nadbytečné množství uhelných elektráren.
Rok 2023 byl zatím z energetického hlediska ve znamení stabilizace. Avšak ceny plynu na začátku srpna vystřelily vzhůru v souvislosti se stávkou na LNG terminálech v Austrálii. Česko i další evropské státy musely v roce 2022 začít řešit nejen možné zastropování cen, ale také svou závislost na ruském plynu. Zásadním se stal zkapalněný zemní plyn (LNG), který začal do Česka proudit z pronajatého nizozemského terminálu. Kriticky důležitým se stal plyn z Norska.
Vládní odkládání důležitých rozhodnutí na půl hodiny po dvanácté už napíná nervy i jinak na divoké zacházení zvyklému českému byznysu. Aktuálně se spojily Svaz průmyslu, Hospodářská komora i odbory. Analýzu toho, co je třeba dělat, připravily pro Vládní výbor pro strategické investice, který by měl posunout a urychlit rozhodování o velkých, pro budoucnost země důležitých projektech. V analýze vyzvaly vládu k rychlému řešení otázky, co bude s českou energetikou, když se během tří až pěti let zastaví uhelné ...
Německé automobilky už se většinou rozhodly: sázejí do budoucna na elektrická auta a do jejich vývoje a výroby vkládají desítky miliard eur. Němečtí motoristé ale už tak nadšení nejsou. Zejména od začátku letošního roku, kdy se snížila prodejní prémie na nákup elektroaut a dotace na prodej hybridních vozů s kombinovaným naftovým a elektrickým pohonem byla dokonce úplně zrušena.
Na elektřině z uhlí silně závislé Polsko prochází rychlou energetickou transformací. Země plánuje výstavbu jaderných elektráren, mezitím v ní svižně přibývají obnovitelné zdroje. A očekává se, že do roku 2025 se instalovaný výkon fotovoltaiky ještě zdvojnásobí. Vláda Práva a spravedlnosti (PiS) zároveň před podzimními volbami řeší citlivou otázku budoucnosti uhelných elektráren. Plánuje je odkoupit od čtyř energetických společností a převést pod státní agenturu.
Na osmou hodinu ranní jsem domluven se sládkem Michalem Štouračem, že se sejdeme v jeho minipivovaru Golem, který provozuje se svojí ženou Ivonou v srdci Nikósie, hlavního města Kypru. Společně máme uvařit várku piva English Bitter pro jednu z restaurací v Paphosu na druhé straně ostrova.
Chemičtí inženýři Jiří Vrána a Jaromír Pocedič spolu s dalšími partnery rozvíjejí perspektivní startup Pinflow energy storage. Jeho cílem je do jisté míry bateriová revoluce. Podle vize Pinflow není nutné na všechno používat lithium-iontové akumulátory, jaké známe například z mobilních telefonů. Alternativou mohou být průtočné vanadové reaktory.