vyplácení náhrady mzdy v době nemoci - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu vyplácení náhrady mzdy v době nemoci, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Brání vám zdravotní problémy ve vykonávání práce? Pak se neobejdete bez neschopenky. Tento dokument po vás bude vyžadovat zaměstnavatel kvůli náhradě mzdy i úřady před vyplacením nemocenské. Jak neschopenka v roce 2023 funguje? Jaký je režim vycházek při pracovní neschopnosti a kdy vám může přijít kontrola?
Elektronická evidence tržeb by měla skončit ke konci letošního roku. Poslanci v prvním čtení po zhruba osmihodinové debatě, která začala už ve čtvrtek odpoledne, podpořili vládní návrh, který ji bez náhrady ruší. Evidence je stejně v současné době přerušená do konce letošního roku, a to kvůli pandemii nemoci covid-19. Stala se fakticky dobrovolnou. Opoziční hnutí ANO zrušení evidence odmítá, ale s hnutím SPD se přiklání k tomu, aby zůstala dobrovolná. Vládní návrh ale s něčím takovým nepočítá a i ministr ...
Na náhradu mzdy mají zaměstnanci nárok již od prvního dne nemoci, v roce 2019 byla totiž zrušena karenční doba. Na nemocenskou hrazenou státem mají nárok od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti. Co nemocenská v případě karantény? Lidé budou dostávat příspěvek až 370 korun. Mohou nemocenskou pobírat i OSVČ? A co dělat v případě výpovědi?
Pandemie onemocnění covid-19 ovlivnila fungování řady českých firem. A jistě se dotkne i toho, jak společnosti přistupují k zaměstnaneckým benefitům. Ty v posledních letech zažívaly vzhledem k nedostatku pracovní síly na trhu nebývalý rozkvět.
Zrušení třídenní karenční doby s sebou přináší i změny ve výpočtu nemocenské. Nemocenskou dnes zaměstnavatel vyplácí od prvního dne nemoci. S tím se váže i fakt, že zaměstnavatelé už přemýšlí i nad zrušením takzvaných sick-days. Nový zákon zároveň upravuje pravidla pro zaměstnavatele i OSVČ.
V případě pracovní neschopnosti náleží zaměstnanci v pracovní neschopnosti nemocenská, ale až od 15. kalendářního dne. V prvních dvou týdnech tak zaměstnavatel vyplácí náhradu mzdy.
Na konci října byla poslanci schválena novela zákoníku práce, díky které se změní systém vyplácení nemocenského.
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) uvedlo, že loni evidovalo 1,7 milionu případů dočasných pracovních neschopností. Průměrně lidé loni stonali 41 dnů. Jste-li na „neschopence“, první tři nedostane vůbec nic, jak to funguje dál, se dozvíte v tomto článku.
Hospodářská komora bude na pondělním zasedání tripartity ohledně vyplácení nemocenské v prvních dnech prosazovat zachování karenční doby, tedy prvních tří dnů nemocenské nez nároku zaměstnanců na náhradu. Podle komory se karenční doba osvědčila a zamezila zneužívání dočasné pracovní neschopnosti. Komora si současně myslí, že elektronické neschopenky, které mají být zavedeny od příštího ledna, zneužívání systému při krátkodobé nemoci nezabrání. Řekl to mluvčí komory Miroslav Diro.
Onemocnět můžete kdykoliv a vždy je to nepříjemné. Nejen proto, že vypadnete z pracovního i společenského života, ale hlavně se výrazně sníží vaše příjmy. Proto je dobré vědět, na co máte nárok, na co si dát pozor, jaké příspěvky můžete od státu dostat a jaká práva má váš zaměstnavatel.