výpočet důchodu po přidání - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu výpočet důchodu po přidání, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Petru Pavlovi zbývá do inaugurace, tedy oficiálního uvedení do funkce prezidenta republiky, jen pár dní. Čeká ho ale ostrý start. Bude muset hned rozhodnout o tom, zda podepíše nižší valorizaci důchodů, a nemine ho ani řešení situace v České národní bance, jejíž guvernér Aleš Michl dosud nezískal bezpečnostní prověrku.
Prezidentské volby skončily a do dalších významných voleb – tedy krajských – zbývá více než rok a půl času. Vládě Petra Fialy (ODS) se tak otevírá dlouhé období, po které se nebude muset za každou cenu řídit voličskými náladami. Ekonomové i třeba zvolený prezident Petr Pavel tak nabádají kabinet k prosazení nepopulárních reforem, ať už je to budoucnost důchodů, nebo konsolidace veřejných financí.
Senioři včetně předčasných penzistů, invalidé a také vdovy, vdovci a sirotci dostanou z důvodu vysoké inflace už potřetí v krátké době mimořádně přidáno. Místo ještě donedávna předpokládaných 700 korun se průměrný důchod zřejmě už od června zvýší až o 1000 korun. Nový údaj vychází z aktuálních dat ministerstva práce a sociálních věcí. Zároveň se má už od příštího roku změnit výpočet předčasných důchodů.
Rostoucí inflace v novém roce zatíží seniory a další lidi pobírající penze mnohem více než v roce 2021. Částečně jim pomohou platné paragrafy, které na raketové zvyšování cen reagují valorizací dávek. Přidáno dostanou penzisté dokonce dvakrát. Poprvé už od ledna a pak ještě od poloviny roku.
Zhruba polovina lidí na starobní penzi dostane napřesrok přidáno hned dvakrát v řádu vyšších stovek korun. Týká se to těch, kterým stát posílá v rozmezí od 14 do 18 tisíc měsíčně. Důchodci pobírající více si v první i druhé fázi polepší o tisícikorunu. U zbývajících se bude valorizace pohybovat od dvou do čtyř set korun. Důvodem je rostoucí inflace.
Každý člověk v Česku, který pobírá starobní, invalidní či pozůstalostní důchod, by si měl od ledna polepšit aspoň o 371 korun. Další přidání se pak bude odvíjet od výše jeho penze. Ti, kteří mají nyní méně než 13 426 korun, dostanou celkem méně než zmiňovaných 900 korun. Vyplývá to z návrhu nařízení o navýšení důchodů pro příští rok, který zveřejnila na svém webu vláda. Podle předpisu se o 900 korun zvedne průměrný důchod.
Zdá se, že hitem letošních parlamentních voleb budou vyšší mzdy. Alespoň tak působí rozjezd předvolební kampaně. Hrubé mzdy v Česku jsou v porovnání s Německem čtvrtinové, přitom průměrná výkonnost českého pracujícího (měřená tržbami na zaměstnance) je vyšší – dosahuje tří čtvrtin německého výkonu. To je ale typické pro všechny ekonomiky, jejichž růst byl založen na levné práci, stačí se podívat do zemí visegrádské čtyřky.
Od dnešního dne se mění řada věcí, které budou mít dopad na život občanů a mnohdy i jejich peněženky. Seniorům stoupnou penze, kuřáci si připlatí za cigarety, živnostníkům se zvýší minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění, protože stoupne minimální mzda. Změny pocítí také řidiči - začnou platit nové značky, zvýší se rychlost na silnicích prvních tříd a na autech se objeví registrační značky s textem na přání.
Minimální mzda se od ledna zvedne o 700 korun na 9900 korun. O nárůstu o 7,6 procenta dnes rozhodla vláda. Stoupne také minimální mzda pro zdravotně postižené, která se navýší o 1300 korun na 9300. O minimální mzdě jednala opakovaně tripartita, na částce se ale nedohodla. Odboráři požadovali přidání o tisícikorunu, zaměstnavatelé navrhovali 500 korun.
Zadlužení státu nesmí překročit 55 procent HDP, jinak přijdou tvrdá úsporná opatření. Počítá s tím návrh ministerstva financí pod vedením Andreje Babiše o rozpočtové odpovědnosti. Exministr financí Miroslav Kalousek přitom v minulosti požadoval přísná opatření již při dosažení dluhu ve výši 40 procent HDP. Loni vládní dluh dosáhl 46 procent HDP. Otázkou zůstává, zda kabinet Bohuslava Sobotky najde pro ústavní zákon dostatečnou podporu ve Sněmovně.