výpočet náhrady mzdy za pracovní neschopnost - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu výpočet náhrady mzdy za pracovní neschopnost, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Na náhradu mzdy mají zaměstnanci nárok již od prvního dne nemoci, v roce 2019 byla totiž zrušena karenční doba. Na nemocenskou hrazenou státem mají nárok od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti. Mohou nemocenskou pobírat i OSVČ? Co dělat v případě výpovědi?
Od nového roku začne určování délky dovolené v hodinách místo dosavadních dní. V účinnost vstupuje druhá část novely zákoníku práce. Ta v určitých případech umožní zaměstnancům požádat o převod části dovolené do dalšího roku a také bude mírnější k absentérům. Krácení dovolené nehrozí lidem v karanténě. Zároveň se zavádí týden pracovního volna pro vedoucí táborů, vychovatele či instruktory.
Během prvních 14 dní pracovní neschopnosti vyplácí nemocnému zaměstnanci zaměstnavatel náhradu mzdy. Jak se náhrada mzdy bude počítat v příštím roce?
Od 1. 7. 2019 se snížilo povinné pojistné placené zaměstnavatelem za zaměstnance o 0,2 procenta. Mzdové náklady zaměstnavatelů nepatrně klesly a zaměstnancům stoupá čistá mzda, neboť daň z příjmu se počítá ze superhrubé mzdy.
Od července se snížila sazba sociálního pojištění placeného zaměstnavatelem za zaměstnance. Jak se platí sociální pojištění z dohod, zkráceného úvazku, dvou zaměstnání nebo z nadstandardních mezd?
Během pracovní neschopnosti obdrží zaměstnanci nově více peněz, neboť se od července ruší karenční doba u náhrady mzdy, kterou vyplácí zaměstnancům v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti zaměstnavatel.
V letošním roce lidé, kterým se přihodí pracovní úraz nebo nemoc z povolání, dostanou větší odškodné. Pojišťovny vyplatí na náhradách za ztrátu výdělku 4,24 miliardy korun, což je meziročně o 139,5 milionů korun více. To jsou údaje České asociace pojišťoven.
Od roku 2018 se změnila pravidla proplácení nemocenské. Novinkou je, že se v průběhu pracovní neschopnosti snižuje redukce vyměřovacího základu, z kterého se nemocenská počítá. Vypočtěte si, na jak vysokou nemocenskou máte nárok.
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) uvedlo, že loni evidovalo 1,7 milionu případů dočasných pracovních neschopností. Průměrně lidé loni stonali 41 dnů. Jste-li na „neschopence“, první tři nedostane vůbec nic, jak to funguje dál, se dozvíte v tomto článku.
Onemocnět můžete kdykoliv a vždy je to nepříjemné. Nejen proto, že vypadnete z pracovního i společenského života, ale hlavně se výrazně sníží vaše příjmy. Proto je dobré vědět, na co máte nárok, na co si dát pozor, jaké příspěvky můžete od státu dostat a jaká práva má váš zaměstnavatel.