výpočet výše starobního důchodu - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu výpočet výše starobního důchodu, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Každým rokem dochází nejen k valorizaci důchodů, ale mnohdy také k úpravě, která je důsledkem politického rozhodnutí. Zjistit výši svého důchodu proto není úplně jednoduché, naše kalkulačka vám s výpočtem ale pomůže.
V roce 2021 zaplatí na sociálním pojištění více osoby samostatně výdělečně činné platící minimální sociální pojištění i OSVČ s nadstandardními zisky.
Další růst důchodů a minimální mzdy od začátku ledna je jednou z hlavních změn roku 2021. Začíná také platit zákon o náhradním výživném, který prosadila šéfka rezortu práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), i novela zákoníku práce a s ní spojená sdílená pracovní místa.
Z důvodu epidemie koronaviru bylo umožněno bez sankcí odevzdat přehled o příjmech a výdajích za rok 2019 až do 18. 9. 2020, ale s podmínkou úhrady nedoplatku pojistného za rok 2019 do tohoto prodlouženého termínu.
Státní důchody se každoročně od lednové splátky důchodu valorizují. Od ledna 2020 se navíc důchody zvýšily nad rámec stanovený zákonnou výpočtovou formulí. Jaká pravidla platí pro zvyšování důchodů?
Penze v příštím roce vzrostou nad zákonem stanovenou valorizaci, a to v průměru o 900 korun. Vláda schválila nařízení ministerstva práce a sociálních věcí, kterým se stanoví parametry pro výpočet nových důchodů a zvýšení těch už vyplácených od ledna 2020. Nadstandardně si polepší senioři s nižšími důchody.
Každý člověk v Česku, který pobírá starobní, invalidní či pozůstalostní důchod, by si měl od ledna polepšit aspoň o 371 korun. Další přidání se pak bude odvíjet od výše jeho penze. Ti, kteří mají nyní méně než 13 426 korun, dostanou celkem méně než zmiňovaných 900 korun. Vyplývá to z návrhu nařízení o navýšení důchodů pro příští rok, který zveřejnila na svém webu vláda. Podle předpisu se o 900 korun zvedne průměrný důchod.
Problém reformy důchodového systému, věčné téma české politiky, má současné vládě pomoci rozlousknout Komise pro spravedlivé důchody. V jejím čele sedí rektorka brněnské Mendelovy univerzity a daňová expertka Danuše Nerudová. „Důchodový systém je dnes bohužel nástrojem politického boje,“ říká.
Někteří zaměstnanci pracují současně pro dva zaměstnavatele, například na zkrácené úvazky. Jak je to v takovém případě se zdaněním jejich příjmu? Jak ovlivňují dvě práce důchodové nároky?
Výpočet starobního důchodu je individuální záležitostí a ovlivňuje ho celý průběh důchodového pojištění. V neposlední řadě také záleží, jak se každoročně domluví na změně výše důchodů vláda. Zatímco ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) tlačí na rychlejší růst penzí, ministerstvo financí je střídmější.