výpověď dohodou ze strany zaměstnavatele - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu výpověď dohodou ze strany zaměstnavatele, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Zaměstnanec i zaměstnavatel mohou DPP kdykoliv bez udání důvodu písemně vypovědět. Zákonná lhůta je 15 dní, ale v DPP si lze sjednat odlišnou lhůtu. Zaměstnanec může odpracovat maximálně 300 hodin ročně.
Dle zákoníku práce je možné v případě DPČ vykonávat práci pouze v rozsahu nepřekračujícím polovinu stanovené týdenní pracovní doby v průměru (posuzuje se za dobu trvání dohody o pracovní činnosti, nejdéle za 52 týdnů). Je potřeba, aby odměna byla vyplácena za „hodinu práce“, jelikož v dohodách o pracích konaných mimo pracovní poměr je pracovní doba maximální pracovní dobou, po kterou může zaměstnanec vykonávat pro zaměstnavatele práci, tedy nemusí být vždy stejná a neměla by za ni náležet fixní odměna, ale...
Jste student, důchodce, máma na rodičovské, OSVČ nebo i zaměstnanec, který si chce přivydělat nějaké korunky navíc? Pak vás možná bude zajímat dohoda o provedení práce, která patří mezi velmi časté smluvní vztahy mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem pro takové případy. I u této smlouvy je ale potřeba dodržet několik pravidel. Jaká?
V krizi se v minulosti často jako první propouštěli agenturní zaměstnanci, to už ale dnes podle Jaroslavy Rezlerové, generální ředitelky největší personální agentury v Česku ManpowerGroup, neplatí. „Některé firmy si naopak drží podíl agenturních zaměstnanců. Fluktuaci už ani nenahrazují, agentura jim flexibilně vyplňuje polštář,“ říká Rezlerová. Flexibilitu by však mohla ohrozit novela zákona o zaměstnanosti, kterou agentury hromadně připomínkovaly a vláda připomínky nevzala v potaz.
Zákoník práce přiznává zaměstnanci při ukončení pracovního poměru z vyjmenovaných důvodů právo na odstupné. Pokud se ale zaměstnanec vrátí do zaměstnání k témuž zaměstnavateli, může mu vzniknout povinnost odstupné zase vrátit. A to nejen při uzavření nové pracovní smlouvy, ale i dohody o pracovní činnosti.
V praxi zaměstnavatelé velmi často sjednávají v pracovní smlouvě se zaměstnancem zkušební dobu. Jaké výhody přináší zkušební doba zaměstnavateli a zaměstnanci? Jak dlouhá může zkušební doba být? Jak je to u smlouvy na dobu určitou?
Podle zákoníku práce je nutné zaměstnanci vybrané písemnosti doručovat do vlastních rukou. Pravidla pozměnilo nedávné rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR. Ten totiž říká, že pokud jde o dvoustrannou dohodu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, je možné ji zavřít i prostřednictvím e-mailu.
Většina zaměstnanců změní z různých důvodů několikrát zaměstnavatele. Každé zaměstnání však musí být řádně ukončeno. Podívejme se na osm vybraných pracovně-právních nepřesností.
V těhotenství je žena zákonem chráněna, a to mimo jiné před ukončením pracovního poměru. V těhotenství a následně na mateřské a v průběhu rodičovské dovolené je totiž v tzv. ochranné době. I s těhotnou ženou je však možné v určitých případech pracovní poměr ukončit.
Zaměstnavatel i zaměstnanec mohou pracovní poměr ukončit podáním výpovědi. Zaměstnanec může podat i neodůvodněnou výpověď, zaměstnavatel však nikoliv. Při podání výpovědi nekončí pracovní poměr ihned.