výpověď z pracovního poměru - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu výpověď z pracovního poměru, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Velká novela zákoníku práce vstoupí v účinnost již 1. října 2023. Významným způsobem mění pravidla pro doručování jednostranných písemností, jako je například výpověď z pracovního poměru. Ponovu bude možné uzavírat pracovněprávní smlouvy i elektronicky.
Brání vám zdravotní problémy ve vykonávání práce? Pak se neobejdete bez neschopenky. Tento dokument po vás bude vyžadovat zaměstnavatel kvůli náhradě mzdy i úřady před vyplacením nemocenské. Jak neschopenka v roce 2023 funguje? Jaký je režim vycházek při pracovní neschopnosti a kdy vám může přijít kontrola?
Většina zaměstnanců během svého profesního života několikrát změní zaměstnání. Při ztrátě zaměstnání je finančně výhodné se registrovat na úřadu práce, i když je to nepříjemné, a to hned z několika důvodů.
Podání výpovědi je závažný proces, který vyžaduje pečlivé provedení a detailní pochopení relevantních právních aspektů. zároveň přechod z jednoho pracovního poměru do druhého musí být řízen s maximální opatrností, aby byla zachována práva a povinnosti obou stran. Správně připravená výpovědní smlouva je jednou částí tohoto procesu, aby byla minimalizována rizika spojená s nevhodným ukončením pracovního poměru.
Mateřská dovolená je překážkou v práci, která je poskytována výhradně matkám. Neznamená to ale, že by muži z důvodu narození dítěte nemohli čerpat pracovní volno. Možnost využít otcovskou nebo rodičovskou dovolenou mají od prvního dne narození dítěte. Rodičovskou mohou otec s matkou čerpat dokonce současně.
Zaměstnanci, kteří obdrží od zaměstnavatele výpověď pro důvody, na kterých nenesou vinu, mají nárok na odstupné v souladu se zákoníkem práce. Podívejme se, co je dobré vědět o odstupném.
Zákoník práce stanoví důvody, pro které může zaměstnavatel dát zaměstnanci výpověď z pracovního poměru. Výpověď musí být písemná a doručená do vlastních rukou zaměstnance. Pokud zaměstnavatel udělá chybu, může se zaměstnanec bránit žalobou u soudu. Jaká jsou pravidla?
Dle zákoníku práce je možné v případě DPČ vykonávat práci pouze v rozsahu nepřekračujícím polovinu stanovené týdenní pracovní doby v průměru (posuzuje se za dobu trvání dohody o pracovní činnosti, nejdéle za 52 týdnů). Je potřeba, aby odměna byla vyplácena za „hodinu práce“, jelikož v dohodách o pracích konaných mimo pracovní poměr je pracovní doba maximální pracovní dobou, po kterou může zaměstnanec vykonávat pro zaměstnavatele práci, tedy nemusí být vždy stejná a neměla by za ni náležet fixní odměna, ale...
Zaměstnanec i zaměstnavatel mohou DPP kdykoliv bez udání důvodu písemně vypovědět. Zákonná lhůta je 15 dní, ale v DPP si lze sjednat odlišnou lhůtu. Zaměstnanec může odpracovat maximálně 300 hodin ročně.
Česká pošta ve své pobočkové síti podle mluvčího podniku Matyáše Vitíka zrušila v souvislosti s rušením poboček 924 míst, z toho dostalo výpověď asi 600 zaměstnanců. Víc jich už nebude. Dalších asi 300 zaměstnanců si našlo práci na jiných pobočkách. Pošta také ruší více než 500 pracovních pozic v logistice, z počtu mohlo dostat výpověď odhadem kolem 300 až 350 lidí. Termín skončil ve středu, přesný počet ještě není znám. Vitík to řekl v Kroměříži, kde pošta otvírala novou pobočku.