výpovědní doba v zaměstnání - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu výpovědní doba v zaměstnání, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Dle zákoníku práce je možné v případě DPČ vykonávat práci pouze v rozsahu nepřekračujícím polovinu stanovené týdenní pracovní doby v průměru (posuzuje se za dobu trvání dohody o pracovní činnosti, nejdéle za 52 týdnů). Je potřeba, aby odměna byla vyplácena za „hodinu práce“, jelikož v dohodách o pracích konaných mimo pracovní poměr je pracovní doba maximální pracovní dobou, po kterou může zaměstnanec vykonávat pro zaměstnavatele práci, tedy nemusí být vždy stejná a neměla by za ni náležet fixní odměna, ale...
Základem bezpečného pronájmu bytu je dobrá nájemní smlouva. Na internetu najdete spoustu vzorů, ale ne všechny jsou kvalitní. Nejdříve zvažte, zda je pro vás vhodnější smlouva na dobu určitou, nebo neurčitou. Co dalšího brát v úvahu a na co si dát pozor?
Důchodový věk se v Česku postupně prodlužuje a sjednocuje na 65 let, aktuálně se navíc uvažuje o jeho dalším zvýšení. Podívejme se na několika praktických příkladech, co všechno ovlivňuje výpočet důchodového věku.
Jste student, důchodce, máma na rodičovské, OSVČ nebo i zaměstnanec, který si chce přivydělat nějaké korunky navíc? Pak vás možná bude zajímat dohoda o provedení práce, která patří mezi velmi časté smluvní vztahy mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem pro takové případy. I u této smlouvy je ale potřeba dodržet několik pravidel. Jaké?
Máte pravidelnou vedlejší činnost v rozsahu do 20 hodin týdně a měli byste ji rádi i dobře zasmluvněnou? Pak vás jistě budou zajímat podrobnosti k dohodě o pracovní činnosti. Často ji využívají třeba studenti, důchodci nebo maminky na rodičovské. Čím se liší od dohody o provedení práce? Jak se počítá a co by měla obsahovat smlouva?
Nárok na nemocenskou vzniká při splnění zákonných podmínek od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti. Jakou nemocenskou můžete očekávat dle vašeho příjmu? Co platí pro OSVČ? Co zkušební doba nebo výpovědní lhůta?
Možnost požadovat přechod na pracovní poměr, anebo právo odmítnout pracovní úkol, který nebyl včas oznámen. To jsou jen některé ze změn u dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, které má do našeho právního řádu přinést evropská směrnice.
Konkurenční doložka zavazuje zaměstnance, aby určitou dobu po ukončení zaměstnání nevykonával činnost konkurující bývalému zaměstnavateli. Za to mu náleží finanční kompenzace. Z rozhodnutí Ústavního soudu však vyplývá, že za určitých okolností může zaměstnavatel od konkurenční doložky odstoupit.
Zákoník práce přiznává zaměstnanci při ukončení pracovního poměru z vyjmenovaných důvodů právo na odstupné. Pokud se ale zaměstnanec vrátí do zaměstnání k témuž zaměstnavateli, může mu vzniknout povinnost odstupné zase vrátit. A to nejen při uzavření nové pracovní smlouvy, ale i dohody o pracovní činnosti.
V praxi zaměstnavatelé velmi často sjednávají v pracovní smlouvě se zaměstnancem zkušební dobu. Jaké výhody přináší zkušební doba zaměstnavateli a zaměstnanci? Jak dlouhá může zkušební doba být? Jak je to u smlouvy na dobu určitou?