výroba cementu emisní povolenky - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu výroba cementu emisní povolenky, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Zelená dohoda pro Evropu bezesporu vzbuzuje emoce. Shoda se těžko hledá nejen mezi širokou veřejností a podniky, ale také v případě politiků. „Na klimatickou změnu je třeba reagovat a nepodcenit ji, tempo a provedení ovšem musí mít hlavu a patu,“ říká europoslanec Ondřej Knotek (ANO, Renew Europe) a dodává: „Musíme si uvědomit, že v případě klimatické změny tahá Evropa za kratší stranu provazu.“
Dosud v Evropské unii fungoval systém emisních povolenek, který bez zavedení uhlíkových cel znevýhodňoval unijní výrobce. Napravit to má uhlíkové clo, takzvaný systém CBAM, který je doplňuje. Daňový poradce Aleš Reho, jenž se uhlíkovému clu ve společnosti PwC věnuje, očekává, že v Česku to postihne především automobilový průmysl. „Automobilek se uhlíkové clo na ocel dotkne poměrně výrazně. Je to ale zároveň příležitost podívat se znovu na svůj dodavatelský řetězec a snažit se jej optimalizovat,“ je ...
Bývalý premiér Mirek Topolánek se rozhodl kandidovat na prezidenta Svazu průmyslu a dopravy, jehož dosavadní šéf Jaroslav Hanák po více než deseti letech končí. Profesní organizaci čeká podle Topolánka spousta práce směrem k vládě, sociálním partnerům i směrem do zahraničí. „Svaz je účastník tripartity, jako bývalý předseda vlády s tím mám zkušenosti. Jsem schopen vyjednávat s jakoukoli politickou reprezentací. A po odchodu z politiky jsem se věnoval především zahraničnímu obchodu,“ říká. Protože ...
Evropský parlament a státy sedmadvacítky jsou podle světových agentur blízko uzavření předběžné dohody ohledně takzvaného uhlíkového cla. Nástroj označovaný jako CBAM má zabránit tomu, aby firmy, které vyrábějí na území Evropské unie a musejí zde platit za emisní povolenky, nebyly znevýhodněny před podniky z mimounijních zemí, kde jsou klimatické regulace volnější. Podle expertů mechanismus dopadne hlavně na ruské firmy.
Stavební sektor čeká náročný rok. Do úzkých ho bude tlačit drahé financování, slabá poptávka i nadále zdražující vstupy včetně energií. Nejen cena, ale i dostupnost jsou zásadními katalyzátory diskuzí o recyklaci materiálů i o možných substitutech. Energeticky méně náročné materiály budou potřeba a stavebnictví se bude muset alespoň v některých oblastech v tomto smyslu transformovat, míní experti. Pokud ho k tomu dosud nedonutily válkou narušené dodavatelské řetězce, dokoná to energetická krize.
Přestože poslední týdny přinesly kýženou stabilizaci cen stavebních materiálů, ocel a polystyren dokonce mírně zlevnily, výrobci optimismem vzhledem k budoucímu vývoje nehýří. Další zdražování energií bude znamenat i nutné zdražení materiálů. To už ale může ohrozit konkurenceschopnost českých výrobců ve srovnání se sousedními zeměmi.
Válka dál komplikuje situaci na stavbách. Výrobci a dodavatelé stavebních materiálů nedokážou stavebníkům zaručit termín, kdy mohou s objednaným materiálem počítat, zda materiál vůbec dorazí a na kolik vyjde. Důvodů je celá řada: od rozkolísaných dodávek vstupních surovin doprovázených nejistou cenou až po dražší energie a dopravu. Na výrobce navíc tlačí vysoká poptávka umocněná začátkem stavební sezony.
K podnikům těžkého průmyslu, které investují stovky milionů do svých ekologických programů, se přidávají i výrobci stavebních materiálů. Společnost Českomoravský cement připravuje investici 300 milionů korun do ekologizace závodu v Radotíně. Pořízení nového mlýnu s vertikální technologií mletí a další ekologická opatření umožní jediné pražské cementárně do roku 2030 snížit emise a spotřebu elektřiny téměř o čtvrtinu.
Nová výstavba se v příštím roce opět prodraží. Nadále totiž strmě stoupají ceny komodit závislých na energiích. Mezi nimi i cement, který je základní surovinou pro výrobu betonu. Odborníci očekávají nárůst ceny až o pětinu.
Nabídku virtuálních měn krytých reálným podkladem rozšíří projekt energetické skupiny Amper. Firma představila testovací verzi aplikace, která má umožnit prostřednictvím vlastních digitálních mincí investovat do emisních povolenek.