výše ošetřovného koronavirus - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu výše ošetřovného koronavirus, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Děti v Česku dlouhodobě nechodí do školy. Stát rodičům poskytuje ošetřovné pro děti doma do deseti let. To však na pokrytí výpadku příjmu v mnoha případech přestává stačit. A problémy mají i rodiče s dětmi těsně nad deset let. Ne vždy je lze nechat doma samotné, ale ošetřovné na ně není žádné.
Stejně jako na jaře tak byly spuštěny či prodlouženy některé kompenzační programy, které mají alespoň částečně zmírnit zasažení firem a podnikatelů souvisejícími opatřeními. Bohužel také nadále platí to, že se v možnostech podpory těžko orientuje a podmínky pro osoby samostatně výdělečně činné jsou oproti jaru výrazně omezené. Jaké programy tedy nadále probíhají, kdo na ně „dosáhne“ a na co si dát při podání žádosti pozor?
Rodiče dětí začali v těchto dnech žádat o mimořádné ošetřovné kvůli uzavřeným školám. Nárok na podporu mají zaměstnanci, dohodáři i živnostníci. Zaměstnanci čerpají dávku ve zvýšeném tarifu 70 procent denního vyměřovacího základu. OSVČ dostanou mimořádné ošetřovné ve výši 400 korun za každý den péče o dítě.
Výše krizového ošetřovného bude vyšší. V důsledku nepříznivé epidemiologické situace a vládních omezení budou lidé dostávat ošetřovné po celou dobu omezení výuky či nařízené karantény. Rodiče navíc dostanou 70 procent denního vyměřovacího základu, minimálně 400 korun na den.
Uplynulé měsíce přiměly Čechy změnit přístup ke svým financím. U všech skupin obyvatel to ale nebylo stejné. V budoucnu plánuje šetřit dvakrát více žen než mužů. Muži naproti tomu chtějí dvakrát častěji investovat. 40 procent mladým ve věku 18 až 24 let chce méně utrácet.
Koronavirová krize přinesla i několik nových forem práce, na které nebyla řada Čechů dosud zvyklá. Mnoho lidí pracuje z domova, někdo má kurzarbeit, část lidí je na ošetřovném. To přináší i různá pravidla pro poskytování firemních benefitů, zejména toho nejrozšířenějšího – stravenek. Jsou ale i další změny v politice odměňování, které by zaměstnanci a zaměstnavatelé měli znát.
Pivovarnický trh zasáhla zásadně současná krize a dopad vládních opatření, která omezují provoz hospod. Výjimkou není ani rodinný pivovar Bernard z Humpolce. „Že krize musí přijít, jsem čekal už několik let, ale nenapadlo by mě, že se o to postará virus,“ říká s klidem do jisté míry až stoickým zakladatel a spolumajitel humpoleckého pivovaru Stanislav Bernard.
Pokud jste jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) museli zůstat v souvislosti s karanténou doma s dítětem, můžete požádat o ošetřovné pro OSVČ. Pomoc bude vyplácet ministerstvo průmyslu a obchodu. Připravili jsme návod jak žádost a jaké jsou podmínky pro její podání. Žádost lze odevzdat přes datovou schránku nebo e-mailem. Nemusíte tak osobně na živnostenský úřad.
Ošetřovné pro rodiče, kteří zůstali doma s potomky v souvislosti s uzavřením škol a školek kvůli koronavirové krizi, se zřejmě zvýší. Zpětně od dubna má podle vládní novely činit 80 procent denního vyměřovacího základu zaměstnance místo nynějších 60 procent. Předlohu v úterý schválila zrychleně ve stavu legislativní nouze sněmovna. Stát by měl podle novely vyplácet zaměstnancům ošetřovné nejdéle do letních prázdnin. Předlohu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident Miloš Zeman.
Vláda na pátečním zasedání schválila navýšení ošetřovného na 80 procent denního základu příjmu zaměstnanců místo dosavadních 60, a to zpětně od 1. dubna. Uvedla to ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) po jednání vlády. Příští týden by návrh zákona měla posoudit sněmovna.