výskum vesmíru - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu výskum vesmíru, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Až v létě roku 2024 vynese raketa Falcon společnosti Space X na orbitu český minisatelit Troll, půjde o velký úspěch českého byznysu. Tak velkou misi ještě tuzemský soukromý sektor nikdy nepostavil. Vyjde v přepočtu na 36,6 milionu korun a její kořeny míří do Brna, technologicky čím dál silnějšího regionu.
Národní úřad pro kosmonautiku a vesmír (NASA) postupně zveřejňuje další unikátní snímky vzdáleného vesmíru pořízené nejvýkonnějším astronomickým přístrojem všech dob, teleskopem Jamese Webba. Tentokrát je to záběr mlhoviny Tarantule, ve které sídlí nejžhavější a nejtěžší dosud známé hvězdy. „Kdybychom byli v jejím středu, viděli bychom na noční obloze několik stovek hvězd, které by zářily srovnatelně jako Měsíc,“ popisuje expert na tvorbu hvězd Richard Wünsch z Astronomického ústavu AV ČR.
Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX kolem 21:30 středoevropského letního času vypustila na oběžnou dráhu svůj náklad, ve kterém byla i česká družice Planetum-1. Její součástí je vedle kamer, čidel a vysílaček také miniaturní skleněná loutka Hurvínka. Informovala o tom organizace Planetum, díky které družice vznikla. Podle ní je satelit velmi malých rozměrů třídy Cubesat unikátní tím, že je zcela zaměřený na vzdělávání žáků základních a středních škol. Zhruba hodinu po vypuštění byl z české družice zachycen ...
Provoz na oběžné dráze stále roste. Kromě velkého boomu většinou nepříliš užitečných CubeSatů za to může také SpaceX, která už vyslala do vesmíru 2600 družic Starlink. Na oběžné dráze jich k dnešnímu dni zůstává 2352 a pracuje 2321.
Bude to malý krůček pro svět, ale velký pro Česko. Vojenské zpravodajství se v těchto dnech chystá vykročit z éry Varšavské smlouvy a poprvé v historii země získá vlastní satelit schopný plnit špionážní úkoly. Jak zjistil deník E15, před podpisem je smlouva na projekt Golem X, který by měl zpravodajcům poskytovat přesné snímky dění na sledovaných územích.
Soukromá kosmická společnost Virgin Galactic ve středu zahajuje prodej lístků na lety do vesmíru soukromým osobám. Zájemci za jeden zaplatí 450 tisíc dolarů (9,7 milionu korun). Firma Brita Richarda Bransona, který se jako první miliardář podíval do vesmíru, to podle agentury DPA uvedla ve svém dnešním sdělení. Za zmíněnou částku zákazníci získají 1,5 hodinový let, při němž kosmická loď stráví několik minut v prostředí nulové gravitace.
Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.
V posledních měsících odstartovaly rakety s civilní posádkou všech tří klíčových hráčů novodobého vesmírného závodu. Cesty SpaceX, Blue Origin a Virgin Galactic na oběžnou dráhu přitahují velkou pozornost, ale ve skutečnosti jsou jen špičkou ledovce. Stojí za nimi méně viditelné státní zakázky a podpora, díky kterým vznikla technologická základna pro soukromé lety do kosmu a další komerční vesmírné projekty.
Z Texasu úspěšně odstartovala raketa New Shepard soukromé společnosti Blue Origin, která k hranicím vesmíru vynesla i dceru prvního amerického astronauta Alana Sheparda. Modul se šesti členy posádky po zhruba desetiminutovém letu bezpečně přistál v poušti, v přímém přenosu to mohli lidé sledovat na internetových stránkách společnosti, kterou vlastní nejbohatší muž světa Jeff Bezos.
V Atlantském oceánu u pobřeží amerického státu Florida přistála po letu na oběžné dráze kolem Země čtyřčlenná civilní posádka lodi Crew Dragon společnosti Space X podnikatele Elona Muska.