výsledky českého školství - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu výsledky českého školství, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Pandemie na sebe vzala podobu zesilovače problémů, se kterými se Česko dlouhodobě potýká při nakládání s veřejnými penězi. Vysvětlení, že příčinou loňského nejhoršího výsledku hospodaření v historii země je pandemie, neobstojí. Uvedl to prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala v úvodu k výroční zprávě za loňský rok. Celkové výdaje státního rozpočtu loni vzrostly meziročně o 291 miliard korun. Z toho ale nejméně 147 miliard korun nesouviselo s pandemií, tvrdí NKÚ.
Lákání voličů na nestraníky, jako jsou osobnosti veřejného života, úspěšní podnikatelé a také lékaři nebo učitelé, odzvonilo. Je to patrné ze schválených nebo připravovaných kandidátních listin pro říjnové volby do Poslanecké sněmovny.
Nejen státu, ale i řadě samospráv letos vzroste celkové zadlužení. Na vině je koronavirová krize, která provětrává jejich pokladny. Obcím zůstalo podle ministerstva financí oproti předloňsku o šest a půl miliardy korun méně. Ještě hůře dopadly kraje – místo přebytku naopak mají pětimiliardový deficit. Přestože územní rozpočty celkově vykázaly kladné hospodaření ve výši 14 miliard, jde o výrazný propad, neboť ještě na konci roku 2019 měly na účtech téměř 32 miliard.
Vláda by měla podle Národní rozpočtové rady připravit realistickou konsolidaci veřejných financí, která by měla být proti aktuálním plánům rozsáhlejší. Je patrné, že si to vyžádá významné zvýšení daní. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes Národní rozpočtová rada (NRR) zveřejnila. Česku podle ní hrozí, že kvůli vývoji veřejných financí narazí na takzvanou dluhovou brzdu již v roce 2024. Ještě loni v listopadu rada předpokládala, že ...
Situace okolo koronaviru trvá už dlouho a na home office, distanční výuku a vzdálenou komunikaci pomocí digitálních technologií už všichni trochu nadáváme. Na druhou stranu, budeme-li se držet optimistického rčení, že vše špatné je také pro něco dobré, je třeba přiznat, že krize má skutečně i své kladné stránky. Příkladem budiž zavádění moderních metod a nástrojů výuky 21. století.
„Svět čeká šílený dluh a zpomalí se globalizace,“ předvídá dlouholetý nejvýše postavený Čech ve vedení Microsoftu Jan Mühlfeit. Dnes radí olympionikům i top manažerům. „Neuroplasticita je schopnost mozku přeskládat spojení v závislosti na tom, jak přemýšlím, co dělám a v jakém jsem prostředí,“ radí, jak získat mentální odolnost v době covidu.
Do pražských škol dorazily první technologické pomůcky z Tchaj-wanu. Na nižších ročnících gymnázia v Čakovicích budou pomáhat při výuce darovaní roboti a na Střední průmyslové škole elektrotechnické v Ječné zase nově využijí spektrální analyzéry. Jedná se o pilotní fázi spolupráce mezi Prahou a Tchaj-wanem. V přípravě jsou i společné projekty v oblasti digitalizace vzdělávání, inovací ve školství a osvěty v oblasti klimatických změn.
Praze dlouho chyběla na inovace orientovaná instituce, a zaostávala tak například za úspěšným Jihomoravským inovačním centrem. To se změnilo a již několik měsíců funguje Pražský inovační institut (PII). „Praha by měla být daleko více orientována na budoucí technologie, a ne na neustálé těžení centra a jeho prodej turistům,“ říká šéf Pražského inovačního institutu Bob Kartous. Autor knihy No Future o důležitosti vzdělávání pro budoucnost se chce zaměřit nejen na vzdělávání, ale i na podporu inovací v ...
Co ukázala koronakrize o německém školství? Už při první vlně pandemie se ukázalo, že školy, zejména základní, nejsou připraveny na moderní způsoby výuky. Někde chybělo vybavení, zvláště pro děti méně majetných rodičů, jinde nestíhali učitelé, kteří se v digitálním světě nepohybovali jako doma. Druhá vlna tyto problémy ještě prohloubila. Hlavní otázka teď zní: jak rychle znovu otevřít základní školy, především první třídy?
Koronavirová pandemie naplno odhalila jednu obrovskou slabinu České republiky – navzdory vládním slibům dál bobtná státní správa, stojí stále více peněz, ale její funkčnost se nelepší. Na některých místech se to dá dokonce označit za zoufalost.