vysokorychlostní železnice - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu vysokorychlostní železnice, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Na několikahektarovém území na pražském Bohdalci, které čeká léta na revitalizaci, chce stát postavit stovky bytů. Území měla původně získat Praha výměnou za pozemky pod nemocnicí Bulovka, ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ovšem několik let vyjednávanou dohodu před několika měsíci zrušil a rozhodl ponechat areál Bohdalec-Slatiny v majetku státu. Stanjura se nyní snaží s primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS) najít způsob, jak by mohlo město se státem ve výstavbě bydlení spolupracovat. Území je totiž ...
Podnikatelská mise na Tchaj-wan, která bude koncem března součástí oficiální návštěvy šéfky sněmovny Markéty Pekarové Adamové, má být největší akcí tohoto druhu za posledních pět let. Vládním speciálem a běžným komerčním letem se vypraví téměř sto českých firem a institucí. Budou se snažit navázat spolupráci se zemí, která světu dominuje ve výrobě čipů a další pokročilé elektroniky.
Cestující se vracejí do vlaků a s nimi i tržby z jízdného na účet Českých drah. Státní dopravce právě soutěží čtyři velké zakázky za zhruba osmdesát miliard korun na nákup a servis nových vlaků včetně těch pro vysokorychlostní tratě. „Na světě je spousta subjektů, které si půjčují jen s ambicí donekonečna refinancovat dluh. Proto si dokážu představit, že by dráhy s dluhem dlouhodobě žily, aniž by jej v krátkodobém horizontu splatily,“ říká k rychle se zvyšujícímu zadlužení generální ředitel a předseda ...
Jednou z podmínek fungování jednotného trhu EU je dobře fungující dopravní infrastruktura. S tím se různé státy vypořádávají s různě velkou úspěšností. Zatímco státy západní Evropy se soustředí spíše na propojení již existující dálniční a vysokorychlostní železniční sítě, státy bývalého východního bloku dopravní infrastrukturu evropského významu teprve budují. Děje se tak ale rozdílnou rychlostí. Oproti mnohem většímu Polsku je Česko významně pozadu v rozsahu i v rychlosti.
Česká železniční infrastruktura zažívá rekordní rok. Celkem by se podle plánu mělo letos proinvestovat více než 42 miliard korun. Pro srovnání: ještě před třemi lety to nebyla ani polovina této částky. Očekávání pro příští rok jsou ještě vyšší. Financování železničních staveb by se mělo podle Správy železnic opírat o celkový rozpočet v předpokládané výši téměř 62 miliard korun, s možností navýšení až na 70,4 miliardy díky úvěru od Evropské investiční banky.
Pro výstavbu dálnice, vysokorychlostní železnice, úložiště jaderného odpadu, ale i třeba pro přeložku sítí potřebuje stát do budoucna vykoupit stovky soukromých pozemků. Současný stav, kdy jediný vleklý spor s vlastníkem může zdržet stavbu celonárodního významu i o dekádu, chce vláda změnit. Dohoda se státem má být atraktivnější, podle navrhovaného zákona bude moci stát nabídnout až osminásobek hodnoty majetku. A k vyvlastňovacímu řízení pak nemusí dojít.
Jsou to dvě věci, které spolu zdánli vě nesouvisejí, ale přesto se vzájem ně dost ovlivňují: nízká dostupnost vlastnického bydlení v hlavním městě spolu s přetlakem na trhu nájemního bydlení a připravovaná výstavba vysokorychlostních tratí. Jedno ovlivňuje druhé. Pro současné Česko je oproti vyspělým západoevropským zemím typická poměrně nízká mobilita za prací.
Stavaři stále více upozorňují na nedostatek písku a kamene, do kterého se Česko v příštím desetiletí dopracuje. Stávající lomy a pískovny budou v následujícím desetiletí vytěžené a budou ve velkém zavírat. Otevření nových je podle těžařů i stavařů téměř nemožné. Většina záměrů těžby se stává předmětem politických bojů nebo neprojde legislativním sítem. Dovoz suroviny ze zahraničí je nereálný. Znamenalo by to totiž nejen několikanásobné zdražení, ale i neporovnatelně vyšší zatížení silnic kamionovou ...
Správa železnic (SŽ) v dosud nevídaném rozsahu posílí a doplní svou komunikační síť napříč republikou. V rámci přenosové sítě této státní organizace tak vznikne vysokorychlostní propojení centrálních dispečerských pracovišť, regionálních pracovišť a datových center SŽ. Tendr státního investora v konečné hodnotě téměř 518 milionů korun ovládly ČD Telematika, tedy dceřiná společnost Českých drah, a společnost TTC Marconi.
Projekt železničních tunelů pod centrem Prahy, známý také jako metro S, uleví přetíženým úsekům pražské železnice. Umožní tak nejen snazší dojíždění ze Středočeského kraje až do centra hlavního města s přímými přestupy na další linky metra, ale i budoucí vybudování vysokorychlostní železnice.