vysokorychlostní železnice polsko - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu vysokorychlostní železnice polsko, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Jednou z podmínek fungování jednotného trhu EU je dobře fungující dopravní infrastruktura. S tím se různé státy vypořádávají s různě velkou úspěšností. Zatímco státy západní Evropy se soustředí spíše na propojení již existující dálniční a vysokorychlostní železniční sítě, státy bývalého východního bloku dopravní infrastrukturu evropského významu teprve budují. Děje se tak ale rozdílnou rychlostí. Oproti mnohem většímu Polsku je Česko významně pozadu v rozsahu i v rychlosti.
Francouzský prezident Emmanuel Macron a český premiér Petr Fiala se na jednání v Elysejském paláci shodli na významu předsednictví Rady Evropské unie, které Česko převezme od Francie 1. července. Jednání s Macronem bylo podle Fialy přátelské a věcné. Premiér při setkání s českými novináři ocenil, že se nejen mluvilo, ale zejména naslouchalo. Macrona zajímal pohled Prahy, české veřejnosti a střední Evropy na válku na Ukrajině, řekl Fiala. Významným tématem byla také energetická bezpečnost.
Vlakový dopravce RegioJet bude ode dneška vypravovat jeden vlak denně z Prahy k polsko-ukrajinským hranicím. Až šest set palet humanitárního nákladu, který obstará Člověk v tísni, pak od hranic do samotného Kyjeva přepraví ukrajinský státní dopravce. „Vlaky budou jezdit, dokud to bude potřeba,“ říká majitel RegioJetu Radim Jančura. Vedle potravin, léků a dalšího humanitárního nákladu vlaky nabídnou také kapacitu až pro 400 cestujících. Své vlaky vypravují i České dráhy.
Hned několik změn ve struktuře českého dopravce Leo Expressu si vyžádal investiční vstup španělské státní železniční společnosti Renfe.
Naplňování ambiciózních plánů Evropské unie na snížení emisí skleníkových plynů se podle odborníků těžko obejde bez útlumu letecké dopravy. Jednotlivé země se snaží přesvědčit Evropany, aby pro cesty po kontinentu vyměnili letadlo za vlak. Německo a Rakousko investují miliardy eur do zrychlení železniční dopravy. V plánu je řada dlouhých nočních linek napříč Evropou s cílem zjednodušit přesuny po kolejích a zajistit lidem pohodlí.
Využití až 180 miliard korun z Fondu obnovy Evropské unie, které může Česko dostat v příštích třech letech, rozděluje vládu. Přesto premiér Andrej Babiš (ANO) už předal šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové seznam projektů - Národní plán obnovy. Je však neveřejný a unikají z něj pouze dílčí informace. Kritizuje to ČSSD nebo předseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík (KDU-ČSL).
V Česku se staví zdlouhavě, to je známá věc. Z mezinárodně srovnatelných údajů Světové banky plyne, že v aktuálním vydání příslušného žebříčku Česko obsadilo 157. místo z celkem 190 států světa.
Za dvacet let, co lidé v Česku hlasují v krajských volbách, se kvalita regionálních silnic druhé a třetí třídy příliš nezlepšila. Hejtmani hovoří o dědictví z minulosti, které jim stát po vzniku územních samosprávných celků předal s obrovským vnitřním dluhem v řádu desítek miliard korun. Dodnes se musejí o peníze každoročně doprošovat vlády.
Levicová politika je v Česku v krizi. Přitom každá zdravá demokracie potřebuje silné levicové strany. Doženou českou levici přízraky minulosti, dopadne na ni tvrdá realita současnosti, nebo dokáže postavit svou politiku na modelu, který jí zajistí budoucnost? Seriál o současné české i světové levici v historickém kontextu a s úvahou nad tím, co se musí změnit, abychom s ní mohli počítat i do budoucnosti. Svět se aktuálně zabývá palčivým tématem klimatické změny, jejíž řešení se podmiňuje hlubokými ...
Obavy z nového koronaviru a s ním související opatření mohou mít vážný dopad na světovou ekonomiku. Nákaza tak může smazat pozitivní vliv příměří mezi Spojenými státy a Čínou v podobě nedávného podpisu první fáze obchodní dohody. V ohrožení jsou zejména doprava, turistika a maloobchod.