vysokorychlostní železnice polsko - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu vysokorychlostní železnice polsko, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Využití až 180 miliard korun z Fondu obnovy Evropské unie, které může Česko dostat v příštích třech letech, rozděluje vládu. Přesto premiér Andrej Babiš (ANO) už předal šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové seznam projektů - Národní plán obnovy. Je však neveřejný a unikají z něj pouze dílčí informace. Kritizuje to ČSSD nebo předseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík (KDU-ČSL).
V Česku se staví zdlouhavě, to je známá věc. Z mezinárodně srovnatelných údajů Světové banky plyne, že v aktuálním vydání příslušného žebříčku Česko obsadilo 157. místo z celkem 190 států světa.
Za dvacet let, co lidé v Česku hlasují v krajských volbách, se kvalita regionálních silnic druhé a třetí třídy příliš nezlepšila. Hejtmani hovoří o dědictví z minulosti, které jim stát po vzniku územních samosprávných celků předal s obrovským vnitřním dluhem v řádu desítek miliard korun. Dodnes se musejí o peníze každoročně doprošovat vlády.
Levicová politika je v Česku v krizi. Přitom každá zdravá demokracie potřebuje silné levicové strany. Doženou českou levici přízraky minulosti, dopadne na ni tvrdá realita současnosti, nebo dokáže postavit svou politiku na modelu, který jí zajistí budoucnost? Seriál o současné české i světové levici v historickém kontextu a s úvahou nad tím, co se musí změnit, abychom s ní mohli počítat i do budoucnosti. Svět se aktuálně zabývá palčivým tématem klimatické změny, jejíž řešení se podmiňuje hlubokými ...
Obavy z nového koronaviru a s ním související opatření mohou mít vážný dopad na světovou ekonomiku. Nákaza tak může smazat pozitivní vliv příměří mezi Spojenými státy a Čínou v podobě nedávného podpisu první fáze obchodní dohody. V ohrožení jsou zejména doprava, turistika a maloobchod.
Česká republika a Slovensko budou spolupracovat na vybudování vysokorychlostní trati, která spojí Prahu s Bratislavou. Dohodli se na tom v pondělí ve Valticích ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) se svým slovenským protějškem Arpádem Érsekem, oznámila ministerstva dopravy obou zemí. Ministři o spolupráci podepsali společné prohlášení. Cestování na trase by se podle Kremlíka mělo do roku 2030 zkrátit zhruba ze čtyř hodin asi na tři a půl, přibližně o 35 minut.
Vlaky na vysokorychlostních tratích v ČR by měly jezdit podle norem francouzského TGV. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) koupí na základě memoranda francouzské technické předpisy pro vysokorychlostní tratě (VRT). Memorandum zástupci společností podepsali na Železniční konferenci v Dříteči na Pardubicku.
Pro financování připravovaných vysokorychlostních tratí je třeba zvážit možnost využití soukromých peněz. Tratě s rychlostí přes 300 kilometrů v hodině by bylo možné stavět prostřednictvím takzvaných PPP projektů (Public Private Partnership). Po roce 2023 totiž skončí hlavní zdroj evropských dotací směřujících do dopravní infrastruktury a další evropské příspěvky budou výrazně nižší. Na dnešním setkání s novináři to řekl ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) Zbyněk Hořelica.
Soukromý dopravce Leo Express má v poslední době expanzivní choutky v blízkém zahraničí. Původně čistokrevná železniční společnost přitom stále více sází na autobusy. „Železnici vnímáme jako páteř, na kterou se napojují další vhodné způsoby dopravy,“ říká generální ředitel Leo Expressu pro Evropu Peter Köhler. Firmě se navíc daří zvyšovat tržby a umazávat ztrátu.
Výstavba vysokorychlostních železničních tratí není na rozdíl od Česka pro ostatní země visegrádské skupiny (V4) prioritou. Česko se přípravou železničních tras pro rychlovlaky jezdící třistakilometrovou rychlostí zabývá, ostatní země V4 ale dávají přednost modernizaci nynějších železničních spojení. Na pracovním setkání hospodářských výborů parlamentů zemí Visegrádu to uvedli zástupci jednotlivých zemí.