vytápění bytových domů tepelným čerpadlem - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu vytápění bytových domů tepelným čerpadlem, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Přestože loni bylo v tuzemsku zprovozněno 33 760 fotovoltaických elektráren, tedy rekordní počet a tři a půl krát více v porovnání s rokem 2021, Česko stále výrazně zaostává ve výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Poptávka po tepelných čerpadlech jako alternativě k vytápění olejem nebo plynem v Německu stále roste. Za první tři čtvrtletí roku 2022 se zde vyrobilo téměř 243 tisíc tepelných čerpadel, tedy téměř o polovinu více než ve stejném období předloňského roku.
Snaha snížit energetickou závislost na Rusku je velkým tématem, které se řeší nejen na úrovni států, ale také běžných domácností. Východiskem může být přechod z plynu na tepelná čerpadla nebo jiné alternativní zdroje. Příjemným bonusem je fakt, že se jedná o ekologická řešení, která by nás mohla rychleji zbavit závislosti na fosilních palivech, a to nejen těch ruských.
Současné extrémní ceny energií jsou pro řadu domácností impulsem k rekonstrukci bydlení, která zajistí energeticky úspornější provoz. Vyvstává ale řada otázek ohledně financování. Jaký zvolit poměr využití úspor a úvěru? Existuje zodpovědné zadlužení, a jaké vůbec existují typy úvěrů na rekonstrukce tohoto typu?
Nově stavěné byty či domy budou muset být od roku 2030 v bezemisním standardu a s povinnými solárními panely. Alespoň to vyžaduje nová směrnice o energetické náročnosti budov, kterou předložila Evropská rada. Všechny nové veřejné budovy by se už od roku 2028 musely prokazovat certifikátem o nulových emisích.
Bude lidem na letošní zimu stačit „svetr navíc“, jak před několika dny zmínila předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová, anebo mohou počítat s komplexnější pomocí státu? Podle ředitele Státního fondu životního prostředí Petra Valdmana je zmíněný svetr zejména „symbol, že se musíme zamyslet nad svým chováním a nad tím, jak doma vytápíme a nakládáme s energiemi“. Valdman, jehož úřad přiděluje energetické dotace Nová zelená úsporám či Kotlíkové dotace, v rozhovoru pro INFO.CZ radí, kde mohou lidé na ...
Na příspěvek na bydlení nyní dosáhne více lidé a mohou jej využít i na úhradu vyšších faktur za energie. Žádost o příspěvek čeká i zjednodušení, a to hned v několika ohledech. O dávku bude nově možné i skrze online aplikaci, zjednodušení se dočká i klasický formulář. Nebude nutné žádat každoročně, nyní bude příspěvek poskytovaný na dobu neurčitou. Náklady na bydlení a příjmy domácností se nebudou dokládat čtvrtletně, ale pouze pololetně.
Solární panely se v posledních letech stávají hitem v souvislosti s událostmi posledních měsíců, kdy prudce zdražují energie a hrozí zastavení dodávek plynu. Atraktivní jsou také z hlediska udržitelnosti, protože vyrábějí „zelenou energii“. Kromě životního prostředí mohou ulehčit i rodinnému rozpočtu, neboť zvyšují energetickou soběstačnost domácnosti.
Oddálení termínu zákazu používání neekologických kotlů na tuhá paliva je podle výrobců a prodejců otopné techniky jen odkladem problému. Nevyhovující kotle na vytápění má v České republice čtvrt milionu domácností a aktuální prodeje naznačují, že výměna se do září 2024 dotkne jen části z nich. Výrobci sice plánují posílení provozů, ale v současné době je trápí nedostatek čipů, dalších komponentů a materiálu. Dodací lhůty nových tepelných čerpadel i moderních kotlů se tak prodlužují.
V rámci poslední, čtvrté výzvy se v rámci programu kotlíkové dotace a Nová zelená úsporám dají získat dotace na výměnu starých, neekologických domácích kotlů. Kvůli blížícímu se zákazu jejich provozu se zaměřují i na domácnosti s nižšími příjmy, kterým nabízejí možnost získat až 95 procent nákladů na výměnu.