vyvlastnění nemovitostí - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu vyvlastnění nemovitostí, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Rádi byste si ověřili kdo vlastní parcelu, kterou chcete koupit? Nebo kdo je opravdovým vlastníkem sousedního bytu? Dřív bývalo zvykem zajet si na katastrální úřad a tam požádat o výpis. V době moderních technologií je ale získání výpisu z katastru nemovitostí mnohem jednodušší. V tomto článku si ukážeme, jak lze v katastru nemovitostí hledat podle adresy. Podíváme se také na možnosti hledání podle jména.
Pro výstavbu dálnice, vysokorychlostní železnice, úložiště jaderného odpadu, ale i třeba pro přeložku sítí potřebuje stát do budoucna vykoupit stovky soukromých pozemků. Současný stav, kdy jediný vleklý spor s vlastníkem může zdržet stavbu celonárodního významu i o dekádu, chce vláda změnit. Dohoda se státem má být atraktivnější, podle navrhovaného zákona bude moci stát nabídnout až osminásobek hodnoty majetku. A k vyvlastňovacímu řízení pak nemusí dojít.
Praze se dál nedaří získat chátrající budovu nádraží Vyšehrad do svého vlastnictví. Budova má totiž nového majitele, kyperskou společnost Miquelira Limited. Ta slíbila zahájení kroků k záchraně budovy během letošního září, kdy by měly začít práce na opravě střechy. Město a památkáři tak musejí dál čekat. Pokud společnost práce nezahájí, město se znovu vrátí k možnosti vyvlastnění budovy kvůli zanedbávání péče o kulturní památku.
Zmrazení majetku sankcionovaných ruských oligarchů s sebou nese určité potíže. Třeba to, že je to pro stát drahé. Evropské vlády nyní hledají způsob, jak majetek vyvlastnit, prodat a výnosy použít na obnovu napadené Ukrajiny. Nenávratnou konfiskaci soukromého majetku české zákony ale neznají, popisují ji jen vágně. Podle právní analýzy, kterou si nechala vláda Petra Fialy (ODS) vypracovat, bude kvůli tomu třeba prosadit ústavní zákon.
V Česku jsou desítky lidí, kteří si dali za úkol vrátit život zchátralým zámkům a hradům. Jedná se o restituenty i o nové investory. Web E15.cz v seriálu mapuje jejich mnohdy obtížný boj za záchranu památek, které by se za jiných okolností staly zbořeništěm. Další zastávkou je zámek Otín.
Nové speciální zákony umožňující českým orgánům sankcionovat firmy a fyzické osoby s vazbami na režimy v Rusku a Bělorusku chystá vláda. Předloží je do poloviny roku, řekl serveru E15.cz ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
Z pražských Vršovic po více než sto letech odchází společnost Koh-i-Noor. Majitel továrny, společnost Koh-i-Noor Waldes, koupila továrnu Massag ve slezském Bílovci a výrobu patentek, špendlíků a dalšího sortimentu tam přesouvá. Výroba zipů s odchodem z Prahy končí.
Proč je v Praze nedostatek bytů a proč politici nabízejí rychlá a špatná řešení? A je budoucnost trhu s bydlením v technologiích? Libor Vošický, ředitel Stavební spořitelny České spořitelny, známé Buřinky, si myslí, že ano.
Správa železnic zahájila tento rok konkrétní přípravy nových železničních spojení – takzvaných vysokorychlostních tratí. V současnosti probíhá úvodní mapování krajiny a připravuje se výstavba pilotních úseků. Správa železnic přitom intenzivně diskutuje s dotčenými municipalitami. To je v takto rané fázi přípravy staveb zcela výjimečné, ale nezbytné. Ukazuje se totiž, že vysokorychlostní tratě budou vadit nejbližšímu okolí, kudy budou procházet.
Pandemie koronaviru a následný propad ekonomiky s bytovým trhem nijak nezamávaly. Byť ceny nájemního bydlení šly dolů, jde jen o dočasný jev a nedostupnost bydlení zůstává už několikátým rokem nevyřešena. Jako před každými volbami sypají politické strany jeden nápad za druhým, jak krizi vyřešit. Napravo i nalevo se přitom shodují, že musí do určité míry zasáhnout stát. Ať už legislativními změnami, dotacemi nebo rovnou vlastní výstavbou.