vývoj ceny bytů - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu vývoj ceny bytů, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Během pandemie nečekaně vzrostl zájem o větší byty než se dvěma pokoji. Lidé do nich chtějí uložit peníze, ale zároveň v nich i bydlet, míní Leoš Anderle, místopředseda představenstva a výkonný ředitel Sekyra Group. Na pouhou investici totiž volili menší varianty. Trh s bydlením je podle něj konzervativní. Přesouvání práce z kanceláří do domovů narazí na skutečnost, že zařídit si doma pracovní místo je drahé.
Ne všechny předpovědi se povedou a platí to i pro ty ekonomické. Představy o vývoji cen nemovitostí ve světě nastíněné loni na jaře se mohou stát největším omylem éry pandemie. Majíce na paměti cenovou korekci nemovitostí po finanční krizi 2008, předpokládali ekonomové podobný vývoj i v době pandemické recese. Děje se pravý opak. Ceny nemovitostí neklesly, ale v posledních měsících nabývá jejich růst na nové dynamice. V USA, eurozóně i v Česku.
Meziroční růst cen domů a bytů v Česku v posledním čtvrtletí loňského roku zrychlil na 8,9 procenta. Mezi zeměmi Evropské unie šlo podle evropského statistického úřad Eurostat o čtvrtý nejvyšší růst. V porovnání s třetím čtvrtletím loňského roku se ceny zvýšily o 2,6 procenta. V celé EU ceny meziročně vzrostly v průměru o 5,7 procenta.
Bytové nájemné v Česku na konci loňského roku v Praze a krajských městech kleslo mezikvartálně v průměru o 3,3 procenta na 237 korun za metr čtvereční. Nejdražší byla Praha s 287 korunami, nejlevnější Ústí nad Labem s průměrným nájemným 170 korun za metr čtvereční. Vyplývá to z údajů poradenské společnosti Deloitte, které na dnešní on-line konferenci Asociace nájemního bydlení zveřejnil manažer v oddělení nemovitostí Deloitte Petr Hána.
Během první vlny pandemie měli ekonomové sklony odhadovat škody dramatičtěji, než ve skutečnosti byly. Zároveň věřili v poměrně rychlé zotavení, nejprve ve tvaru písmene V, později alespoň ve tvaru U. Svízelná letošní zima provázená v Evropě přísnými lockdowny však optimistické výhledy zchladila. Na růst v Americe a Číně sázejí experti více.
Rok od vypuknutí pandemie se ekonomika potýká s řadou potíží. Očekávaný propad cen nemovitostí se ale (zatím) nekonal. Některé domy a byty mohou podle makléřů sice zlevnit, ale jiné podražit.
Investice dokážou člověku napráskat, pokud je laik, a ještě ke všemu naivní. Většina populace by proto měla flirt se složitějšími investicemi rovnou vzdát a koupit fondy. Ušetří si tím zbytečné starosti a neskočí nikomu na lep. „Z definice nevěřím ničemu, co o sobě firmy publikují a co prezentují. Stejně tak nevěřím výzkumu makléřů a analytiků. Prostě jak to zpívá Slobodná Európa: Analýza dokázala hovno,“ říká glosátor finančních trhů a investor na volné noze Radovan Vávra, který pro silnější výraz obvykle...
Od začátku roku vzniklo v Česku několik nových realitních fondů spravovaných zkušenými investičními harcovníky. Ti sázejí na obavy bohatších Čechů z inflace. Mezi fondy jsou i hráči zaměření na přebírání nemovitostí v problémech nebo na zanedbané objekty, které po renovaci skýtají šanci na vyšší výnosy.
Koronaviru navzdory byl v loňském roce obrovský zájem o koupi nemovitostí. Velký zájem byl také o úvěry na bydlení. Bylo to díky tomu, že úrokové sazby byly nízké a lidi lákala úspora v podobě zrušení daně z nabytí nemovitosti. Odborníci čekají, že v roce 2021 úrokové sazby hypoték pozvolna porostou.
HDP v tuzemsku za rok 2020 kleslo meziročně o 5,6 procenta. Jde o relativně lepší výsledek, než jaký odhadovaly původní předpoklady. Zásadně se na vývoji ekonomiky nejspíš nepodespal ani systém protipandemických opatření. „Pokud je na tom ekonomika dle dnešních čísel skutečně lépe, než vláda čekala, je potřeba zítra okamžitě snížit i plány na budoucí zadlužování,“ nabádá hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň. „Jednou ekonomové spočítají, kolik poklesu způsobil objektivně covid a kolik špatná...