vývoj výroba zbraní a vojenské techniky v Česku - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu vývoj výroba zbraní a vojenské techniky v Česku, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Indická armáda, která je čtvrtá největší na světě, vybrala v mezinárodním tendru české radary. Pardubická firma T-CZ, kterou ovládá technologicko-zbrojařský L.P.P. Holding, společně se svým indickým partnerem Data Patterns dodá indickému letectvu a námořnictvu dalších osm radarových systémů. První zařízení z celkových devíti je už od loňského července na letecké základně v Arakkonamu. Cena zakázky dosahuje stovek milionů korun. Přesná částka s ohledem na citlivost zakázky nebyla zveřejněna.
Nejen rekordní tržby a jistý byznys na pět až deset let dopředu, ale i nedostatečné výrobní kapacity a konkurenční boj o vstupní materiály. Roční bilance války na Ukrajině, která akcelerovala poptávku po zbraních, munici či po elektronických systémech v Evropě i jinde ve světě, je pro český obranný a bezpečnostní průmysl pozitivní. Dřívější konflikty v Iráku nebo Afghánistánu měly pro tuzemské firmy pouze okrajový význam, větší zakázky jim navzdory očekávání nepřinesly.
Polsko se rozhodlo, že vybuduje největší armádu v Evropě. Varšava uzavírá masivní zbrojní kontrakty se Spojenými státy a Jižní Koreou, čímž si zajistí pozici kontinentálního hegemona, alespoň co se pozemních sil týká. Polsko plánuje provozovat téměř 1300 tanků a zhruba 1000 samohybných houfnic, čímž získá větší armádu obrněnců, než má Velká Británie, Francie, Německo a Itálie dohromady a v některých ohledech překonají Poláci i velmoci.
Vysoká inflace, méně zakázek a technologická zlepšení letounů. To jsou hlavní důvody, proč po letech postupného snižování naroste pořizovací cena za nejmodernější stíhačku světa F-35, uvedl přední zástupce amerického výrobce Lockheed Martin. Přestože by se Česku případný nákup dvaceti čtyř „ef-pětatřicítek“ prodražil dle odhadů o více než čtrnáct miliard korun, český vyjednávací tým s americkou protistranou dál diskutuje o podmínkách možného kontraktu, potenciálně vůbec nejdražšího v historii tuzemských ...
Přelomový, historicky nejdražší, „neviditelný“ letoun. Monstrum poskytující informační nadvládu. I to je letoun F-35. Stíhačka páté generace, která má ovládat nebe čím dál nebezpečnějšího světa 21. století. Nejen v domovských Spojených státech, kde ji vyrábí zbrojařský koncern Lockheed Martin, ale i v Evropě, jíž má do konce desetiletí křižovat přes 550 těchto strojů. Poptávka rychle roste, poslední letouny objednalo Švýcarsko a Finsko. O letku 24 „efpětatřicítek“ má zájem i česká vláda, která by jimi ...
Válka na Ukrajině zásadně změnila bezpečnostní situaci v Evropě. Země na starém kontinentu se cítí ohrožené a masivně investují do svých armád. Důležitou roli ve výzbroji jednotlivých států hrají stíhačky. Na jaké letouny evropské země spoléhají a které se rozhodla zvolit Česká republika?
Ten, kdo volá po dosažení dohody, která by umožnila Putinovi „zachovat si tvář“, se hluboce mýlí, říká Vladimír Votápek, ředitel The Prague East Institute a bývalý generální konzul České republiky v Petrohradu. Ruský prezident a jeho režim podle Votápka pro Evropu znamenají existenciální ohrožení. Ve velkém rozhovoru pro INFO.CZ zkušený analytik hovoří také o důsledcích kontroverzní zprávy z dílny Amnesty International nebo o tom, jak důležitý je vývoj na Ukrajině pro zachování nezávislosti Tchaj-wanu.
Ministerstva už začala podle poradce premiéra Tomáše Pojara vytipovávat příležitosti pro české firmy, které by se podílely na poválečné obnově Ukrajiny. „Musíme si stanovit jeden nebo dva průmyslové sektory a do nich zaměřit veškerou pozornost a úsilí. Pak máme šanci sehrát větší roli,“ říká klíčový pobočník předsedy vlády. Přestože německé, francouzské nebo španělské podniky budou mít za zády silnější vlády, výhodou Česka je znalost prostředí na Ukrajině, míní Pojar. Do úřadu prezidenta republiky ...
Extrémní výkyvy počasí, nečekané přešlapy pilotů i zatížení stovkami kilogramů zbraní. Takové výzvy musí zvládat motor, který má v příštích letech pohánět stovky vůbec prvních vojenských dronů Evropské unie. Jelikož v tendru Airbusu zvítězilo italské Avio Aero spolu s GE Aviation, motor Eurodronu se bude vyrábět v české divizi GE Aviation. Do závodu v pražských Letňanech jsme proto vyrazili zmapovat práce na stroji, jenž bude pohánět první flotilu špičkově vyzbrojených dronů pod vlajkou EU.
Válka na Ukrajině už trvá zhruba jeden a půl měsíce. Co lze čekat od příštích týdnů? Jak se mění cíle Ruska, Ukrajiny, EU či NATO? Dokáže ruská armáda využívat vyšší vyspělosti své vojenské techniky a změnila své postupy oproti těm z dob Sovětského svazu? Zeptali jsme se politického geografa z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jana Kofroně. „Pokusy postupovat v kolonách přes hlavní silnice v těsných formacích proti alespoň mírně připravenému protivníkovi by byly ...