vývoz do číny - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu vývoz do číny, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Už samotná Čínou zprostředkovaná dohoda mezi Saúdskou Arábií a Íránem je považovaná za tvrdou ránu pro americkou zahraniční politiku. Nyní navíc přicházejí signály, že by Rijád mohl být ochotný za ústupky investovat do sankcemi zdevastovaného perského ropného sektoru. Tato spolupráce by byla další ukázkou toho, jak málo má Západ ropné toky pod kontrolou. Washingtonu se během války nedaří přimět kartel OPEC k součinnosti a Teherán už nyní částečně obchází americké sankce.
Čínský prezident Si Ťin-pching pravděpodobně hodlá se svým ruským protějškěm Vladimirem Putinem příští týden osobně probrat schémata obcházení protiruských sankcí. Uvádí to ve své poslední zprávě americký Institut pro studium války. Důvodem má být podpora prodeje a poskytování čínského vojenského vybavení Rusku. Klíčovým prostředníkem mezi oběma zeměmi má být Bělorusko. Institut už dříve uvedl, že čínský prezident na počátku března uzavřel v tomto duchu balík dohod s běloruským prezidentem Alexandrem ...
SpaceX, streamovací gigant Netflix nebo výrobci letadel Boeing a Lockheed Martin. To jsou jen některé z více než padesáti firem, které se příští týden zúčastní dosud největší americké podnikatelské delegace do Vietnamu. Tento východoasijský stát se v poslední době mění na vysoce atraktivní byznysovou lokalitu, kam tečou peníze ze Západu i z Číny. Velké plány zde má také tuzemská Škoda Auto.
Návštěva předního čínského diplomata Wanga I v Moskvě znovu povzbudila spekulace o tiché, ale výrazné podpoře Ruska ze strany Pekingu. Washington před pár dny dokonce uvedl, že se asijská velmoc chystá dodat zbraně a munici proti Ukrajině a varoval před vážnými důsledky tohoto kroku. Peking nařčení popírá, ale už dlouhé měsíce se spekuluje o tom, že Moskvě poskytuje technologie, které Rusko ve válce potřebuje. Čína pomáhá držet nad vodou i ruský ropný sektor.
Čína, Srbsko či Dubaj. Takové jsou nejčastější tranzitní země, přes které tečou peníze z Česka do Ruska a Běloruska. Finanční ústavy v prostřednických zemích našly uplatnění poté, co domácí banky v posledních měsících dramaticky omezily možnosti převodu peněz ve směru Moskva a Minsk. Toky peněz souvisejí s převody jednotlivců, ale i s byznysem firem. Zejména mezi Českem a Ruskem totiž mezinárodní obchod zdaleka neustrnul na nule a měsíční obrat obchodní výměny se v obou směrech počítá v řádu miliard korun ...
Zprávy o situaci na ukrajinském bojišti a možných rizicích dalších ruských útoků denně plní světová média. O tom, že o osudu země rozhodne i její ekonomická kondice, se však píše daleko méně. Hrubý domácí produkt Ukrajiny se přitom loni smrskl o třicet procent a budoucnost zůstává nejistá. Na Rusko náklady na válku a západní sankce zatím dopadají mírněji, než se čekalo. Po roce bojů je tak hlavní otázkou, jestli se ruské válečné soukolí časem zadrhne a zda Kyjev s pomocí Západu hospodářsky ustojí období, ...
Polsko plánovalo, že zastaví dovoz ruské ropy severní větví potrubí Družba ke konci loňského roku. V lednu však z tohoto zdroje dovezlo půl milionu tun suroviny. Tento měsíc chce dovoz utlumit, ale aby se vyhnulo postihu, k úplnému zastavení potřebuje další sankce. Ruský rozpočet mezitím kvůli postihům přichází na ropném obchodu o miliardy dolarů. Příležitosti naopak využil Írán, který v posledních měsících zvýšil vývoz své produkce.
Obnovitelné zdroje se v členských zemích Evropské unie uplatňují stále více. Solární a větrné elektrárny podle studie think-tanku Ember poprvé vyrobily více energie, než pocházelo z plynu. Výrobu z něj přitom příliš neovlivnily snahy sedmadvacítky vymanit se ze závislosti na fosilních palivech z Ruska. V důsledku sucha však loni významně klesla produkce elektřiny z vody a odstavené francouzské reaktory způsobily pokles celkové unijní výroby z jádra.
Za necelé dva týdny vstoupí v účinnost další významné protiruské sankce – unijní embargo na ruské ropné produkty, na které sedmadvacítka a země skupiny G7 zároveň zavedou cenové stropy. Starý kontinent se tak nyní snaží předzásobit především naftou. Trh s ní je napjatý už měsíce. K nervozitě přispívají i další plánové stávky ve francouzských rafineriích. Státní distributor paliv Čepro ujišťuje, že v Česku problém s pohonnými hmotami nenastane.
Předposlední debata prezidentských kandidátů, tentokrát na CNN Prima News, skončila. Petr Pavel a Danuše Nerudová se shodli na potřebě obezřetnějšího postoje k Číně. Naopak si navzájem vyčetli hrozící střet zájmů. Třetí z favorizovaných kandidátů Andrej Babiš navzdory pozvání nedorazil.