walesa - abychom vám usnadnili vyhledávání zajímavého obsahu, připravili jsme seznam nejoblíbenějších článků k tématu walesa, které hledáte. V naší encyklopedii najdete články, fotografie i videa.
Tisíce lidí v Polsku dnes slavily výročí prvních částečně svobodných voleb v roce 1989. Ve dvacítce polských měst podle agentury DPA lidé vyvěšovali vlajky, pořádali pikniky a oslavovali "svátek svobody". Ve Varšavě opozice zorganizovala pochod proti vládě vedené stranou Právo a spravedlnost (PiS).
Je to země, kam Češi nejezdí. Známé světové cestovatelské blogy ji přitom řadí mezi trendy destinace. Redaktorka ZENu na cestě od Baltu do Slezska potkala hrdiny z loděnic, socrealismus i Chopina.
V Polsku se v současnosti rozhoduje o tom, zda zůstane demokratickým právním státem, nebo převáží autoritářské sklony nynější konzervativní vlády. V otevřeném dopise Polákům to napsala trojice bývalých prezidentů Lech Walesa, Aleksander Kwaśniewski a Bronislaw Komorowski. Spolu s dalšími někdejšími představiteli vlád vyzvali polskou veřejnost, aby aktivně vystoupila proti některým krokům vlády a poslanců strany Právo a spravedlnost (PiS).
Český a polský prezident si dnes na Pražském hradě vyměnili nejvyšší státní vyznamenání svých zemí. Miloš Zeman předal Adrzeji Dudovi Řád Bílého lva a převzal od něj Řád Bílé orlice. Duda patří k nejmladším držitelům tohoto vyznamenání.
Kolem 80 tisíc lidí protestovalo ve Varšavě proti polské vládě, která podle nich ohrožuje svobodu a ústavu. Někteří demonstranti nesli plakáty někdejšího bojovníka proti komunistickému režimu Lecha Walesy, jehož pověst se podle nich nynější vláda snaží poškodit falešnými obviněními.
Ve svazku tajného spolupracovníka Bolka vyplývá, že intenzivně spolupracoval se Státní bezpečností (SB) od prosince 1970 do července 1971. Přitížil asi 20 lidem, několika z nich mohl vážně ublížit. Ze spárů SB se vyrval v roce 1976, napsal list Gazeta Wyborcza ke zpřístupnění dokumentů o Lechu Walesovi z pozůstalosti posledního komunistického ministra vnitra.
Desítky novinářů a historiků v pravé poledne vstoupily do varšavské čítárny polského Institutu národní paměti (IPN), aby se na vlastní oči seznámily s dokumenty o údajné spolupráci někdejšího polského prezidenta Lecha Walesy s komunistickou tajnou policií pod krycím jménem Bolek, ještě než v čele nezávislých odborů Solidarita pomáhal komunismus svrhnout.
Bývalý polský prezident a vůdce odborového svazu Solidarita Lech Walesa, který je obviňován ze spolupráce s komunistickými tajnými službami v sedmdesátých letech, dnes přiznal, že se dopustil blíže neupřesněné "chyby". Nicméně v příspěvku, který zveřejnil na svém blogu, znovu důrazně popřel, že by byl informátorem.
V domě někdejšího polského komunistického ministra vnitra se našly dvě složky, které podle expertů dokládají spolupráci zakladatele protikomunistického hnutí Solidarita Lecha Walesy s tajnou policií. Oznámil to ředitel polského Institutu národní paměti (IPN) s tím, že dokumenty obsahující i Walesův podpis jsou autentické. Walesa stejně jako v minulosti dnešní odhalení odmítl a nepravost dokumentů hodlá dokázat u soudu.
Pražské jednání visegrádské skupiny nepřineslo kromě další dávky emocí mnoho nového do debaty o migrační krizi, ale řeklo toho hodně o skupině samotné. Především se ukázalo, že lídři čtyř středoevropských zemí spolu dokážou jakž takž hovořit o pečlivě vybraných tématech. Stálo by ovšem za úvahu, jestli by své sedánky neměli pořádat pod jinou značkou.